Semifinal 2

Är ni redo? Är ni nervösa? Har ni torsdagssnacks? Nu kör vi! Jag livebloggar semin i det här inlägget så mycket jag hinner!

Serbien är först ut. Den här alltså, jag tror den är sjukt farlig? Liksom sådär eurovision-”vacker” och lite etno, sjunger på hemspråk, sängkammarblick och stråkar osv? De kan göra en s k ”Molitva” och komma smygande underifrån?

(Haha, är ni på Twitter? Loreen trendar worldwide redan! Mäktigt ju!)

Makedonien nu. Den här är skum. Börjar som en rejäl gammal vibratoballad, men vänta bara… Japp, där kommer det, den patenterade schlager-got-basen och den stompiga marschtakten. Och sån där fruktansvärt ful elfiol, sån som Linda Lampenius var lite ”fräck” när hon använde någon gång på nittiotalet. Och så – hemliga vapnet – skriet som hotar spränga Kristallarenan.

Nuuuuu INDIANEN!!! Från Nederländerna! Hahahaha det här är så sjukt. VEMS idé var det här? Vems? Vems? En ”skojig” ”urbefolkningsdräkt” liksom? Och herregud vad hon sjunger illa, tycker typ synd om henne, får ont i hjärtat, det här är så jobbigt.

Malta. Det här skulle kunna ha varit med i svenska Melodifestivalen för sju år sedan ungefär. Eller kanske fjorton år sedan. Men man älskar ju den här lilla synkroniserade fotglidsdansen! Så himla ful!

Nu Vitryssland, som kör en sorts Game Of Thrones-möter-Mad Max-grej. Kolla särskilt in mikrofonstativen som ser ut som väldigt väldigt ful rekvisita i en skolpjäsuppsättning av typ ”Farscape”. Och frissan på sångaren, SÅ fräck-frisyr-på-högstadiet. Tycker dock detta är lite gulligt på något sätt? Och lite catchy?

Nu är det Portugal. Zzzzzzzz detta är mycket tråkigt.

JA, nu kommer Gaitana! Från Ukraina! Detta gillar jag mycket, det är superostig skamlös eurohouse! Och de har lufttrumpet! Tycker den här scenografin med dansare på skärm är festlig också.

Nu Bulgarien med den här väldigt konstiga lilla joddellåten. De har inte lagt jättemycket €€€ på scenografin heller, om man säger. De bara: ”nä men dra på dig de lårhöga mocka bara, freestyla lite och försök titta in i kameran två eller tre gånger”.

Slovenien. Jag vill så gärna veta vad denna låt handlar om. Någon sorts bröllop med döden, gissningsvis? Brudtärnorna ser väldigt hotfulla ut också? Harbingers of death? Tänker mig att de kanske offrar henne i någon sorts lätt pornografisk rit eller så.

Kroatien nu. Ännu en ganska intetsägande schlagerinnerlig ballad.

OKEJ NU GÄLLER DET, ÄR SÅ NERVÖS NU! Måste koncentrera mig på att titta, återkommer strax…

Åh, grymt ju, visst? Det är inte så bra ljud här, lät det bra? Obs att presshallen brast ut i kvällens första spontanapplåd när hon sjungit klart!

Georgien! Man måste uppskatta en operasångare i munkoutfit, även när han drar av den och avslöjar Europas mest sleazy skägg och börjar slå på jättetrumma! Detta nummer har s a s allt. Pyrot! Dansarna! Älskar detta, förbehållslöst.

Turkiet. Detta är typ uppe och nosar i topp tre på bettingsajterna, fattar inte alls det? De här fladdermusdansarna är ju lite kul, men efter att Georgien typ tuggat i sig hela ESC:s historia, tuggat, kryddat med bladguld och sedan kräkts upp resultatet på scenen, så räcker det inte med en fladdermusdans för att imponera, visst?

Nu är det Estlands lille hundvalp! Han är gullig och sjunger bra, och låten är bland de bättre balladerna i år tycker jag. Är ju inte uppe och slåss om finalsegern, men kan nog kanske gå ganska bra ändå?

Slovakien, Max Jason Mai. Lägg märke till amuletterna de har runt halsen. De är deras alldeles egna amuletter för att ”knyta ihop hjärta och själ” på bandmedlemmarna och de heter ”Maxagram”. ”Maxagram”!!!

Nu är det Norge, och den här låten tror jag faktiskt har rätt bra segerchans. Han är Eric Saade fast lite mer man typ, och låten har den där skamlösa fejkarabiska stråkgrejen som låter lite som Britneys ”Toxic”.

