Just nu
I morgon
Som inloggad prenumerant på digitala paketet har du tillgång till hela papperstidningen. Till www.dagensnyheter.se
Deltagarna i schlager-EM i Azerbajdjzan i maj hotas med terrordåd på en ryskspråkig islamistsajt.
Musik 2012-04-12 14:23:00 15 0 tweets 15 rekommendationer
Gina Dirawi tar steget från Melodifestivalen till Schlager-EM. I alla fall som bedömare. Den 16 april visar SVT det första avsnittet av "Inför Eurovision song contest" där Gina Dirawi får sällskap av Måns Zelmerlöw, Lisette Pagler, Christer Björkman, Lena Philipsson och Thomas Lundin.
Musik 2012-03-21 08:24:00 0 0 tweets 0 rekommendationer
Loreen hamnade mitt i fältet när startordningen till semifinalerna i schlager-EM i Baku lottades på tisdagen. Det svenska bidraget "Euphoria" fick startnummer 11 i sin semifinal. Det var sedan tidigare klart att Sveriges artist sjunger i den andra semifinalen den 24 maj. Finalen går två dagar senare.
Musik 2012-03-20 13:37:00 1 1 tweets 0 rekommendationer
Teckenspråksartisten Tommy Fransson gestaltade Melodifestivalen live för döva tillsammans med Helena Wästborn och Pia Nygårds. Hans engagerade tolkning av Dead By Aprils låt ”Mystery” har blivit en nätsnackis.
Musik 2012-03-14 13:30:00 216 23 tweets 193 rekommendationer
Efter en triumfartad seger i Melodifestivalen väntar schlager-EM. Men det är med blandade känslor Loreen åker till Azerbajdzjan. ”Jag kan inte blunda för situationen”, säger sångerskan.
Musik 2012-03-11 16:40:00 44 14 tweets 30 rekommendationer
Loreens "Euphoria" möter ålderns visdom i ESC-finalen när Ryssland skickar sex tanter i folkdräkt till Azerbaijan.
Kultur & Nöje - hem 2012-03-10 23:54:00 25 5 tweets 20 rekommendationer
Finalen i Melodifestivalen 2012 är avgjord. Det blev seger för Loreens ”Euphoria”, skriven av Thomas G:son och Peter Boström. Favoriten höll hela vägen, skuggad men ändå aldrig hotad av tvåan ”Amazing”.
Musik 2012-03-10 19:30:00 0 0 tweets 0 rekommendationer
1. David Lindgren
Musik 2012-03-10 15:18:00 13 5 tweets 8 rekommendationer
Lisa Miskovsky stod för en av årets stora överraskningar när hon gick direkt till final med sin lågmälda ballad. Själv var hon inte ens säker på att hon skulle orka stå på scenen igen efter sin långa paus som artist.
Musik 2012-03-10 15:11:00 0 0 tweets 0 rekommendationer
I kväll är det final för Melodifestivalen och det är inte bara en svensk angelägenhet. Svensk schlager är populär bland europeiska fans, och flera reser hit för att se tävlingarna. DN har träffat tre av dem, och försökt ta reda på varför just den svenska tävlingen lockar.
Musik 2012-03-10 15:00:00 10 6 tweets 4 rekommendationer
Våren 2011 på ett dansgolv i tyska Düsseldorf står femhundra europeiska schlagerfans och stuffar till en obskyr Lili & Susie-låt på svenska. Majoriteten sjunger med.
Musik 2012-03-10 14:55:00 0 0 tweets 0 rekommendationer
De överraskade alla och gick direkt från Leksand till finalen i Globen. Samtidigt gav Sara Li och Björn Ranelid upphov till en hat- och kärleksstorm vars proportioner är sällsynta till och med i schlagerland. Den som är oberörd av bidraget ”Mirakel” tittar förmodligen inte på Melodifestivalen.
Musik 2012-03-08 15:27:00 6 5 tweets 1 rekommendationer
Loreen var inte på plats på torsdagens presskonferens i Globen inför lördagens final i Melodifestivalen. Storfavoriten var tvungen att uppsöka läkare, säger hennes presskontakt Helene Wigren till TT Spektra:
Musik 2012-03-08 15:16:00 9 3 tweets 6 rekommendationer
Oddsen att Loreen vinner Melodifestivalen på lördag är så låga att spelbolagen öppnar nya livespel utan favoriten, skriver Aftonbladet.
Musik 2012-03-08 13:08:00 1 0 tweets 1 rekommendationer
Danny Saucedo var storfavorit inför deltävlingen i Malmö och gick direkt till Melodifestivalens final. Men uppladdningen går inte som han tänkt sig. Sångaren har drabbats av en envis förkylning som hindrar honom från att träna som planerat.
Musik 2012-03-08 09:14:00 0 0 tweets 0 rekommendationer
Loreen vinner Melodifestivalen på lördag. Det är alla de stora spelbolagen eniga om. Svenska Spel hade på onsdagen satt det låga oddset 1,26 på vinst för sångerskan vars hitlåt "Euphoria" även ligger etta på flera topplistor.
