Skrivet av
Charlotta Malhotra Lithman 18:51, 22 januari 2013 i kategori Allmänt
http://charlottasmelodi.com/
Nu kära vänner är det snart dags att lämna er efter fantastiska månader. Det är dags att släppa fram den nya kom-i-formaren Mimmi. Jag har älskat varje stund av det här och fått så mycket fin feedback av er. Jag hoppas att ni vill fortsätta följa mig, nu för första gången på en helt egen blogg.
Jag har tidigare bloggat på family living, sköna hem, efter Linda Skugge på marianova, på resume.se och nu senast här på landets största morgontidningssajt! Vilken ära. Och vad kul det har varit.
Våren som kommer blir spännande. Jag ska ge ut min fjärde bok. Jag ska fortsätta komma i ännu bättre form. Och jag ska fortsätta blogga om allt vad livet nu innehåller, och så klart med störst fokus på hälsa och mat.
Jag har valt att kalla min nya blogg för Charlottas melodi. Följ med mig dit och snälla ni, ha överseende med att jag inte riktigt har grepp på formen just för sajten. Min form har jag däremot väldigt bra koll på!
Tack för att just jag fick vara DN:s Kom-i-form 2012.
Puss!
Skrivet av
Charlotta Malhotra Lithman 06:31, 21 januari 2013 i kategori Allmänt
Jag och barnen bakade våra egna pizzor igår. Jag provade mandelmjölsbotten. Men det behöver ni inte prova för det var verkligen allt annat än gott. Som tur var hade jag en fantastisk topping på som jag åt istället.
Hmm, måste fatta grejen med mandelmjöl tror jag. Någon som vet något gott jag kan göra på det?

Skrivet av
Charlotta Malhotra Lithman 09:34, 20 januari 2013 i kategori Allmänt
Don’t stop me now, Queen
Vårens första dag, Laleh
Dancing with myself, Billy Idol
4 minutes , Justin Timberlake och Madonna
Run to the hills, Iron Maiden
Mala vida, Manu Chau
Mercy, Duffy
Just idag är jag stark, Kenta
This is the way, E-type
Here we go again, E-type
(Vad är det med E-type egentligen som gör att det funkar så bra i löparspåret)
Segertåget, Maskinen
Ho hey, The Lumineers
Mitt bästa för dig, Maja Ivarsson
Your body, Christina Augilera
Every teardrop is a waterfall, Coldplay
Levels, Avici
Bränner, Maskinen
Good feeling, Flo Rida
Sexy and I know it, LMFAO
Superheroes, Daft Punk
We run the night, Havanna Brown, Pitpull
Skrivet av
Charlotta Malhotra Lithman 19:25, 18 januari 2013 i kategori Allmänt
Jag och barnen. En vanlig fredag. Urskönt att vara hemma och landa veckan.
Vad ska jag äta när barnen verkligen vill ha tacos?
Ikväll gjorde jag parmesanflarn som jag hade som botten istället för tacoskal. Det var så jäkla gott.
Det går att ha barnmysfredag à la LCHF!
Skrivet av
Charlotta Malhotra Lithman 07:04, 17 januari 2013 i kategori Allmänt
Jag längtar efter att börja baka igen. För att göra det krävs det att jag köper mandelmjöl. Letade på min Ica men hittade inte det. Måste be handlaren ta in det. Då ska det bli baka av!

Skrivet av
Charlotta Malhotra Lithman 21:14, 15 januari 2013 i kategori Allmänt
Bra länk till artikel om ägg.
Jag är helt övertygad om att det som fått mig att tappa nästan 10 kilo på dessa månader har att göra med:
1. Ägg
Jag äter ägg varje dag. Jag blir mätt och äter inte annat=bra för vikten.
2. Latten och lighten.
Bort med lattedrickandet och lightläsken, där den senare triggade igång mitt sockerbehov.
3. Pasta, bröd, ris och potatis.
Här var min stora jobbiga grej att ändra om. Pastan och brödet iallafall. Nolltolerans på allt detta!
4. Motionen.
Att röra på sig i kombination med ovanstående.
5. Att äta mindre och ofta.
Istället för att hoppa över frukosten äter jag en ordentlig frukost. Jag fyller på vid 10. Äter bra lunch. Fyller på vid 15-tiden. Äter bra middag. tar en liten ostbit eller chokladbit på kvällen.

