Playahead – Facebooks senaste offer

Facebook har skördat ytterligare ett offer. Den sociala nätverkssajten Playahead läggs ner under våren. Sajten köptes 2007 av mediebolaget MTG för 100 miljoner kronor.
– Det finns inte längre någon möjlighet att driva sajten vidare, säger Anders Nilsson, operativ chef för MTG till Helsingborgs Dagblad.

När MTG köpte sajten 2007 hade man nära 600 000 besökare i veckan. Sedan dess har besökstalen dalat till knappt 200 000 i veckan.
– Vi har testat hundratals grejer för att öka trafikvolymen, men ingen av dem har lyckats, säger Anders Nilsson till tidningen.

Marknadsföring för Playahead. MTG körde tv-kampanjer under en tid i sina kanaler (TV3, TV6).

Han tror att flera av Playaheads användare har gått över till Facebook. Det är ingen vild gissning. Tidigare så populära Lunarstorm lever idag en förtynande tillvaro med drygt 110 000 användare per vecka. Endast systersajten Bilddagboken håller modet uppe med närmare 1,3 miljoner unika besökare per vecka, enligt KIA-index. Bilddagboken är därmed Sveriges 20:e mest populära sajt.

Läs hela artikeln i Helsingborgs Dagblad här.

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

Det var inte få besökare som sänkte PA. Det var få kronor i intäkter och en affärsmodell som inte fungerar.
Ett totalt omöjligt case – starta med 100 millar minus och redan då få besökare var tokigt.
Lite förvånad att MTG gick på denna – all respekt till dem i vanlig fall men här verkar det inte vara alla fakta på bordet – eller missat hur marknaden ser ut – illa.
Det börjar och slutar alltid med en stark affär – och det fanns inte i fallet PA! Sorry!

Ja… tråkigt. Känner för de som sajtägarem det är verkligen inte trivialt att konkurrera med de stora drakarna. Vi tog kontakt med de och erbjöd oss smidigt och gratis flytta över åtminstone användarnas bilder, men inviten avvisades. Nu försöker vi kontakta användarna direkt, se här: http://bit.ly/4HafIf Förhoppnigsvis så lyckas någon rädda lite bilder iaf..

Hejsan, jag har en fråga till Er angående en blogg?
Är det verkligen acceptabelt att uttrycka sig på detta sätt när man har en så pass stor och uttalat blogg?
kolla in artikel. http://www.kissies.se/?p=3069
med vänliga hälsningar S