Musik 2012-03-07 15:38:00 3 2 tweets 1 rekommendationer
Armeniens medverkan i årets schlager-EM har länge varit osäker. Nu meddelar landet att de drar sig ur tävlingen som i år hålls i Azerbajdzjan.
Musik 2012-03-07 10:39:00 0 0 tweets 0 rekommendationer
Det tog Loreen sju år att skaka av sig ”Idol”. Nu är hon tippad att vinna Melodifestivalen.
Musik 2012-03-06 10:26:00 7 2 tweets 5 rekommendationer
Sarah Dawn Finer har själv tävlat två gånger i Melodifestivalen, och i år är hon en i den hyllade programledartrion. Men på lördagen leder hon för första gången programmet ensam.
Musik 2012-03-03 20:01:00 11 10 tweets 1 rekommendationer
Med en stor puss rakt på munnen tackade Thorsten Flinck sin duellmotståndare Sean Banan för en god kamp. Och en ny löpsedel är skapad: ”Flincks pusschock”. Minns att ni läste det här först.
Musik 2012-03-03 19:39:00 15 10 tweets 5 rekommendationer
Visar 20 av 53
Av offentliga personer i Sverige och Norge. En ung kvinna utsattes för en grov våldtäkt i Jokkmokk förra året. Två män dömdes till fängelse. 123 22 tweets 101 rekommendationer
Mamman har erkänt. Flera dagars sökande efter en försvunnen fyraårig flicka i Belgien fick sin makabra upplösning på onsdagen. 0 0 tweets 0 rekommendationer
Nio svenska bad rödlistade av EU. Enligt nya EU-regler måste berörda kommuner sätta upp tydliga skyltar som avråder från bad på dessa platser. 0 0 tweets 0 rekommendationer
Läkare dömd för landsförräderi. Med falska förespeglingar initierades ett vaccinationsprogram i området, men syftet var att inhämta dna-bevis. 5 1 tweets 4 rekommendationer
Räkna iskallt med fler konkurser. Frågan är vilket av de förlustdrabbade flygbolagen som står på tur. Se hela listan. 3 0 tweets 3 rekommendationer
Miljardären bakom flygkonkurser. Ukrainsk oligark ägare till Skyways. 8 0 tweets 8 rekommendationer
Skyways mörkade. Om planerna på krismöte. 15 12 tweets 3 rekommendationer
Är du drabbad av Skyways konkurs? Kontakta DN.se! 0 0 tweets 0 rekommendationer
Så gör du för att få ersättning. Flera metoder att ta till. 6 0 tweets 6 rekommendationer
Svar från bibliotekarie Lindh. Läs frågespalten.
”Jag har en ganska rigid syn på talang och yrkesutövning: Att vara lite sugen räcker inte.”
”Var det plötsligt en ny insikt som gled in över regeringskansliet vid pass 14.37 i tisdags?”
"Omdömen som: 'du är överklass', 'du är gammal' och 'du är slemmig' haglade bland panelen.
Ny bok: Kvinnoyrken står utanför marknadsekonomin.
Bär du på språkfrågor? DN:s språkvårdare förklarar.
Anders Cullhed: Fuentes var ojämn men briljant.
Mårten Blomkvist svarar. Vad undrar du om film?
Enkönat par med barn får fundamentalister att rasa.
Böcker att läsa? DN:s Lotta Olsson guidar dig rätt.
”De flesta som spelar dator- och tv-spel har ändå någon form av relation till Diablo. Lite som mello.”
”Begreppet klassiker är förmodligen språkets mest missbrukade, vid sidan av genial. ”
”Jag träffade kvinnor och män där glädjen som borde komma med ett barn aldrig fick ta någon plats.”
Webbredaktörer:Lennart KuickTel: 08-738 12 43 Karl DalénTel: 08-738 15 64
DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.
Här döps prinsessan Estelle
Salut för nydöpta prinsessan
Första privatägda raketen uppskjuten
Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.
Splittrades 1970. Paul Simon vill inte förenas med Art Garfunkel ”så snart”, säger han i en intervju.
”Serierna ska bygga på verkligheten”. Super- hjältevärlden får sitt första samkönade äktenskap.
Kostar 1,2 miljoner dollar. Byn som gestaltar Distrikt 12 i filmen ”Hungerspelen” ska säljas.
”The cabin in the woods”, "Babycall", "The dictator", "Nannerl, Mozarts syster", "Ministern" och Filmdoktorn beger sig till Cannes. 21 0 tweets 21 rekommendationer
Beach House: ”Bloom”. Ikons, Willie Nelson, Niki And The Dove, Father John Misty, Joey Ramone, Norra Kust, Damon Albarn, Emile Parisien Quartet, Ákos Rózmann, Claude Debussy och Garbage. 8 0 tweets 8 rekommendationer
Till fler lediga jobb
Till Expressen
Till newsmill.se