Audi A3 e-tron är den senaste i raden av nya laddhybrider. Den premiärvisas just nu i Genève.
Efter Toyota Prius, Volvo V60, Opel Ampera och Mitsubishi Outlander – här kommer Audi med sin motsvarighet, A3 e-tron. På papperet utklassar den Toyota och Volvo när det gäller utsläpp: 35 gram koldioxid per kilometer mot 48/49 för Volvo och Toyota. 35 gram motsvarar 0,15 liter per mil. Räckvidden anges till 5 mil.
Bilen drivs av en 1,4 liters TFSI-motor med 150 hk som matas med bensin och en elmotor med en effekt på 75 kW och 330 Nm i kraft. Drivning sker på framhjulen genom en nykonstruerad sexväxlad e-S tronic växellåda. De två kraftkällorna kompletterar varandra. Elmotorn levererar maximalt vridmoment från start till ca 2 000 varv/min. Bensinmotorns maxvrid ligger i ett spann från 1 750 till 4 000 v/min. Litiumjonbatteriet har en kapacitet på 8,8 kWh.







Hej Marcus
Vi har i tidigare artiklar (i pappersutgåvan av DN Motor) beskrivit olika typer av hybrider. Bra idé att även göra det här. Förarens påverkan på förbrukningen är stor. Med rätt körstil kan man spara mycket bränsle – och därmed undvika motsvarande utsläpp. När det gäller hybrid med el/diesel har Toyotas motargument tidigare handlat mest om komfort – att det är svårt att förena smidiga övergångar med el och motordrift med en dieselmotor. Den har ju högre kompression och en ”råare” gång. Dock visar ju både Volvo och Peugeot/Citroën att det går att förena.
På senare tid har Toyota även framfört miljöskäl, att dieseln visserligen är mer energieffektiv än en bensinmotor, men att den släpper ut mer försurande kväveoxider.
Lasse Swärd, 10:37, 11 mars 2013. Anmäl Anmäl
Hej Lasse.
Tack för trevligt läsande i miljöns anda.
Skulle vara kul om du fick med i din blogg om dom olika hybridfordonen.
Fullhybrid, halvhybrid, mellanhybrid och microhybrid. Beskriva vad som kännetecknar vad och vad dom betyder.
Angående livslängden på hybridbatterierna så finns det listor från biltillverkarna vad batterierna är gjorda av samt vad det är för batterier (nickeljon, litchiumjon)
Varierar mycket med för och nackdelar mellan olika biltillverkare.
Lyft även fram att det är ju inte bara att köpa en miljöbil som ska dra snålt på pappret och tro att den ska dra därefter, man måste ändra sitt körbeteende.
Vissa märken har ecodriving kurser med sina kunder!
Kör själv en Prius från 2010 och ligger under snittförbrukningen för vad den ska dra.
Toyota har hålt på med hybrid sen 90-talet och har valt att inte sats på diesel, varför? Av ren miljösynpunkt för att det dieselbilarna släpper ut är inte så bra för miljön som alla tror! Alla har väl sett vad en diesel egentligen släpper ut en kall vintermorgon! Gäller inte att bara ligga lågt på bränslesiffrorna utan det är väl helheten som räknas?
Marcus, 23:03, 5 mars 2013. Anmäl Anmäl