Rolf Rånman, säkerhetsansvarig


I brist på bättre bilder: Bild från ett rån på Handelsbanken vid Vanadisplan i Stockholm, 2006. Foto: Yngwe Sjöman. Kladd: Jag. 

Dagens nyhet står Norrländska Socialdemokraten för. Det har varit rån på Handelsbanken i Råneå. Tidningen har pratat med bankens säkerhetsansvarige. Rolf Rånman.

Rolf Rånman kommenterar emellertid ingenting utöver att han inte kommenterar någonting så länge polisutredningen pågår.

Det hindrar inte På stan från att lyfta luren.

Hej! Är det Rolf Rånman?
– Ja.

Jo, det gäller rånet i Råneå.
– Vi kommenterar inte det.

Det behöver du inte. Jag vill prata om ditt namn.
– Jaha.

Det är så klart aldrig kul med rån, men trots det, ser du själv något roande i att det är rån i Råneå, och att du kommenterar det?
– Inte speciellt. Men jag kan se att andra reagerar på det och tycker det.

Har ni råkat ut för rån i Råneå tidigare?
– Ja.

Du jobbar som säkerhetsansvarig för Handelsbanken i norra Sverige. Hur rimmar det med ditt namn tycker du?
– Alldeles ypperligt. Det är därför jag har sökt den här tjänsten.

Hur ofta händer det att någon kommenterar det?
– Det är rätt ofta, inte bara vid såna här händelser. De brukar säga att det ju är ett passande namn eftersom jag jobbar på bank. 

Och vad svarar du?
– Jag brukar säga att det blir ännu värre eftersom jag jobbar med säkerhet.

Ps. En gammal klasskompis hörde just av sig och tipsar om att fenomenet har ett namn, aptonym (och att det finns fler exempel,  sportreportern Robert Tennisberg, chefsekonomen Annika Winsth med flera).

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

I Finland finns fiskeribiolog Tom Abbors, brandchef Rökman och en känd tv-meteorolog som heter Pekka Pouta. Pouta är finska och betyder ”vackert väder”.

Inga Bud jobbar på postens företags-kundtjänst!

Aningen off-topic men när jag jobbade på Citymail 96-97 så var det en trevåningslänga i Farsta där det på bottenplan bodde familjen Storm och familjen Hagel och högst upp bodde en kille Blixt! Det är sant!

Förut hette Elevorganisationens ordförande Sara Kolk, dvs S Kolk.

Ännu roligare är att Motorförarnas Helnykterhetsförbund, MHF:s f.d ordförande hette Benny Ruus….

Eller SR:s reporter i influensatider Folke Waxin.

Björn Sprängare – Styrelseordförande LKAB Gunnar Ågren – Generaldirektör folkhälsoinstitutet Benny Ruus – Motormännens nykterhetsförbund Annika Winsth – Chefsanalytiker på Nordea (numera chefsekonom) Lisa Frost – Meteorolog, hörs på radio stockholm Robert Tennisberg – Reporter på radiosporten Bo Präntare – Tidningsman, journalist, författare Niklas Röja – Nattklubbschef/ansvarig (Candy, Laroy) Mats Selling – försäljningsdirektör på Microsoft Advertising Doktor Anders Dolk – Kirurg Danderyds sjukhus Doktor Anders Näsman – Öra näsa halsspecialist, universitetssjukhuset Linköping Kent Klähm – Huvudskyddsombud för spårvagnsförarna i Göteborg Familjen Laser (Kaj, Mattias och Susanne) – Maxel belysning i Spånga Elisabeth Ström – Vattenfall Peter Brottman – Polis

Inget slår ju dock att Wolfgang Wolf tränade det tyska fotbollslaget Wolfsburg 1998-2003.

Boksnuten i Seinfeld heter Bookman. Kanske inte räknas eftersom det inte är på riktigt. Eller är det?

Jag fann också detta mycket roande!