DN:s webbteveteam på plats på presskonferensen. På stans Axel Björklund ställer frågorna.
Jay-Z var i stan igår. Först var det presskonferens, sen var det ”exklusiv” fest (som ni kan läsa mer utförliga rapporter om här eller här, kanske här). Hasse Aro minglade med EMD. Lena Ph berömde Anna Anka och schtekarna stekte loss. Det kändes ganska deppigt. Eller som D.D. sa häromdagen: ”Jay-Z får nog en konstig bild av Sverige när han måste hänga med Carola och Runar varje gång han är här”.
Hur som helst: På stan-bloggen spottar bildjournalistiken i ansiktet och levererar ett litet fotoreportage á la mobilkamera.

Ericsson… eh, ”Blueprint 3″-ballonger i taket. Episkt.

På stan-medarbetarna Axl och Måns M slänger upp diamanten i luften. Äkta.

Dekadensen.

Här kommer storstilar’n. Ridå.



Klasse: Ljummet värre, tycker jag. Men den växer (särskilt låten med Jeezy).
Calle Fleur, 10:16, 27 september 2009. Anmäl Anmäl
Calle vad tyckte du om Hovas nya album? Enligt mig var majoriteten av produktionerna och gästspelen under all kritik (Keys did her thing though. Lite sur att Jay inte höll fast vid sitt komplicerade rim-mönster från American Gangster (som var en instant classic), men ett par bra låtar blev det ändock. Empire State of Mind, Thank You, Run This Town och DOA har samtliga hunnit upp i tvåsiffriga spelningar på Itunes. Men Kockens OB4CL2 och Kris Survival Skills får båda anses vassare.
Klas Klättermus, 22:54, 25 september 2009. Anmäl Anmäl
Precis som att Sverige har runt 10 skådisar som cirkulerar i ALLA svenska filmer har Sverige runt 10 (b-)kändisar som lyfts fram som gräddan av eliten när det kommer till såna här tillställningar. Top-notch.
Karin, 16:06, 25 september 2009. Anmäl Anmäl