Fotbollsvandaler härjade i Trelleborg

Publicerat 2004-01-16 23:53

Ett 60-tal fotbollssupportrar härjade på fredagskvällen vilt i centrala Trelleborg där det just nu spelas en inomhusturnering med tre svenska och tre danska lag.

Många av bråkstakarna var maskerade. Vid ett tillfälle drog en polisman sin pistol. Men allt slutade utan personskador.

Enligt polisen var det både danska och svenska fotbollshuliganer som drog fram i närheten av och utanför turneringsarenan Söderslättshallen.

Bråkstakarna kastade flaskor och stenar mot Söderslättshallen där flera fönsterrutor krossades. Arrangörerna lyckades dock bomma igen entréerna och polisen - förstärkt med personal från Malmö, Ystad och Lund - hålla stånd utanför.

När polisens kommenderingschef skulle ingripa mot en av vandalerna ökade spänningen. Flera supportrar tryckte på för att frita sin kamrat. Då drog en av polismännen sin tjänstepistol.

- Det var för att inpränta situationens allvar hos ungdomarna, säger Skånepolisens informationsdirektör Lars Förstell till TT.

Han bedyrar att pistolen aldrig riktades mot någon person.

Det hela började vid 19-tiden, någon timme efter turneringens första avspark. Plötsligt började supportrar att lämna matcharenan och gav sig ut i staden. Åtskilliga maskerade sig och en del trakasserade folk som gick eller cyklade förbi.

Efter en stund återvände gruppen till Söderslättshallen där det länge såg ut att utmynna i öppen konfrontation med poliserna. Så långt gick det emellertid aldrig.

Efter någon timme delade huliganerna upp sig i två grupper och då blev det, enligt Förstell, lättare att bryta upp massan.

Skånepolisen rekvirerade en buss till platsen. Med den fördes 32 danskar och 6 svenskar till Svågertorps station utanför Malmö. Där sattes danskarna på tåget till Köpenhamn och svenskarna i motsatt riktning mot nordvästra Skåne.

Samtidigt eskorterades tre personbilar med sammanlagt 15 ungdomar till Öresundsbron för vidare färd till den danska sidan. Dansk polis var informerad om supportrarnas ankomst. Lars Förstell betecknade åtgärderna som ett avvisande.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 54

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 22

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 32

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 50

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.