Markera mot trafikdrullar?

Fråga: Jag går dagligen till och från mitt jobb i centrala Stockholm och hamnar – tyvärr – ofta i situationer där jag tvärt får stanna upp alternativt aktivt väja undan för bilister som verkar ha missat att det är de som är skyldiga att stanna vid obevakade övergångsställen. (Av någon anledning är taxichaufförer kraftigt överrepresenterade inom denna kategori; på lunchen i dag fick jag väja för två taxibilar – som kom från varsin riktning – vid ett och samma övergångsställe inom loppet av fem sekunder!)
 
Jag gillar varken att ta till svordomar eller det mittersta fingret på handen: finns det trots detta någon möjlighet att göra en markering mot den som nästan kört över mig att jag inte uppskattade detta?

Svar: Bilister känner sig ofta skyddade, rentav anonyma, i sitt skal, och fattar inte alltid att de också är delar av den gemenskap som alla ingår i, inte minst utomhus. Men ingen normal bilist vill frivilligt köra över någon. Så du har inte mycket annat att göra än att härda ut med att en del förare är dåliga bilister och andra är lagbrytare. Från bland andra taxiförare har jag fått veta att många gångtrafikanter bara kliver rätt ut i gatan vid övergångsställena utan att se sig för eller kolla att bilisterna har noterat dem. Dessa gångare är också i en mening drullar.
 
Det är svårt att uppfostra andra, särskilt vuxna och obekanta. Och varför, egentligen? För att bli av med sin egen irritation? Så strunta i att försöka förbättra de drulliga. Stanna vid övergångsstället, visa att du vill gå över, se dig noga för och gå inte förrän bilarna har stannat. Och nicka ett vänligt “tack” till den bilistmajoritet som faktiskt stannar.

Magdalena Ribbing

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

Jag går dagligen hem genom Sthlm från Södermalm till Vasastan. Jag skulle aldrig tacka en bilist för något som helst. Varför tacka någon som bidrar till massan av egoister som förpestar stadsluften och mina lungor med avgaser? Nej, jag tittar surt på dem för att de över huvudet taget utsätter mitt liv för fara, både direkt och indirekt. Fram för gångare och cyklister!!!

Nej, man _måste_ inte tacka.
Ja, det är trevligt att få ett tack som bilförare (det visar att gångtrafikanten faktiskt erkänner existensen av bilen).
Ett tack, en nick, en vink, ett erkännande – kostar inte så jäkla mycket.
Det kan jämföras med att 99% inte tackar, och bara (som Magdalena också skriver) kliver ut i gatan för att ”markera” och riskerar att bli överkörda.
Gångtrafikanter kan gärna sätta på sig reflexer och försöka ta ögonkontakt! Då blir i varje fall jag som bilförare glad som en lärka!
Och gå inte mot rött ljus!

Jag bor bredvid flera stora vägar med flera filer i vardera riktning, och jag har märkt att övergångsställen som saknar trafikljus verkar liksom inte finnas för bilisterna.
Om jag inte TYDLIGT markerar att jag tänker gå över, d.v.s. tar ett par steg på övergångsstället, väljer så gott som alla att bara köra på. Det värsta är dock att när en bil stannat i första filen kör gärna en annan bil om i den andra! Det är synnerligen olagligt att köra om vid övergångsställen, och det av flera goda skäl!
Då jag själv suttit vid ratten har jag oftast tyckt det varit ganska lätt att se gångtrafikanter som vill över (undantaget alla som av någon outgrundlig anledning väljer helsvart klädsel mitt i vinternatten utan en enda reflex) och släppa gasen i god tid, vilket också skonar miljön när man undviker tvärbromsning och efterföljande gasande.
Tyvärr blir folk ofta så chockade av att man stannar att det tar ytterligare en stund innan de kommer sig för att gå över, varför jag ibland valt att

Men Victor W, inte kan det väl vara värt att hamna på sjukhus för att punktmarkera dåliga bilförare? Jag förstår din poäng och blir själv lika irriterad på både bilförare som inte planerar sin körning och gångtrafikanter som bara kliver ut på gatan. Även om alla bör sakta ner innan övergångsställe så har ibland stora budbilar parkerat framför så man inte ser se som står vid övergångsstället. Det minsta gångtrafikanter kan göra är faktiskt att ta en titt till vänster. Du kan ju inte ha samma argument när en albulans kommer farande att du har rätt att gå över först. Och ja, du kommer säga nu att ambulanser låter, men ibland hinner inte sirenerna komma igång.

