Enligt de teorier som i dag är förhärskande kommer den globala uppvärmningen att höja vattennivåerna runt om i världen till farligt höga nivåer. Nivåer som kan få mindre öriken i Stilla havet att fullständigt försvinna.
Men det händer också att vattnet i världshaven stiger av helt andra orsaker. I somras steg vattnet under hela juni och juli längs den amerikanska östkusten med hela 60 centimeter. I en artikel på National Geographics hemsida beskrivs hur forskarna vid den amerikanska havs- och atmosfärforskningsbyrån, NOAA, först inte kunde förstå vad det var som hände. Vattnet stiger ju normalt så mycket bara när det blir flod, då månen ligger bakom effekten, eller när ett större oväder är på väg in mot land.
Men ingen av dessa förklaringar stämde den här sommaren. Plötsligt började fiskare att klaga på att deras stränder inte längre fanns kvar. Badgäster kunde konstatera samma sak.
Nu har det visat sig att orsaken låg under Atlantens yta – i Golfströmmen, denna för ögat osynliga ström som för varmare vatten från Mexikanska golfen via Sargassohavet upp till oss i Norden och därmed gör det möjligt att leva här. Golfströmmen hade nämligen bromsats in. Detta i kombination med en stadig vind från nordöstra Atlanten – som borde ha kommit först i höst – gjorde att vattnet oväntat steg längs den amerikanska ostkusten.
Golfströmmen för enorma vattenmassor med sig på sin färd mot norr, 80 miljoner kubikmeter varje sekund. Genom sin rörelse bildar Golfströmmen normalt en barriär som hindrar vattennivåerna vid kusterna att stiga. Nu när farten minskade blev barriären inte lika effektiv och vattnet steg.
Men varför bromsade Golfströmmen? Inget vet.
Varför kom höstvindarna redan i juni? Samma brist på svar.
Naturen beter sig med viss regelbundenhet på det mest oväntade sättet. Just som vi tror att vi har förstått den så hittar den på något helt nytt.
Välkommen
Som inloggad prenumerant på digitala paketet har du tillgång till hela papperstidningen. Till www.dagensnyheter.se






Claes Thureson: bra att du påpekade att det var en annan ström som b r o m s a d e.
Claes Ingemarsson, 23:52, 10 oktober 2009. Anmäl Anmäl
Ja Clas, kan du inte skriva om riktiga konstigheter i stället för nazister, Anna Anka?
Sune V, 08:21, 23 september 2009. Anmäl Anmäl
Hej Clas!
Det du skriver är det som National Geographic också skriver, men det verkar ha missuppfattat vad NOAA skriver (http://oceanservice.noaa.gov/news/weeklynews/sept 09/ecsealevel.html). Det var inte Golfströmmen som bromsade utan Florida strömmen som ansluter till Golfströmmen. Det var kombinationen av två händelser (minskad ström och nordostvindarna) som fick den här effekten, var för sig var det inga ovanliga händelser. Konstigare än så var det inte!
Claes Thureson, (Webbsida) 21:35, 21 september 2009. Anmäl Anmäl
Hej Inge,
Det du hört talas om är att UFO-Sverige en gång fick ett tackbrev från Olof Johansson (C) för att vi engagerade oss mot nynazism. Inte new age. Och jag motarbetar absolut inte ufofrågan. Jag vill att observationerna undersöks och försöker själv att bidra till att de blir undersökta. Sekter däremot har jag inget till övers för.
Clas Svahn, 16:34, 18 september 2009. Anmäl Anmäl
Jag tycker att det är bra att Clas motarbetar ufo som många skriver och New-Age och Kristendom och andra kulter.
Någon sa till mig att Clas fått ett tackbrev från Centerpartiet för att han är med och motverkar New-Age. Är det den farligaste religionen?
Inge, 19:14, 15 september 2009. Anmäl Anmäl
Det är väl en innerlig tur att inte alla tycker lika. Om så skulle vara fallet så hade vi inte någon utveckling alls av vårt kunnande. Det är ju bara bra att olika teorier uppstår och diskuteras.
jag tror att Ullis här nedan har lagt in en hel del ironi i sitt inlägg.
Den springande punkten är ju istället; vad ska vi ta för sanning eller inte. Och här ska vi lägga in vårt vetande och våra forskningsresultat. Bevis utan någon täckning är ju inte värda ett skvatt i det stora hela.
Amonra, 17:42, 15 september 2009. Anmäl Anmäl
Varför kan inte alla tycka lika? Jag tror det är det Clas vill. Är det inte bra att vi får reda på att allt är som vanligt och inte alls konstigt? Tänk om alla fick ha teorier om allt möjligt – hur skulle det bli då?
Ullis, 13:25, 15 september 2009. Anmäl Anmäl
Även en enkel journalist kan svara på frågor kring de påståenden han kommer med!
Angel, 02:40, 15 september 2009. Anmäl Anmäl
Hej Fredrik!
Roligt att du läser det jag skriver. Men jag har aldrig påstått mig vara en vetenskaplig granskare av det okända, däremot vill jag använda sans och vett i det jag skriver. Och – vetenskapen är det starkaste verktyg vi har just nu och det har jag stor respekt för. Tyvärr är jag bara en enkelt journalist och alltså ingen forskare. Jag hoppas dock att det jag skriver om ska skapa eftertanke och kanske lära läsarna något också. Folkbildning är ett av de vackraste ord jag vet. Det behöver man ju inte vara skeptiker för att tycka.
Får tacka ”Söders höjder” för det kortvariga intresset för märkligheterna. Det finns säkert sajter som publicerar mera lättsmält material.
Clas Svahn, 00:58, 15 september 2009. Anmäl Anmäl
Vad har ni emot att Clas Svahn skriver om märkligheter. Om inte han gjorde det vem skulle du, Fredrik, vilja ha som skribent. Vem är mera lämpad, anser du.
Jag tror att det snarare är Clas Svahns ärlighet och sanningssägande som är problemet.
Och när man i stället för riktiga motargument börjar slå ned på ordbetydelser och meningsbyggnad så är det inte mycket man har att bemöta med.
Gullefjun, 23:47, 14 september 2009. Anmäl Anmäl