Bosnien & Hercegovina. Ballad igen, en väldigt intetsägande sådan, visst? Och det här med att sitta vid flygel är möjligen en bra idé i teorin, men ser alltid väldigt fånigt ut i tv. Särskilt eftersom artisten alltid – ALLTID – reser sig och går iväg från flygeln efter första refrängen.

Litauen. Detta är ytterligare ett praktexempel på: VEMS idé var det här? VEMS? Jag pratar naturligtvis om ögonbindeln. Som ska symbolisera att kärleken är blind. Alltså. VEMS? Skulle även vilja ha en privat pratstund med koreografen som hittade på den här överdimensionerade juckdansen som liksom svallar som en våg genom pojkstackarns höfter.

Ok vad säger ni, ska vi tippa lite? Jag säger: Serbien, Malta, Ukraina, Sverige, Norge, Georgien, Slovakien, Estland, Turkiet, och… Makedonien.

Nerverna nu alltså… Litauen, Bosnien & Hercegovina, Serbien, Ukraina (hurra!), SVERIGE (HURRA!), Makedonien, Norge (hahaha norska pressgänget kramas och skriker nu), Estland, Malta, och Turkiet.

Ja hörrni, gud, det var ändå rätt darrigt där på slutet… Nu ska jag lubba in till den extremt festliga presskonferensen. Eftersnacka gärna här i kommentarerna! Vi hörs i morgon!

En bra artikel

New York Times har varit i Baku och skrivit om tävlingen och aktivisterna som försöker göra sina röster hörda.

Man vet att man befinner sig i ett ESC-pressrum…

…när en påstridig man tvångsklistrar stickers föreställande en nederländsk kvinna i indianskrud i ens feja.

Pressrummet just nu

Ganska peppad stämning! Olika små grupper fans glider omkring, de nederländska har indianfjäderskrud på huvudet och blir just nu filmade och intervjuade av någon britt. Några av svenskarna har gjort t-shirts med texten ”Team Sweden” på baksidan och bild på Loreen på framsidan. Själv kör jag looken ”påse under öga”.

I dag har jag skrivit en text om Vugar och Gulara som jag intervjuade tidigare i veckan. Gulara är ung feminist och Vugar är gay. Reportaget kommer i tidningen i morgon, jag hoppas att ni läser det!

Jag ska berätta mer om Bakus enda bögklubb som jag var på i natt, också. Men det blir nog i lördagens tidning, eller här i bloggen när jag får tid att skriva mer!

Genrepsvideon har läckt

Loreens genrepsvideo från igår har läckt ut på nätet. Som jag förstår det är det den här versionen jurygrupperna i alla länder bedömer. Och aaaaahhh kamerautåkningen vid 2.10 det är så FINT!

Titta här!

God förmiddag

Det är okej att jag är jättejättetrött i dag också, för det ingår i mitt jobb att besöka Bakus enda bögklubb och dansa till ”Euphoria” med den lokala transscenen. Tänker jag.

Här finns en mycket intressant artikel om hur länder röstar i ESC! Jag tror att den är intressant åtminstone, min hjärna är inte i tillstånd att ta in grafer just nu.

Kollade genrepet

Jag kollade just genrepet inne i arenan. Det är första gången jag är inne i Kristallhallen, och den var ju mäktig och så, men den är lite som en omvänd Tardis. Större på utsidan än på insidan.

Loreens rep var mäktigt. Det var faktiskt skitsnyggt. Fick lite gåshud när snön började falla i sista refrängerna.

I press/fanomröstningen här i presscentret har Turkiet gått om Sverige som favoriter i semin. Hos spelbolagen är Sverige fortfarande ganska överlägsen etta före Serbien, Norge och Turkiet.

Inbäddad reporter

Ok, så, jag har inte varit utanför dörren på hela dagen. Har även fortfarande pyjamas. Detta att man inte hinner uppleva någonting att skriva om, när man måste skriva hela tiden? Reporterns eget lilla moment 22.

Men nu ska jag sticka ut till Crystal Hall för att försöka se det första genrepet för semifinal 2, där Loreen är med. Ganska peppad faktiskt, ska bli roligt att se hur hennes väldigt minimalistiska nummer ser ut i megaarenan. Har ni kollat Youtubeklippen från de tidigare repen? Haha, det är alltså fullt krig i kommentarsfälten. Det verkar finnas en pro-Loreenarmé och en con-Loreenarmé som strider till döds i Youtubekommentarerna. Många är även jättejättearga på att hennes kläder inte ser likadana ut som i Melodifestivalen. Helt fascinerande läsning.

Det regnar här i dag. I morgon är det lite lugnare på jobbfronten, så kanske gör jag ett Euro Club-ryck i kväll? Vi får se! Rapporter från gårdagen sade i och för sig att musiken var ett livejazzband, kanske inte riktigt ultimat för en all-in schlagermegapartytillställning.

