I sakta mak (1,8 knop) bogserades den 100 meter långa tågtunneln utan missöden in under Essingeleden och Västerbron och lades till vid Söder Mälarstrand klockan 12.55 på tisdagen. Där ska den betonggjutas och ligga kvar i väntan på de två andra tunnelelementen som samtliga ska kopplas ihop innan de inom två år sänks ned på Söderströms botten. Sänktunneln blir Citybanans pendeltågspassage under Söderström mellan Söder och Riddarholmen. Hela Citybanan byggs i tunnel (större delen sprängs ut i berget) mäter sex kilometer och sträcker sig mellan Tomteboda och Södra station. År 2017 blir den klar för trafik.









Stockkonservativ kl 1812 Jag protesterar å det bestämdaste mot att denna förföljelse och påtryckningskampanj mot redaktören tillåts att foirtsätta. Jag kommer nu att skriva till Dn´s ledning och kräva att dessa inlägg tas bort. Läsarna lider.
daglig tidningsläsare, 10:02, 29 april 2010. Anmäl Anmäl
Blir även en ”fly over”-bro nere vid Åstadal ned över Västberga industriområde. Hela tanken är att 2 spår skall dedikeras åt pendeltågen och två spår till övrig trafik. Pendeltågen kommer använda nya Årstabron och övrig trafik den gamla.
Äntligen, 09:51, 28 april 2010. Anmäl Anmäl
Ni som är intresserade rekommenderas att besöka http://www.citybanan.se och läsa mer! Där finns även länk till projektets youtube-kanal med intressanta filmer.
MrL: Årstaberg kommer inte vara den enda stationen med bara två spår. Södra station kommer bara använda två spår när tunneln är klar och nya pendeltågsstationen vid Odenplan kommer också bara ha två spår men förberedas för två till. Med två spår vid stationerna är kapaciteten i Citybanan 24tåg/h med utbyggt till 4 spår 30tåg/h.
qwerty, 23:43, 27 april 2010. Anmäl Anmäl
Hej Egge36!
Tunneln (ca 1/3 av hela längden) är tillverkad i Tallinn. Den har bogserats genom Södertälje sluss till grustaget Underås i Södertälje kommun där en viss del av betonggjutningen skett. Resten av betonggjutningen sker vid Söder Mälarstrand. Detta för att den inte skulle bli för tung och gå för djupt och hamna på grund vid bogserandet in till Söderström. Djupgåendet var maximala 4 meter. Framåt jul är alla tre sektionerna på plats vid Söderström.
Lars Epstein, 23:18, 27 april 2010. Anmäl Anmäl
Vore intressant att veta var tunneln tillverkats och hur den kommit in i Mälaren. Södertälje kanal eller Hammarbyslussen eller?
egge36, 22:30, 27 april 2010. Anmäl Anmäl
@Jakob Spelat tågsimulator någon gång? Två spår kan mycket väl vara tillräckligt för pendeltåg, men inte de omgivande stationerna alla har fyra spår. Det kommer att bli en flaskhals, speciellt om man vill öka antalet avgångar vilket man vill göra vad jag förstår. Ja så tillvida man inte helt hoppar över Årstaberg för några av avgångarna.
MrL, 19:38, 27 april 2010. Anmäl Anmäl
Konstigt Epstein inte är upprörd, något skall ju faktiskt byggas och det i Stockholms stad!
stockkonservativ, 18:12, 27 april 2010. Anmäl Anmäl
MrL två spår för pendeltåg är tillräckligt. två spår för pendeltåg,gods och sj tåg är INTE tillräckligt. Getingmidjan är de två spåren innan söder från centralen
Jakob, 18:06, 27 april 2010. Anmäl Anmäl
Undrar vad man ska göra åt Årstaberg (stationen söder om Södra station) i samband med detta. Det finns ju risk att den kommer att bli pendeltågens nya getingmidja. Endast två spår ansluter till den perrongen, ett södergående och ett norrgående. Omgivande stationer, nämligen Älvsjö, Södra station, T-centralen och Karlberg har ju två spår per riktning.
MrL, 17:09, 27 april 2010. Anmäl Anmäl
Jädra skrivbordsingenjörer, den har ju inget tak! Där skolan går in går vettet ut!
Akve Dukt, 16:10, 27 april 2010. Anmäl Anmäl