Stoppade inbrott – från jobbet

Efter att ha drabbats av flera inbrott satte en kvinna upp en web-uppkopplad övervakningskamera i sitt hem. På jobbet ser hon sedan hur två tjuvar tar sig in i hennes hus så hon larmar polis och följer inbrottet i realtid. Spoiler alert: Historien får ett lyckligt slut (trots kvinnans tveksamma situationsbeskrivning till larmoperatören).


Bild: Youtube.com

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

Anonym 00:02: Säker? Den dök upp på alla möjliga sajter i förrgår och det brukar inte hända om det är gamla grejer, om man inte ser på YT att videon lades upp 2009 eller nåt. Men den här har ju färskt uppläggningsdatum. Dessutom verkar den ju vara ny för stora delar av DN:s läsare eftersom det tog 1,5 dygn för någon att påpeka detta. Och om det nu stämmer att den är ”flera år gammal” så tycker jag ändå att det är godkänt med ett skåpmatsinlägg av 27 möjliga hittills…

Ehm. Den här såkallade ”nyheten” är ju flera år gammal? Vad gör ni DN? Sluta bli som aftonbladet. :(

Anonym, 15:47: Hon hade ju tre hundar hemma! De både nämns och syns på bild. De verkar inte särskilt aggressiva dock… Hon får väl träna dem bättre.

Hahaha klockrent! Hade varit klockrenare om kvinnan dessutom haft tre aggressiva pitbull hundar som husdjur istället för en katt.

jävlar vad snabbt polisen var där. Tur att katten klarade sig =D

Dan: Haha, ja det var något av en överdrift kanske. Vad jag kan se verkar tjuvarna mest vara intresserade av det där Wii-spelet.

Sen var det ju lite tveksamt när hon sa: ”I’ve just been robbed of everything”

Nisse: Det är absolut inte hennes ordval som är tveksamt. I USA är ju ”black” helt avdramatiserat, det används alltid av polis precis som ”caucasian” eller ”white” används om vita. En kompis fick en fortkörningsbot i USA där han beskrevs som ”White Male”. Det är inget konstigt med det, hudfärg är ju ett viktigt signalement.

Det tveksamma är A) att kvinnan inte nämner att det är TVÅ män förrän 2:27 in i videon. B) Att hon inte nämner kofoten när larmoperatören frågar om tillhyggen. C) Att hon ger signalementet vit tröja (som han har UNDER den stora svarta huvtröjan!).

Allt det här kan jag dock ha förståelse för, det måste vara väldigt omskakande och stressande att se sitt hus bli rånat i realtid. Men hennes beskrivning kunde eventuellt ha utsatt poliserna för fara om de bara förväntade sig EN man (i fel kläder) och så dyker den andra upp (med kofot).

Vad är det som är så tveksamt i hennes beskrivning av situationen? Att hon beskriver dem som svarta? OK, hon borde ha sagt African-American, men det är å andra sidan rasistiskt med tanke på alla afrikaner som inte är ”svarta” (araber i norra Afrika, vita som har levt sedan flera hundra år tillbaka i Sydafrika).

Nu har Ni väl frångått Era regler? Brottslingar ska väl alltid pixlas i alla fall om
de kommer från ett afrikanskt land?