Söder för sextio år sedan

Spårvagnarna till de sydvästra förorterna vände på Södermalmstorg. Det var före tunnelbanan.

Södermalmstorg från Katarinahissen. Tidigt 60-tal. Foto: Bengt Lindström

”Silverpilen”, det silverskimrande tåget med Söders alla sopor, avgick dagligen fullastat ut till Lövsta. Det var före nedläggningen av Södra station och exploateringen av banområdet.

Södra sopstationen en aprildag 1968. ”Silverpilen” lastas med sopor. Tegelbyggnaden är f.d Luth och Roséns verkstad som ingår i ASEA-Skandia vid den här tiden. Foto: Trafikkontoret

Hornsplan, torget som försvann och döptes om till Hornstull, var den stora omstigningsstationen för kollektivtrafikanterna. Det var före spårvagnsnedläggningen.


Hornsplan mot Långholmsgatan 1955. Foto: Trafikkontoret

I hörnet av Swedenborgsgatan och Wollmar Yxkullsgatan låg en Radio- och TV-affär. Den försvann för att bli tunnelbanenedgång. Men huset är kvar.

Hörnet Wollmar Yxkullsgatan/Swedenborgsgatan 1961 … Foto: Anders Wirén

… samma hörn i dag med författaren Johan Eriksson i förgrunden.

Johan Eriksson har återskapat Söder för femtio år med detaljrikedom men ändå översiktligt i text och gamla bilder tillsammans med konstnären Per Lindroos i två böcker. Södertur I om östra Söder kom för två år sedan.

En av Per Lindroos många vackra och instruktiva teckningar i boken. Här är det mesta försvunnet i dag, Högalids vårdhem, högst upp i bild, Ligna småindustriområde närmast Liljeholmsbron, kvarteret Låset, i dag en del av kvarteret Planken, som för femtio år sedan bestod av halva dagens kvarter och var ett småindustriområde också det, skymtar längst ner till höger i bild. Hornsgatans parallellgata närmast är den den försvunna delen av Brännkyrkagatan som nu är en del av Plankans jättestora gård som staden men inte hyresgästerna vill bebygga.

Nu har Södertur  II (Trafik-Nostalgiska förlaget) kommit ut. Den behandlar västra Söder från Slussen till Hornstull åren 1954-1978.

Johan Eriksson har genom sitt arbete i sju års tid åstadkommit en skattkammare för alla som är intresserade av stadsdelens nutidshistoria.

Så skrev jag om Södertur I

Kommentarerna ska hålla respektfull ton. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg med exempelvis rasistiskt och sexistiskt innehåll (läs vårt regelverk för artikelkommentarer). Vänligen håll dig till ämnet och skriv inte längre än 500 tecken.

Det var alltså på slutet av femtiotalet och inte sextiotalet.
Hässelby var då fullt med trädgårdsmästerier med stora växthus överallt.Det var före det massiva byggandet av flerfamiljshus på trakten. Vällingby var påbörjat, där såg det ut precis som i Amerika enligt vår uppfattning. På den tiden fanns knappt annat än villor överlag. Åtminstone inte i norrort.

Om jag minns rätt så gick det smutsiga soptåget nattetid och kallades därför även för spöktåget.
Sista biten mot Lövsta var inte elektrifierad, där fanns en järnvägsstation. För vilket ändamål vet jag inte. Däremot hände det att jag och mina kompisar kom knattrande dit på moppe. En amerikans flagga vajade vid stationen som plötsligt bytt till något utländskt namn. Man filmade hur en likkista bars på tåget tror jag. Gubbarna var inte glada åt vårt oljud och fick göra om inspelningen med ånglok och allt. Platsen passade bra som en ensligt belägen amerikansk järnvägsstation. Slutet av sextiotalet.

Det skulle kunna vara DN-skrapan. DN flyttade från Klara 1963.

Är det DN-skrapan man ser under byggnad på första bilden?