Klara då och nu

Klarakvarteren  (stadsdelen som ungefärligen inramades av Vasagatan-Kungsgatan-Malmskillnadsgatan-Malmtorgsgatan-Strömgatan-Tegelbacken) tillhör stadens mytomspunna. Bosse Bergmans syfte med sin bok ”Klara 1950” var delvis att slå hål på den nostalgiska myten. Klara var inte den självförsörjande ”stad i staden” som många av dess skildrare velat göra den till i efterhand, menar han. Bosse Bergman går detaljerat igenom all näringsverksamhet som bedrevs i gamla Klara. Så är varje skoaffär, pappershandel etc noggrant inprickade på olika kartor, liksom i vilka kvarter kontorsverksamheten dominerade.

Mäster Samuelsgatan (1950) österut med Konstfack (och Slöjdgatan) till vänster. Foto: Lennart af Petersens.

Samma vy (i dag) som ovan, utan Konstfack.

Ändå är det inte den intressanta genomgången (som måste kostat mycket möda) som gör hans bok så oemotståndlig för min del. Det är i stället alla gamla fotografier från gata efter gata som ger en fläkt av gamla Klara (som uppenbarligen ändå hade en alldeles egen själ). Här står nasaren (som han kallades på den tiden) med sin disk på magen och säljer gud vet vad bredvid korvgubben med sin låda i en rem över axeln och intill står polisen i sin skärmmössa med sin tofsprydda sabel nedstucken i gehänget. Ovanför Wennerströms Trikåaffär och Hôtel de Suède i hörnet av Drottninggatan och Klarabergsgatan hänger luftledningarna och inväntar kontakten med trådbussarnas långa spröt. På Centralpalatset vid Tegelbacken har den numera nedlagda Stockholms-Tidningen de största neonbokstäverna (uppe vid klockan). Platsen har nu övertagits av Aftonbladet medan Gahns tvålar, Watzins Keratin och Ringbaren för länge sedan har plockat ned sina bokstäver från samma fasad för gott. Endast uppmaningen ”Drick Ramlösa” är kvar sedan 50-talet.

Slöjdgatan (1950) mot Hötorget från Mäster Samuelsgatan. Foto: Caroline Lundberg.

Samma vy (i dag) som ovan.

Den som till äventyrs endast rört sig i gamla Klara runt 1950 skulle självklart knappast känna igen sig där i dag. Vilket de på måfå valda bilderna ur Bosse Bergmans bok i kontrast till de nytagna vill demonstrera för övertydlighetens skull. Varför skriver jag då om boken ”Klara 1950″ i dag när den kom ut redan 2001? Jo, den finns för en billig penning att köpa (inte för tillfället, men en ny sändning är i antågande) på Bok & Bild, Drottninggatan 9. Även ytterligare ett antal prisvärda titlar ur förlaget Stockholmias produktion kommer att finnas tillgängliga där inom kort. Detta meddelat inte som reklam för ifrågavarande utmärkta bokhandel utan snarare som ett tips till alla Stockholmsälskare som vill göra ett fynd.

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

verkligen tråkigt att dom inte tänkte innan dom rev

Trist att se hur man förstörde vår vackra huvudstad, som idag skulle varit en än större pärla bland Europas städer…men Hjalmar Mehr (han som inte heller ville ha några almar mer) ville annorlunda.
Många turister har frågat mig ”var Sverige med i andra världskriget”…”nej” säger jag, ”vi förstör på alldeles egen hand!”

usch vad deppigt när man ser hur fint och mysigt det var förut i Klarakvarteren jämfört med nu. Stadskärnan har liksom inget folkliv kvar när affärernahar stängt för kvällen. Det bor ju så lite människor i husen i Klara. Det finns ingen atmosfär kvar, det charmiga och pittoreska har försvunnit och ersatts av trista betongkolosser. Om man ändå hade förstått bättre. Sedan får folk säga vad dom vill om estetik. Viss sådan blir aldrig modern- och vice versa.

Rosenbad, 10:44,
Du och de flesta andra nej-sägare till allt som heter stadsutveckling har missat en viktig detalj när det gäller den framtida stadsplaneringen av Stockholm:
Det finns en demokratiskt framtagen Översiktsplan för hur Sthlm skall växa de närmaste årtiondena och där segrade ”förtätningsalternativet” mot ”Urban-Sprawl” alternativet. Så sluta tro att alla håller med dig/er, det är precis tvärtom; dagens stockholmare vill ha mer innerstad åt folket

Nostalgi
Som infödd 08:a älskar jag att titta på gamla bilder från Stockholms innerstad
Tack,Lars

Nostalgi!
Pappa arbetade i Klarakvarteren på Stocken vid den tiden.

Niklas Orest tror tydligen att det går att bygga en mängd bostäder centralt. Bara det visar ju …

Medlemmar av ungdomsgänget yimbianerna översvämmar denna spalt med sina krav på skövling av sveriges huvudstad genom ett ogenomtänkt byggande i tid och otid.

Håller helt med om att bygga ut innerstaden. Dessutom finns det miljöfördel med kortare avstånd till affärer, etc. Det behövs inga längre resor, eftersom att det är promenad avstånd till allt som man behöver.

@Lina A: Bra synpunkter. Hur ska vi då se till att även de resurssvaga ska få chansen att bo i innerstaden? Sluta bygg förorter och bygg istället ut innerstaden ordentligt.