Nu finns På stan även som en iPhone-applikation!

iPhoneapp

Vi jobbar hårt
med att vara moderna här i DN-skrapan. I dag tar vi – äntligen! – våra första steg i iPhone-apparnas förlovade land.

Nu kan du som har iPhone och åtminstone då och då vistas i Stockholms krog- och nöjesliv få guidning direkt i din mobil. På stan-appen – som du hittar här – är gratis och funkar så här:

  • Sök efter restauranger i din närhet eller runt olika tunnelbanestationer och få dem sorterade efter Krogkommissionens betyg.
  • Få reda på alla evenemang som sker idag.
  • Spara dina favoritställen i ”Mitt Stockholm” och få snabbt reda på vad som sker på dina ställen idag.

Detta är den första versionen av applikationen. Om du har åsikter kring hur den borde utvecklas eller hittar buggar – mejla gärna till iphone@pastan.nu eller kommentera här nedan.

Applikationen har tagits fram av DN:s mobilchef Johan Brandt med På stan i ett samarbete med webbyrån Doberman. Läs mer om tanken bakom Iphone-appen här.

Ladda hem applikationen här eller sök på ”På stan” i AppStore.

Ladda ner

Bonus! Sebastian Suarez-Golborne visar Iphone-appen i DN:s webb-tv-studio:

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

Men FAN att jag inte har en sån telefon, måste alla påpeka det hela tiden?? ;)

Sweet, tackar!

Väldigt bra! Detta har jag väntat på.

Äntligen!