Talande Youtube-hund fick 100 miljoner visningar – blir långfilm

Vad gör Hollywood när alla filmer redan gjorts? Går till Youtube. Paramount har just gett grönt ljus för filmatisering av förra årets näst-mest tittade klipp, ”The Ultimate Dog Tease”, skriver branschtidningen Variety.

Videon lades upp i maj 2011 och har sedan dess fått 94 miljoner visningar (bara Rebecca Blacks musikvideo ”Friday” har fler). I det drygt minutlånga klippet sitter schäfern Clark som dubbats till att uttrycka sin förtvivlan över det faktum att husse både ätit hans mat och gett en del av den till katten.

Rösten bakom videon, som både spelar den teasande hussen och den teasade hunden, tillhör en Andrew Grantham. Han fick videon skickad till sig av hundägarna och lade sedan på voice-overn.

Och nu är det alltså klart att filmjätten Paramount via sitt dotterbolag Insurge ska ta sig an projektet att förvandla Youtube-succén till en framgång även på vita duken. Jobbet att skriva manus har gått till Alec Berg och David Mandel, en erkänd duo som tidigare jobbat med tv-serier som ”Seinfeld” och ”Curb Your Enthusiasm” (”Simma lugnt, Larry”).

Här är klippet som tack vare sina 94 miljoner visningar nu blir långfilm:

I Curb Your Enthusiasm, som handlar om alla vardagsproblem Larry David stöter på och stör sig på, finns det för övrigt många scener med hundar. Jag vet inte om manusförfattarna till den kommande hundlångfilmen var inblandade i just detta avsnitt, men det här är en typisk CYE-scen:

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

Pingback: Ultimate Dog Tease : El Rastreador de Noticias

Pingback: Nyheter om Hundar – 1 | Hund Nyheter

@Gurra: Jag översätter svåra ord. ”Teasande” och ”teasade” vet väl alla vad det betyder, dessutom ville jag använda originalordet eftersom det nämns i klippets titel, som jag inte heller kände mig nödgad att översätta. Voice-over har ingen bra översättning i det här läget: berättarröst? dubbning? Båda blir lite fel tycker jag.

@Leo: Se Jimmys svar. Men jag hade kunnat göra detta tydligare.

Vadå teasande, vad är det för ande? Teasade och voice-overn – vad pratar karln om? Har ni ingen som kan översätta till svenska längre?

Pingback: hundar nyheter #1 » Djur nyheter

Leo: Evolution of dance laddades upp den 6 April 2006. Artikeln hävdar att The Ultimate Dog Tease hade flest tittare förra året, inte genom tiderna.

Pingback: "Den talande hunden" blir långfilm | Hundaktuellt.se

”Videon lades upp i maj 2011 och har sedan dess fått 94 miljoner visningar (bara Rebecca Blacks musikvideo ”Friday” har fler).”
Finns bra många fler videos med fler visningar… Evolution of Dance bl.a:
http://www.youtube.com/watch?v=dMH0bHeiRNg