Greetings from hotellsäng i Baku!

God morgon! Presskonferenserna i kristallhallen pågick till någon gång efter tre i morse. Det var en mycket bisarr tillställning full av språkförbistring och stalkerfans som friade till Cypern. Har sovit ca fyra timmar, vilket säkert är fullt tillräckligt om man är en sån där människa som låter sig intervjuas i businesstidningar om sitt åh-så-effektiva liv där man springer 8 km, mixar sig en spirulinasmoothie och därefter drar på sig power suiten och drar till första morgonmötet via länk med Tokyo vid sexsnåret. Är man däremot jag, som ev är den människa i världen med absolut störst sömnbehov och som ej kan fungera normalt vid mindre än nio sovtimmar, är man lite av ett vrak. Detta vrak ligger i hotellsängen och jobbar frenetiskt. Jag har alltså inget roligt att berätta, återkommer när jag är lite mindre stressad och lite mer människa.

Jag lämnar er med nattens lottade startordning i finalen, som alltså hittills ser ut så här:

1. Storbritannien
2. Ungern
3. Albanien
7. Island
8. Cypern
9. Frankrike
10. Italien
13. Azerbajdzjan
14. Rumänien
15. Danmark
16. Grekland
19. Spanien
20. Tyskland
23. Irland
26. Moldavien

Jag har inte alls nån superkoll på statistik kring startnummer och vad som är bäst och sämst, men generellt är det väl typ bra att starta så sent som möjligt. Så för Sveriges del är det bra att en större andel av startnumren i första halvan redan är tagna. Om man nu ska börja geeka på sånt.

Semifinal 1

NU! Dudes, nu börjar det! Pampiga EBU-musiken dunkas ut här i pressarenan. Jag livebloggar så mycket jag hinner under kvällens semifinal.

Viss förvirring i mina öron nu, för jag försöker lyssna svenska kommentatorerna i öronen via SVT Play med några sekunders fördröjning samtidigt som jag kollar pressrummets storbilds. Programledarna är hittills, vad ska vi säga, lite stela? Han i mitten är alltså Ell, från förra årets segrarduo. Fun fact: jag äger inte bara en utan två Ell & Niki-t-shirtar. Lite oklart hur jag kom över dem, men de låg i min jobbväska efter förra årets efterfest i Düsseldorf.

Haha, nu kommer första Azerbajdzjanreklamfilmen: ”Land of abundance!” Hur många tror ni vi kommer hinna se innan årets ESC är slut?

Nu drar det igång! Montenegros man med det osannolikt mäktiga namnet Rambo Amadeus! Seriöst, detta artistnamn går aldrig någonsin att överträffa. I övrigt har han förmodligen det svettigaste hår som någonsin fladdrat över en schlagerscen. Nu kanske ni tänker: Thorsten Flinck? Frankrikes Sebastien Tellier för ett par år sedan? Men nej, detta hår har en svårslagen liksom varm svettighet som ingen annan tidigare lyckats uppbåda.

Island. Det här är väl lite pampigt, va? Fantasypampigt? Typ som en lite awkward Game Of Thronesvideo i bakgrunden. Hon kör lite sån Daenerysvibb på håret också.

Greklands tur. Alltså denna klänning, oerhört osmickrande blöjlook? Liksom kissblöja fast man har legat ned på sidan om ni förstår vad jag menar? Sen det här movet när nån av dansarna liksom sätter handen på hennes snippa? Tveksam. Fahl på festival är tveksam. Fast det är en ganska festlig liten sommarhitlåt.

Lettland. Det här, jag vet inte ens vad jag ska säga om detta. ”Beautiful song” heter den. Den namndroppar Johnny Logan och Mick Jagger. Kläderna. Dansen. Sångrösten. Kan vara årets mest vedervärdiga bidrag?

NU! Albanien! Alltså KOLLA DENNA DREADLOCK SOM ÄVEN ÄR ETT HALSBAND! Är stunned av denna look. Även stunned av att hon har extrem fasansfull vrålröst och att folk här i pressrummet alltså applåderar henne när hon tar de gällaste tonerna? På riktigt, folk här runtomkring är helt… gripna? Wha.

Nu kommer Rumänien, och detta, mina vänner, har vuxit till att bli en av mina favoriter! Den är så jävla knäpp, säckpiporna, dragspelen, koreografin, det omotiverade pyrot. Så himla cheesy sommarhittig.

Schweiz gör årets lightemobidrag. Komplett med dåligt sittande skinnbyxa och Killerskomplex. Dock att någon i Schweiziska teamet borde stoppat denna tribalrakning i håret.

Belgien nu. Är det inte väldigt dåliga kläder hittills, eller vad tycker ni? Den här lilla konfirmationsstassen gör ingen glad.

