Vid ABF-mötet om Slussen på lördagen …
Det ser mörkt ut för Stockholms stads förslag för Nya Slussen vars öde avgörs i veckan som kommer. Detaljplanen som för över ett år sedan antogs med tre rösters övervikt i kommunfullmäktige upphävdes av Mark- och miljödomstolen i december förra året. Före fredag 22 mars måste staden komplettera sin ansökan om prövningstillstånd för att få domen upphävd. Men ärendet finns inte med på kommunstyrelsens föredragningslista på onsdag (20 mars).
… medverkade bland andra Hans Lindqvist (c), landstingspolitiker, Tomas Rudin (s), oppositionsborgarråd i Stockholm och Lennart Klaesson, en av arkitekterna bakom Slussen plan B (de tre i främre raden med ansiktena synliga på bilden).
Vid Slussenmötet i ABF-huset på lördagen, när den av frivilliga experter utarbetade Slussen plan B presenterades inför ett par hundra intresserade åhörare, menade oppositionsborgarrådet Tomas Rudin (s), som själv sitter i kommunstyrelsen, att ärendet inte kommer upp på kommunstyrelsens nästa möte beror på att det inte finns några sakliga argument mot domen som staden kan åberopa. Skälet till att detaljplanen för Nya Slussen upphävdes av domstolen var nämligen att utsikten från det s.k. Glashuset byggdes för trots att det i detaljplanen för Glashuset finns inskrivet att utsikten inte får byggas för. Och staden kan inte antaga två varandra motstridiga planer.
Ekonomen Richard Murray i Slussen plan B-gruppen berättade att de samhällsekonomiska kostnaderna för stadens officiella förslag blir 22,5 miljarder kronor mot 13,1 miljarder för Slussen plan B.
Tomas Rudin menade att det därför nu var dags att släppa prestigen i alla politiska partier och pröva om Slussen plan B kan ligga till grund för en nybyggnad av Slussen. En av många fördelar med Slussen plan B är att den kan byggas inom gällande detaljplan. Den blir dessutom billigare, saknar den Essingeledsbreda nedfarten mot Skeppsbron och de norrvända fyravåningshushöga trapporna från Gamla stan mot Söder, går snabbare att bygga och skonar Katarinaberget från att sprängas ut. Landstingspolitikern Hans Lindqvist (c) var inne på samma linje liksom större delen av publiken.
En sammanfattande jämförelse mellan Nya Slussen och Slussen plan B.







Richard Murray skulle bli ett jättebra finansborgarråd!
Stockholmarna skulle återfå stoltheten över sin stad och vardagsglädjen.
vanlig människa, 09:55, 24 mars 2013. Anmäl Anmäl
NYmoderaterna vill skända Gamla Stan. Ett känt och högermän.tillhåll för reaktionärer
statsvetaren, 22:44, 23 mars 2013. Anmäl Anmäl
Varför har man tänkt anlägga en av världens bredaste broar (13 meter bredare än Öresundsbron) just vid Gamla Stan? Är detta ett dåligt skämt? Eller bara något för att arkitektkontoren ska ha något att pyssla med (för 300 Mkr). ??
Rasputin, (Webbsida) 17:28, 23 mars 2013. Anmäl Anmäl
Passar på att upprepa min kritik mot Powerpoint-hypen i sista bilden:
• Man har inte räknat med byggtiden för biljetthallen rakt under T-Slussens nuvarande, som dessutom kommer att kräva omfattande avstängningar av trafiken, kanske ett halvår eller mer.
• Byggkostnaden för de arbetena är enligt nationalekonom Murray noll kronor, för de tas inte upp i budgeten alls, liksom ett flertal andra tunga poster, t ex avtappningskanalerna. Bara ersättningstrafiken för t-banan under ett halvår kan enligt SL kosta bortåt 1 miljard. Dessutom har man inte ”förstått” att Nya Slussens bussterminal ingår i 8-miljardersbudgeten och specificerat den som en egen post.
• Trafikstockningar kan man kanske förvänta sig i något högre grad på ”Slussen Plan B”:s två huvudgator med en enda fil i varje riktning som ska ersätta Nya Slussens två filer plus kollektivfil.
Det finns betydligt mer att anföra mot ”Slussen Plan B”. Läs mer i länken.
Herbert, Tingesten, (Webbsida) 12:00, 23 mars 2013. Anmäl Anmäl
re aliasmannen#2: Du får gärna ta över tillsammans med några vettiga vänner. Tänk noga på saken! mvh
aliasman 1, 10:52, 23 mars 2013. Anmäl Anmäl
re aliasmannen# 2: Tack för kloka synpunkter. Jag har köpt en boxboll nu.
aliasman 1, 12:50, 22 mars 2013. Anmäl Anmäl
Vi befinner os nu politiskt sett i elfte timmen. Därför vore det bra om alla goda krafter som vill staden väl kunde enas om att stödja mer realistiska
SLUSSEN PLAN B
”Fienden” älskar splittrade motståndare, tag den glädjen ifrån de maktfullkomliga.
motståndsrörelsen, 08:19, 22 mars 2013. Anmäl Anmäl
Mark- och miljööverdomstolen köper man inte fullt så lätt som en fastighetsägare. Återstår att se om byggmaffian tänker sträcka sig till hot också…
Rasputin, 07:22, 22 mars 2013. Anmäl Anmäl
Du tycks inte förstå det känsliga politiska läget. Vi får tom arga samtal mitt i nätterna från våra väljare. Här om något behövs fingertoppskänsla.
insider (m), 14:27, 21 mars 2013. Anmäl Anmäl
Rasputin: Skolungdomar är väl lika lätta att missleda med säljkampanjer som alla andra (Rudin t ex). Hade de fått alla fakta (se länk) så hade nog inte någon enda ställt upp på den här riggade manifestationen.
Tusenaliasmannen: För att vara en ”lame duck”, som du kallar det i dina otaliga likalydande spamposter, så är Nya Slussen ovanligt vital får man säga. Den är beslutad, har kommit igenom alla överklagandeinstanser och börjar byggas om ett år. Surt för dig, men du får väl bojkotta den och använda Centralbron i fortsättnngen.
Herbert, Tingesten, (Webbsida) 11:20, 21 mars 2013. Anmäl Anmäl