Konkurrensen hårdnar i klassen supermiljöbilar. Volvo lägger sig i omkörningsfil med V60 laddhybrid.
Vi har nu för första gången ställt vår laddbara Prius mot Volvos motsvarighet V60. Hur matchen går rond för rond kan du läsa mer om i dagens DN Motor.
Vad som är klart när det gäller förbrukning är att Priusen vinner på landsväg, trots att den är bensindriven. Oftast går ju en diesel snålare, men Volvo har valt att ladda V60 med värsta dieseln i programmet, femcylindriga D5 med 215 hk mot Priusens lilla bensinfyra på 1,8 liter och 99 hk.
Efter 90 mil visar Priusen 0,49 liter/mil medan Volvon dragit 0,59l/mil av det mer energirika dieselbränslet. Dock ska sägas att Volvon bara gått ca 150 mil. En diesel behöver i regel 1000 mil innan allt sätter sig.
Men Volvon kommer sannolikt aldrig ner i Priusens nivåer. Därtill är bilen för stor, tung och stark. Den är hela 500 kilo tyngre, ett halvt ton.
Provet, som även innefattade undanmanöverprov på bana, drev upp den totala förbrukningen i Prius. Den står nu på 0,19 liter/mil efter 850 mil. Som bäst var jag nere på 0,12 l/mil. Men även 0,19 är bra, särskilt om man jämför med bilens officiella förbrukning på 0,21 l/mil.
Ju mer kollegan Jacques demonstrerar Volvos genomtänkta mobil-app för bilen, desto mer förundrad blir jag över hur Toyota kunnat missa det.
Volvo-appen ger Jacques total koll över bilen. Han kan fjärrstyra lås och värme, kolla förbrukning och ladda ner körjournaler. Kommer han ut på Arlandaparkeringen en mörk kväll och undrar var i helskotta han ställde bilen är det bara att klicka i appen och vips blinkar och tutar bilen ”Hej Jacques, här är jag”. Behöver jag lägga till att bilen är varm också.
Här har Toyota mycket att lära.








Hej,
Ajdå, det blev en dramatisk ökning av förbrukningen… Nu sitter kommatecknet där det ska, tack för påpekandet., /Lasse
Lasse Swärd, 09:22, 27 mars 2013. Anmäl Anmäl
Hej, tack för tips. Men den tjänsten gäller i USA för olika Toyotamodeller och kostar att utnyttja. Volvos app är särskilt framtagen för laddhybriden V60. /Lasse
Lasse Swärd, 09:20, 27 mars 2013. Anmäl Anmäl
Du får gå in här och kolla Lasse Swärd
om Toyotas app.
http://www.toyota.com/entune/
JAM, 16:02, 26 mars 2013. Anmäl Anmäl
”…Priusen 0,49 liter/mil medan Volvon dragit 5,9 l/mil…” – lite oordning bland decimaler och mil, kanske? För inte drog väl Volvo 12 ggr mer per mil?
ViT, 10:09, 26 mars 2013. Anmäl Anmäl