Di Leva och planeterna

Ser att Thomas Di Leva ställer upp i Melodifestivalen och att han tagit hjälp av planeterna för att fatta det beslutet. I en intervju i Mitt i Järfälla, min lokaltidning, säger Di Leva att ”planeterna står på rad och det är helt rätt år att vara med”.

Ett intressant påstående. Om det vore sant.

Vårt solsystem består sedan några år av åtta planeter då Pluto fick lämna skaran 2006 efter det att den befunnits inte hålla måttet. Dessa åtta cirklar kring solen och då och då kommer Merkurius, Venus, jorden, Mars, Jupiter, Saturnus, Uranus och Neptunus att hamna på samma sida om solen, som i mars 1982.

Eftersom jag själv minns uppståndelsen i samband med det som då kom att kallas ”Jupitereffekten” så minns jag också att det fanns de som tog chansen at förkunna jordens snara undergång. Tanken var att den samlade gravitationen från alla planeterna skulle slita sönder jorden.

Nu räcker inte planeternas samlade massor till för att ställa till med något sådant. Solens gravitation är oändligt mycket kraftigare och vad som än händer ute i solsystemet så hamnar det i skuggan av vår närmaste stjärnas gravitationskraft.

Och vi överlevde ju faktiskt 1982 utan problem.

I maj 2000 stod jorden, Merkurius, Venus, Mars, Jupiter och Saturnus på en relativt rak linje. Det är ju sex av de åtta planeterna vilket knappast kan kallas ”alla”. Senast det hände var 1962 och nästa gång blir 2675. Och ska vi vara ärliga så var raden ganska så krokig och det var 26 grader mellan Venus och Mars. Som en dåligt samlad hagelsvärm.

Men hur är det då. Står planeterna på rad just nu? Det enkla svaret är nej. Och den som tvivlar kan ju gå ut och titta. På kvällen syns Jupiter i väster, Mars är på väg in i Lejonet på andra sidan i öster, Merkurius och Venus syns på morgonen med Neptunus och Uranus på båda sidor om sig.

Att planeterna verkligen skulle hamna på rad kommer aldrig att inträffa enligt professor Donald Luttermoser vid East Tennessee State University som räknat på problemet.

Om planeterna verkligen skulle lägga sig på rad vore det en enkel sak att konstatera detta eftersom de i så fall skulle samlas på en enda plats på himlen.

Däremot händer det alltså då och då att samtliga planeter samlas på samma sida av solen. Ungefär en gång var tvåhundrade år. En på intet sätt särskilt dramatisk händelse men kul för oss amatörastronomer eftersom det plötsligt blir möjligt att se planeterna vackert spridda över himlen på en och samma gång.

Vi får väl önska Thomas Di Leva lycka till i Melodifestivalen trots att planeterna inte verkar vara på hans sida.

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

vad Dileva menar är nog att Jorden-Solen pga precessionen pekar rakt mot det galaktiska centret just vid vintersolståndet, ungefär mellan 1998-2017, detta är kan möjligen vara ”mitten av mitten” . Lite förvånad över att Svahn inte är bättre påläst, detta borde väl alla Astronomiskt orienterade känna till, speciellt om man sktriver i ett ”myndigt tonläge”. Sen står det ju var och fritt att tolka den symboliska innebörden av fenomenet vid Vintersolståndet..

Pingback: Raka linjen genom kosmos - DN.se

Thomas Di Leva svarar Clas Svahn i sin blogg! :-) http://www.dileva.org/blogg

Agreed Planetvågor. Rät linje, i förhållande till vem? Jag behåller min aluminiumhatt på!

Må så vara att planeterna inte står på rät rad men något lurigt torde ändå vara på gång. Jag tittade nyss rakt ut i rymden och hela grejen förefaller aningen mysko.

Måste bara fråga om det var meningen att inkludera tre stycken ”sedan” i meningen ”Vårt solsystem…”?