Underhållande att läsa om alla som så bestämt hävdar SIN rätt… men nu är vi ju inte ensamma i trafiken … meningen är ju att vi ska visa hänsyn till varandra för att samspelet ska fungera. Det är så många som passar på att ta ut sina aggressioner på andra i trafiken samtidigt som det gömmer sig bakom att de bara markerar att det är andra som gör fel …
Att det ska vara trams att visa lite vänlighet förstår jag inte alls, men det är klart man kan ju övertolka så att man får ösa ur sig lite skit … :-)

Stefan: Jag tänkte samma sak. Inte tackar väl bilister varandra för att de följer reglerna? Men å andra sidan så skadar det ju aldrig att vara lite extra vänlig så jag fortsätter nog att tacka – i alla fall de bilister som gör mig positivt överraskad och stannar där ingen annan brukar stanna eller använder blinkers i rondeller.

Victor W: Jag hoppas innerligt att Du ironiserar, annars ger Du den livsfarliga odödlighetskänslan ett ansikte. Denna odödlighetskänsla som sänder in så många till sjukhusens akutrum med död och livslånga handikapp som följd. Tror Du verkligen att Du kan styra hur allvarlig en skada blir? Bilar är hårda och människor är mjuka, det kan vi inte ändra på. Ett hyfsat uppförande från ALLA inblandade i trafiken skyddar däremot liv och lem.

Är både bilist och fotgängare, och kan inte för mitt liv förstå hur en fotgängare bara kan kliva rakt ut i trafiken bara för att lagen är på hans/hennes sida. Det gör lika ont oavsett vems fel det är om en bil råkar köra över fotgängaren. Och de värsta fotgängarna är de som går över gatan med en barnvagn framför sig utan att titta om det kommer en bil. Hur tänker en sån person? Förstår de inte vad som kan hända deras barn om bilisten missar att stanna? Trots allt så visar statistiken att det kör omkring 16000 rattonyktra per dag på svenska vägar. Skärpning säger jag bara…

Men vilket trams! Tacka och bocka för att någon följer trafikreglerna? Ja, om man tycker fotgängare är underordnade så kan man ju tycka det är bra. När jag kör bil ”tackar” jag inte andra bilister som stannar för väjningsplikt eller rött ljus. När jag går tackar jag inte för att en bilist stannat för rött ljus. Så varför tacka för att bilisten följer väjningsplikten? Den attityden (att fotgängaren ”skall tacka” ) brukar komma från samma bilister som säger ”höhö, jag stannar bara för en snygg tjej”.
Och bilister som blir förvånade över att det kommer fotgängare på ett övergångsställe borde lämna in sitt körkort. Ingen ”kastar sig ut”. Det som händer är att den som kör bilen inte har koll och blir överumplad över fotgängare. Fotgängare på övergångsstället! Tänka sig! Planera körningen och var uppmärksam. Men det är väl för mycket att begära från en taxiförare (som var källan till detta).

Jag har gett mig den på att få bilister att inse hos vem väjningsplikten faktiskt ligger hos, genom att helt sonika spatsera ut över övergångsstället oavsett med vilken fart dom kommer körandes. Det har kostat mig ett par knäcka revben och frakturer, nu skriver jag det här från en gipsvagga på Salhgrenska, men tids nog skall väl trafikdrumlarna inse det orimliga i deras beteende. Om inte annat har mitt försäkringsbolag gjort det.