Skrivet av
Charlotta Malhotra Lithman 19:46, 13 januari 2013 i kategori Allmänt
I helgen skulle jag varit med Hillevi Wahl på NMT-träning. Nordic Military Training. Jag hade sett fram emot att bära och bli buren. Att kräla i gyttja. Att känna känslan av att vara stark.
Tyvärr sket det sig av olika anledningar. Nu måste jag boka in mig igen för jag tror att jag kommer att tycka att det är extremt kul.
Nyfikna, kolla här:
http://extremtkul.se/
Skrivet av
Charlotta Malhotra Lithman 10:59, 13 januari 2013 i kategori Allmänt
Jag vet att veckan som kommer blir ganska hektisk. Det är filminspelning och mycket på jobbet. Alltså tar jag världens bästa dag till att förbereda så att det finns god och bra mat i kylen, både för mig och barnen.
På dagens lista:
Lasagne med spenat och keso gjord på aubergine istället för pastaplattor.
Coleslaw i massor. håller i kylen upp till en vecka. Pepparrot och senap gör den extra piffig.
Till middag idag blir det frittata med chèvre och pinjenötter.
Jag ska också testa min zucchinipasta med ädelostkräm. Kan bli en höjdare.
Broccoligratäng med mozzarella och fetaost kommer också fixas till idag. Till den är det perfekt att äta rökt lax eller rostbiff.
Så efter den sena frukosten med den matiga omeletten är det bara att sätta igång med söndagskoket.

Skrivet av
Charlotta Malhotra Lithman 09:33, 12 januari 2013 i kategori Allmänt
Tror ni att vissa människor är födda mer klantiga än andra? Jag tror det för jag är ett levande bevis på det.
Det var en av anledningarna till att jag inte trodde att jag kunde springa, eller vågade gå till gymmet.
Hur skulle jag kunna springa som inte ens kan gå utan att trilla, halka, snubbla?
Hur skulle jag kunna vara på gymmet utan att tappa hantlar på tårna, fastna i löpbandet och rulla iväg på pilatesbollen?
Jag kan säga att jag fortfarande är klantig och dotter till Papphammar men det har gått bättre än jag trodde. Okej att telefonen flyger iväg när jag springer på löpbandet och ofta hamnar under någon annans cykel eller maskin. Visst snubblar jag när jag är ute och springer. Det blir fel men jag har inte skadats allvarligt än så länge (om vi bortser från brännskadan med det kokande vattnet när jag skulle göra blomkålsmos).
Det ni ser en bild på nu är helt normalt i mitt liv eller när jag är i närheten.

Skrivet av
Charlotta Malhotra Lithman 07:16, 10 januari 2013 i kategori Allmänt
Jag är så trött på mörkret just nu. Det är mörkt när jag vaknar och åker till jobbet. Det är mörkt när jag slutar och åker hem.
Jag tror också att jag är trött eftersom jag inte kunde vara ledig så mycket i jul. Dels var det jobb med boken och sedan var jag tvungen att jobba i mellandagarna. Balansgång där. Att ha kul jobb att göra men ändå behöva ledigheten.
Jag planerar för en skön semester eller två i vår. Och då har ljuset kommit tillbaka så då kanske jag till och med orkar boka en resa!
Fick förresten veta av en vän som just köpte Hjärnkoll på vikten av Gunilla Eldh och Martin Ingvar att det finns ett kapitel eller ett stycke om mig. Måste kolla in i närmaste bokaffär. Jag antar att det är författarnas nya uppdaterade bok som kommit ut. Hoppas att jag framstår som ett lyckat exempel i att få hjärnkoll på vikten!

Mest kommenterade