Upprörda känslor en stilla söndagsmorgon i Rågsved

Kräpplaspåret i södra Rågsved som planeras att bebyggas på ömse sidor …

Söndagsmorgon i Rågsveds skogsbryn. Endast fågeldrillarna bryter tystnaden.  En mindre hackspett hackar i en död gren. Hundägare med sina skyddslingar promenerar längs den eklövsbeströdda gamla byvägen. Människor samlas vid den lilla dammen där änderna glider runt. Känslorna är upprörda.

… med början vid dammen där änderna simmar.

Dammen, där ett femtiotal människor mött upp denna tidiga söndagstimma, ligger intill Kräpplaspåret, ett fyra kilometer långt flitigt frekventerat naturskönt promenadstråk, en natur- och kulturslinga med små skyltar längs vägen som upplyser om traktens historia. Den anlades 2001 på initiativ av den nu bortgångne idrottsläraren Jan Karlsson och belönades med Vantörs kulturpris.  Kräpplaspåret går längs den gamla byvägen som nu är tänkt att breddas till bilväg och bebyggas på ömse sidor.

Ett femtiotal personer hade mött upp till ett improviserat protestmöte på söndagsförmiddagen.

En protestlista som redan samlat 1 800 namn mot bebyggelsen går runt bland de församlade. Alla skriver på mot planerna att bygga 165 kedjehus och fem stadsvillor med trettio lägenheter i Rågsveds friområde som bara för några år sedan planerades som naturreservat med alla sina rödlistade arter, gamla ekar och tallar.

Protestlistor skrevs på. Närmast Eva Wesslén, ordförande i Kräpplagruppen.

Eva Wesslén som är ordförande i Kräpplagruppen förklarar att man inte är mot att det byggs i Rågsved. ”Vi har föreslagit flera andra områden. Men inte här”, berättar hon. Ett förslag är komplettering av radhusbebyggelsen vid Rågsvedsvägen/Bjursätragatan med kedjehus.

Början av skogsbacken där kedjehusen planeras.

”Det känns tungt. Här har man gått i femtio år och här möter man dagligen dagisgrupper. I bland flera på en gång”, säger en äldre Rågsvedsbo och skakar på huvudet åt de aktuella planerna.

Karta över området med inritade hus enligt samrådsförslaget.

Eva Haglund i odlarföreningen i Snösätra som tagit initiativ till söndagsmötet tycker att det är märkligt att ett område som för sju år sedan betecknades som mycket värdefullt i stadens egen ”Områdesanalysför södra Rågsved” i dag inte ens längre ingår i Rågsveds sedan dess krympta friområde. Fram till den 24 november pågår remisstiden för förslaget ”Program för sambandet Högdalen-Farsta” som alltså också innefattar den aktuella bebyggelsen i Rågsved.

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

Patrik:
Det stora problemet för unga att få bostad är dels priset som beror på att det finns för få bostadsrätter. Men det största problemet är de långa kötiderna. Detta beror på att det finns på tok för få hyresrätter. Så vi har höga priser och långa kötider pga för få bostäder. Det är så det fungerar.

Vad gäller Cecilias frustration handlar det nog mindre om Rågsved än om det faktum att överklagningskulturen (oavsett var) varit med att leda just denna bostadsbrist. Det du nämner är förmodligen ett lyxproblem ur Cecilias synvinkel. Bostad är prio 1.

Och visst. Så håller jag med. Inte ska man behöva sprida ut staden genom att bygga glesa kedjehus på denna naturmark. Där är det bättre att förtäta centralt (som jag skrev nedan).

Patrik:
Jag tror Cecilias frustration snarare handlar om att allt ska överklagas in absurdum. Varför ska man inte få bygga stad på exempelvis Årstafältet som ändå väldigt få använder. Varför ska några fås egenintressen i så många fall få gå före allmänintresset att bygga bort bostadsbristen.

Sedan håller jag med dig att detta kanske inte är det bästa stället och det bästa sättet att lösa någon bostadsbrist. Men man måste förstå den frustration som många unga idag har.

Cecilia: Menar du att kedjehus i ett naturområde, där bland annat en uppskattad skog för rekreation och även värdefull för biologisk mångfald löser problemet med var ungdomar skall bo? Förklara gärna det.
Som jag skrev tidigare, det är aldrig så enkelt att ”bara bygga” det har också att göra med vilken miljö vi skall ha utanför våra bostäder, eller tänker du under hela ditt liv bara befinna dig inomhus?

Vi måste få bo någonstans också! Jag är född och uppväxt i Sthlm. Jag har stått i en (av många) bostadsköer i 23 år av mina 25 levda. Jag har chans på lägenheter i ytterförort och jag vill inte köpa en 24 kvm lgh på Ringvägen för 1,2 mille. Vi måste bygga så att vi får plats.
Ngn skrev om Eskilstuna, Trosa etc. Vill ni ha natur kan ni väl flytta dit då, eller till Dalarna, eller var som helst och låt oss som vill bo i en STAD bo här.

en annan Maria:
De städer du nämner (Strängnäs, Eskilstuna, Nyköping, Trosa) växer de också. Och varför ska man hänvisa folk dit om det är i Stockholm de vill bo?

Det smartaste är att bygga på så sätt att man inte tar så mycket naturyta i anspråk. Och det går givetvis.

Området ligger rätt långt ut och som YIMBYanhängare skulle jag hellre se att man först såg till att förtäta det halvcentrala bandet.

Och om man ska bygga så bör man inte bre ut sig med ytkrävande kedjehus. Men som sagt alternativet till yteffektiv exploatering centralt är att bre ut sig längre ut. Det är de de verkliga grönområdena äts upp. Vill man satsa på gradvis förtätning bör man istället rikta in sig på att göra om Örbyleden till stadsgata och bygga kvarter intill denna. Det ger mindre buller, lägre hastigheter och exploaterar inte använda grönområden. Där kanske man har plats för tusentals nya bostäder. Ska man förse grönområdena med kedjehus så är bostadstillskottet bara en bråkdel.

Maria etc: det är intressant och se att vill man bygga så behöver man bara säga ett argument och en order: ”Det är bostadsbrist!” och ”Bygg!” Därefter tar diskussionen slut. Tänk vad skönt att bara ha två tankar i huvudet, då behöver man inte balansera många olika behov mot varandra tex rekreation, ekologi, sociala värden, bostadsbrist, infrastruktur osv.
Det är inte så att varje grön plätt är värd att skydda, det är inte heller så att alla gröna plättat bör bebyggas. Då kommer vi alltså fram till att det finns för och emot för alla platser. Vissa platser mer lämpliga andra platser mindre lämpliga.
Ni som är så för att man skall bygga, skulle ni kunna skriva några fler argument än just ”bostadsbrist”?

Bygg inte HÄR! Bygg DÄR istället! Tänk på myrstackarna i skogen!

När allt ytor väl är fullbebyggda så kommer man ändå att behöva fler bostäder – det är en drake som inte går att få mätt. Därför är det extra viktigt att skydda och spara grönstruktur för att ge de boende tillgång till grönska och ungarna någonstans att uppleva annat än bilar och inomhusidrott. Bygg ut kollektivtrafiken till städerna runt om Stockholm istället (Strängnäs, Eskilstuna, Nyköping, Trosa…).

Vettigast är väl att lyssna på de som bor i området,och inte på de vanliga bebyggelseivrarna som skriker ”bygg överallt ”utan att ha satt sig in i de specifika förutsättningarna.