EM 2008: Grupp D
Rehhagel försvarar sin defensiva taktik
Publicerat 2008-06-11 00:48
Regerande Europamästare. Men när Sverige stod för motståndet fegade Greklands tränare ur och spelade med fembackslinje. - Hade vi inte gjort det hade Sverige lett med 5-0 i paus, sade Greklands förbundskapten Otto Rehhagel på presskonferensen.
EM 2008: Grupp D
- Senaste nytt
- Isaksson en av PSV:s kandidater
- "Rekordbud för Elmander"
- Han ligger bakom ångvälten
- Enkät om landslagets framtid
- Zlatan landade i Sverige
- Lagerbäck stannar till 2010
- Svenska fansen har lämnat Österrike
- Krönikörer kräver Lagerbäcks avgång
- Deppigt i "Kungsan"
- Zlatan och Henke hittade aldrig spelet
- Reportage
- Mästerskap enar spanjorerna
- Petters fans väntade förgäves
- Greker hoppas på ny bragd
- Camp Sweden rustar för fest
- "Vi ses igen om fyra veckor"
- Den vise vägras bli pensionär
- Stålmannen Rehhagel - revanschernas mästare
- Hiddink stegar upp en rysk revolution
- Krönikor/Inblick
- Dags att tänka långsiktigt
- Vad f-n höll de på med?
Rehhagel har stor respekt för de svenska anfallsspelarna Henrik Larsson och Zlatan Ibrahimovic. För att hålla koll på dem valde grekerna att spela med fem backar i försvaret där två av mittbackarna fick till uppgift att hårdbevaka varsin anfallare. Det gick bra fram till den 67:e matchminuten då Zlatan och Henke väggade sig igenom det grekiska försvaret och gav Sverige ledningen.
Men trots underläge i matchen var Grekland väldigt tama i offensiven utan rullade mest runt bollen i den egna backlinjen. Stora delar av publiken buade ut lagets tråkiga spel. Men på presskonferensen försvarade sig Otto Rehhagel.
- Vi ville göra mål, men sanningen är den att vi inte gör så många mål. Så vi måste först och främst säkra de bakre leden och sen se om vi har möjlighet att göra mål på snabba kontringar.
- En del av mina spelare misslyckades med att nå full potential i dag. De försökte, men mot ett så pass duktigt och fysiskt lag som Sverige var det inte tillräckligt.
Grekland som vann EM 2004 med en väldigt defensiv taktik måste nu vinna på lördag mot Ryssland för att kunna ta sig vidare från gruppspelet.
Läs mer: Sverige
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.