Nu kommer Finland. Denna lilla pingla är jätterar. Hon gillar Veronica Maggio jättemycket, om ni undrar. Äter upp min inplastade droppe azerisk olja som jag fick i gåva av regimen om hon går till final.

Israel kör, som så många andra i år, på den väldigt väldigt bokstavliga scenografin. Man sjunger om tid, visar ”tid” jättestort överallt. Men då har ni inte sett Litauen än, den kommer på torsdag. Gissningstävling: Litauens låt heter ”Love is blind”, nån som vågar ta en vild gissning på vad sångaren har valt för liten chic accessoar till sin outfit?

ÅH NU, nu kommer ”The social network song”!!! Som alltså förut hette ”Facebook (uh oh oh)” innan de var tvungna att skriva om den pga reklam! San Marino är landet. Och hon sjunger ”do you want to click me with your mouse” och saker som ”play cyber sex” osv! Den är så himla sjuk, och detta att hon liksom även stylats i ”facebookblått”! Det är så himla amazing att någon på riktigt suttit ned i en studio och skrivit denna låt. Älskar att tänka på det. Tänker på det ganska ofta.

Cypern. Detta är ganska festligt! Jag gillar sommarhitsen bäst i år, den här och Rumänien och kanske Frankrikes Anggun också. Extra megaplus för bidragen som har en tillhörande dans på svårighetsnivån ”veva arm i luft”.

Danmarks press/fankår står just nu och vevar flaggor i pressrummet. Jag är ej så förtjust i denna blonda Alanis Morrisetteperson i kaptensoutfit. Men den är ganska högt tippad tror jag.

Nu kommer rysstanterna och det är mayhem i pressrummet! Är ca 200 ryska personer här som alla stormar fram till storbildsskärmen och allihop har flaggor och skriker! Det här är ju favorittippat som satan, och jag känner nu att de kommer att vinna. Visst kommer de? De har det hemliga vapnet som är den jättejättejättegamla lilla tanten och så har de bullar.

Ungern. Det här är ju väldigt tråkigt, men ni kan ju youtubea fram förra årets ungerska bidrag som var Kati Wolf, för den låten älskar jag och har bl a trängt mig upp på en euroclubscen i Düsseldorf och skrålat med i den tillsammans med 20 israeliska dansare. My proudest moment.

Nu kommer österrikiska Trackshittaz (ja de heter så!!!) med ”Woki mit dem popo” som betyder typ festa med röven tror jag? Det är eventuellt bara i mitt huvud det betyder festa med röven, men var vänlig rätta mig ej. Jag föredrar att fortsätta tro att det betyder festa med röven.

Moldavien. Har ingen kommentar till det här egentligen. Den liggande skrevdansen är ganska rolig?

Nu är det Irland och Jedward. De har valt att platta ner håren i år. Och har festliga rustningar på sig! Man gillar ju rustningarna väldigt mycket! Väldigt rik-rymdras-som-bara-är-med-i-ett-Star-Trek-avsnitt! Och även det lätt homoerotiska hjärtat de bildar med varsin hand. Låten är dock tråkigare än förra årets ”Lipstick”, visst?

Ok nu ska det röstas och varas mellanakt osv. Vad tror ni? Om jag ska våga mig på en snabb gissning blir det: Ryssland, Irland, Danmark, Island, Cypern, Rumänien, Grekland, Israel, Schweiz, och… ska vi säga Albanien?

Nu blir det lite underhållning i rutan. Undrar mycket var den här grejen kommer ifrån att det alltid är nån sorts trumbonanza som mellanakt, oberoende av vilket land som är värd? Är det verkligen trumbonanzan som är Europas gemensamma nämnare, eller är det här eurovisionmellanaktstrumman en alldeles egen särskild subsubkultur som utvecklats genom ESC-åren? Undrar också mycket över det här stenaltaret i mitten av scenen som ser misstänkt mycket ut som det där stenaltaret där de dödade Aslan.

Nu är klockan 01.50 i Azerbajdzjan. Tidsskillnaden är inte… perfekt, ur arbetstidssynpunkt. Har klämt tre automatkaffe.

OK! Då ska vi se. Rumänien. Moldavien. Island. Ungern. Danmark. Albanien. Cypern. Grekland. Ryssland. Och… Irland? Irland!

Ok hörrni, det var det… Inga jätteoväntade resultat direkt väl? Vad tyckte ni om tävlingen/programmet/svenska kommentatorerna osv? Eftersnacka gärna i kommentarerna!

Nu ska jag se hur det blir med presskonferenserna och när de kan tänkas dra igång, men vi får se, klockan är som sagt rätt mycket här och jag måste upp tidigt i morgon. Vi hörs då! God natt!