EM 2008: Grupp C
Kapten Del Piero med från start
Publicerat 2008-06-12 23:06
Gianluigi Buffon lämnar över kaptensbindeln till Alessandro Del Piero.
Alessandra Tarantino/AP
Bänkad i premiären. Men i fredagens möte med Rumänien får Italiens Alessandro Del Piero chansen från start i anfallet. Han blir dessutom lagkapten i den mycket viktiga matchen.
EM 2008: Grupp C
- Senaste nytt
- Zidane vill se Deschamps som kapten
- Domenech: Nu vill jag gifta mig
- Italien klart för kvartsfinal
- Dämpad stämning i Zürich
- Suveränerna övertygade
- Dubbla känslor i Tyskland
- Fördel Rumänien - så avgörs grupp C
- Två förbundskaptener kan förlora jobbet
- Vieira missar nästa match också
- van Nistelrooy bryr sig inte om motståndet
- DN-analysen
- Italien kan konsten att hålla tätt
- Det känns logiskt att göra förändringar eftersom vi har så bra alternativ, sade Donadoni på torsdagens sena presskonferens.
Italiens förbundskapten fick kritik för att han bestämde startelvan mot Holland endast timmarna innan matchstart. Kanske är det därför som han på presskonferensen dagen innan gav så tydliga signaler om hur laget ska se ut i kvällens vinna- eller försvinnamatchen mot Rumänien.
Han frångår sitt 4-5-1-system och väljer istället att spela traditionellt 4-4-2 med Alessandro Del Piero på topp tillsammans med Luca Toni. Del Piero fick bara spela 20 minuter som inhoppare mot Holland och nu hoppas 33-åringen, som vann skytteligan i Serie A med 21 mål, att han även ska hitta målet i landslagsdressen.
- Det är dags för Akilles att gå in i strid igen, sade Del Piero på presskonferensen och syftade på VM för två år sedan då han beskrevs som en mytologisk hjälte efter guldet.
Donadoni förklarade att han kommer göra tre eller fyra förändringar i startelvan. Del Pieros plats i startelvan borde innebära att Antonio Di Natale blir bänkad. Troligtvis tar Romas Daniele De Rossi en plats på mittfältet istället för Gennaro Gattuso. Men flest förändringar blir det nog i försvaret. Fabio Grosso kan ta Gianluca Zambrottas plats till vänster och eftersom Marco Materazzi blev utbytt senast är det troligast att han bänkas till förmån för Giorgio Chiellini.
Till matchen mot Rumänien är även Del Piero lagkapten istället för Gianluigi Buffon. Det beror inte på att Buffon misskötte sig senast utan att Donadoni alltid låter den spelare med flest landskamper bli lagkapten.
- Jag känner alltid stort ansvar för laget och i morgon kommer det vara extra press på mig eftersom jag bär armbandet, men det är inget som skrämmer mig.
Efter förlusten mot Holland är Donadoni pressad att vinna, annars riskerar han sparken. För även om han skrev på ett nytt tvåårskontrakt med Italien precis innan EM finns det en klausul som gör att kontraktet kan rivas inom tio dagar efter att Italien blivit utslagna.
- Det är helt klart en viktig match för det italienska landslaget, förklarade Donadoni.
Läs mer: Rumänien
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.











