
Bilden: Looptroop live på Hultsfred. Foto: Scanpix.
Det är nu en vecka sedan Spotify gick ut och berättade att tusentals låtar i deras databas var olagliga och därför skulle tas bort. Bloggosfären rasade och som kräm på moset framkom att det var de små, oberoende skivbolagens musik som man lagt ut och använt som incitament för folk att köpa sig premiumkonton. Helt utan att ersätta artisterna.
”Har du låtarna i dina spellistor ska vi försöka att ersätta dem med versioner från samlingsskivor vi har rättigheter till”, skrev man i sin blogg.
I Skåne kunde man inte längre lyssna på rikssvenskt Spotifyurval, eftersom man var bosatt för nära Danmark, enligt DJ Agge.
Fan, där försvann Looptroops diskografi, konstaterade jag, som varit glad över att åter kunnat lyssna på gamla kassettalbum som ”Punx not dead”.
Men så, via en spellista, visar det sig att jag fortfarande kan det. Det är nämligen bara ”artisten” Looptroop som försvunnit – skivorna finns kvar. Jag antar att man på Spotify inte helt vill radera de album man lagt upp, eftersom man hoppas få tillåtelse att ha dem kvar helt snart. Och att tekniska skäl gör att man inte lyckas dölja det bättre än så här. Men ärligt talat, det här luktar rätt illa. Jag ringde upp Mathias Lundh-Isén, rapparen Supreme i Looptroop, för att höra vad han tycker.
- Jag har inga problem med att grejerna finns där, men ska de tjäna pengar på det vill vi ha en del av kakan, säger han.
- Jag är positivt inställd till Spotify och lyssnar mycket på det själv. Det känns som det första bra alternativet – om artisterna får betalt per klick. Inte som Stim, där man får betalt för vad som spelas på radion, utan för vad folk verkligen lyssnar på.
Han tycker att det är trist att de inte får betalt, men säger samtidigt att Looptroop vant sig vid att folk lyssnar gratis på deras musik. En paraplyorganisation som företräder många av de mindre förlagen sitter i förhandlingar med Spotify. Supreme hoppas att en deal snart blir klar, men tillägger: ”Jag har varit mer upprörd över att de inte har vår senaste skiva ”Good Things” uppe än över att dealen inte är klar”.
Har du Spotify? Kolla följande länkar:
En sökning på artisten Looptroop ger (nästan) inga träffar.
… men i den här låtlistan har jag samlat alla deras skivor. (utom nya ”Good Things”)



@emanuel: Ja, de verkar ha tagit bort allt helt nu. Trist för oss, men kanske ändå ärligast.
Axel Björklund, 13:09, 9 februari 2009. Anmäl Anmäl
Vid närmare titt saknas musik i många av mina spellistor. Sorgligt!
Emanuel, (Webbsida) 14:51, 6 februari 2009. Anmäl Anmäl
Bra rubrik föresten!
Emanuel, (Webbsida) 14:45, 6 februari 2009. Anmäl Anmäl
Spela Looptroop från lista fungerade tills jag bloggade att det fungerade
Nun kan jag inte lyssna på Looptroop på spottan på något sätt. Men jag vet att andra kan. Fungerar det fortfarande för dig Axel? Spotify skrev att låtarna skulle vara röda. Men i min spelista är dom borttagna. Helt. Sörjer. Men hoppas på framtiden!
emanuel, (Webbsida) 14:44, 6 februari 2009. Anmäl Anmäl
@ErikvS: Vet faktiskt inte vad för konkurrenter som finns. Det räcker med att ha en låt från en skiva i en spellista för att kunna lyssna på hela skivan. Den där Looptrooplistan skapade jag i förrgår. Saknar man en artist är det ganska enkelt att googla rätt på en spellista där den finns med.
Axel Björklund, 09:52, 5 februari 2009. Anmäl Anmäl
Halloj! Vad finns det för konkurrenter till Spotify? Finns det andra som har större mer kompletta listor som man kan betala för? Tycker själv att tjänsten är fantastisk: så här kan framtidens musikhandel se ut; fast man skulle ju vilja kunna få över valda låtar på mp3-spelaren också. Men det kan man lösa framöver. Jag kan tänka mig flera sätt. Vad gäller den partiella bortplockningen (som med Looptroop) så är det väl så att har man lyckats skapa sig en lista så finns den kvar, eftersom filerna inte plockats bort utan bara indexeringen av dem (typ). Så det går inte att hitta dessa filer utan att de redan finns i en spellista, eller hur?
Erik vS, 09:46, 5 februari 2009. Anmäl Anmäl
Det är mycket med Spotify som bord vara bättre. Det lilla utbudet har ju kommenterats tidigare. Går man utanför topplistans utbud är dessutom många låttitlar fel eller missvisande (”live version” t ex för vanliga studioversioner). Misstänker att det beror på få avtal med de stora skivbolagen – det mesta verkar komma från mellanagenter för återutgivning av katalogmaterial (typ Charly Records) som inte är så nogräknade. Sedan har jag stött på en hel del som knappast något skivbolag kan ha godkänt. Vill man ha kvalitet och mångfald verkar fortfarande både illegala torrents och iTunes Store ligga långt före.
Fikon, 09:38, 5 februari 2009. Anmäl Anmäl
Tack för Looptroop spellistan. Har försökt att få tag på looptroop låtar sen dagen efter de försvann. Nu har jag alla. Angående ämnet, tycker det är illa att de inte betalar de som ska ha. Rätt ska va rätt, jag betalar gärna för spotify med då ska de jag lyssnar på få pengar med. Inte 50cent, Per Gesle och de andra jättarna.
Hampus, 21:57, 4 februari 2009. Anmäl Anmäl
Svårt detta. Looptroop kanske kan göra sin röst hörd. Men vad händer med en techhousemusiker från Lübeck, eller en electronicaartist från Skene. Fast de kanske inte finns på Spotify.
Suecae, (Webbsida) 17:39, 4 februari 2009. Anmäl Anmäl
Har alltid tyckt det var lite underhållande att en stor del av svensk hiphop på Spotify har haft uppenbara rip-namn (typ nån Org12-låt som kallas ”INTRO FRÅN VAR”). Misstänkte att de inte betalade nåt, men det var trist att det stämde : / Hoppas att nån som drabbats anmäler dem för piratkopiering
Mabande, 17:28, 4 februari 2009. Anmäl Anmäl