Plats intill föraren?

Fråga: När jag åker ensam i taxi eller tillsammans med min fru sätter vi jag/oss alltid i baksätet och lämnar passagerarsätet där framme tomt. Jag tycker man inkräktar på taxiförarens arbetsplats om det finns ledig plats i baksätet och man inte utnyttjar det. Självklart använder vi framsätet om vi är tre passagerare eller fler.

I Stockholm verkar det vanliga sättet för ensamma passagerare vara att sätta sig i framsätet. I mer ”civiliserade” städer som London och New York har jag för mig att taxiförarna tycker framsätena är deras arbetsplats och att de reagerar om man sätter sig där om man inte behöver.

Är detta en tradition från hästdroskornas tid då jag antar att man inte satte sig bredvid kusken som satt under bar himmel? Vad är korrekt?

Svar: Enklast är att göra som du beskriver. Platsen bredvid föraren är ett arbetsplatsområde. Där sätter man sig om det blir fullsatt i baksätet.

Och ja, denna sed kommer från hästskjutsarnas tid då kusken satt ensam eller med en kollega på kuskbocken och passagerarna i själva vagnen. Kanske också med den nordiska vanan att sätta sig ensam i buss-tåg-tunnelbana, istället för intill en annan resenär, om det finns lediga andra säten. Kom inte för nära är en svensk nedärvd vana. Ibland har den sina fördelar.

Magdalena Ribbing

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

Sitter gärna bak men har alltid känt det som att det betyder att man vill vara ifred och det känns oartigt, är rädd att föraren ska ta illa upp!

Exudus. Det handlar inte om att misstänkliggöra någon utan att vara försiktig och rädd om sig själv. Jag skulle aldrig sätta mig i en svarttaxi och min historia är ingen skröna. Det är oerhört kränkande när någon tar sig friheten att ta på min kropp och kyssa mig när jag inte vill. Det är oerhört kränkande när någon inte tror på en eller tar en på allvar när man berättar om det.

Jag citerar en bekant som på frågan från en taxichaufför som undrade om han ville sitta i framsätet svarade: ”Endast tjänstefolk och imbecilla sitter i framsätet.” En tryckt stämning rådde därefter under taxifärden.

Vadå mer civilixerade ställen… Skulle London vara civiliserat? På Heathrow har man satt i system att dubbla notan till alla utlänningar som tar taxi därifrån. Nu har jag åkt så många gånger, och är därför beredd.

På mitt tidigare arbete hade jag tillgång till chaufför bil. Detta för att själv inte kör och de ställen jag skulle uppsöka inte låg bra till med t-bana eller buss. Jag satt alltid i baksätet i bilen eftersom jag anser framsätet vara förarens domän. Detta fick jag kritik för av en arbetskamrat som ansåg att det var snobbigt och självförnämt att sitta i bak. Själv tycker jag det är skönt att kunna ”breda ut sig” i baksätet. Men förnämt och snobbigt?

Då jag råkat ut för några mindre seriösa taxichaufförer känner jag mig betydligt tryggare att sitta bak. Inga händer på mitt knä och inga kommentarer om längden på min kjol när jag sitter i baksätet. Så, för mig som kvinna känns det som den säkraste platsen om jag nu ska åka taxi.

DECCA, tror du att våldtäkt handlar om sex, att kvinnan är så oemotståendlig eller snygg? Nä, du knappast, för en våldtäktsman handlar det om maktutövning och kränkning. Att förnedra.

Exudus, fatta att det handlar inte om svarttaxi utan vita, etablerade bolag:
Det handlar inte om svarttaxi, utan ordinarie, vita bolag:
http://www.sn.se/nyheter/nykoping/1.511089
http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.275598-kvinna- valdtogs-i-taxi
http://gt.expressen.se/nyheter/1.1820299/ung-kvinn a-valdtagen-i-taxi
http://www.svd.se/stockholm/nyheter/kvinna-valdtag en-i-taxi_3056149.svd
http://www.expressen.se/nyheter/1.402431/18-arig-k vinna-jag-blev-valdtagen-i-taxi

Det finns faktiskt en situation som inte är trevlig. Det är när en ensam kund sätter sig bakom föraren. Även om det inte längre finns mycket kontanter i en taxibil är denna situation oroväckande och kan göra föraren vaksam och irriterad.

Har kört taxi i Stockholm i många år. Kunden väljer var hon vill sitta, det spelar mig ingen roll.
Däremot bör tjejer, om dom är rädda av sig, sätta sig fram eftersom dom annars kan råka ut för barnlåsta dörrar och fönster. Fram kan hon alltid komma ut eller agera genom att dra i handbroms eller växelspak för att komma ur en problemsituation.
Men överlag är taxiförare av den hyggliga sorten även om dom oxå kan ha en dålig dag.