Rolf Rånman, säkerhetsansvarig


I brist på bättre bilder: Bild från ett rån på Handelsbanken vid Vanadisplan i Stockholm, 2006. Foto: Yngwe Sjöman. Kladd: Jag. 

Dagens nyhet står Norrländska Socialdemokraten för. Det har varit rån på Handelsbanken i Råneå. Tidningen har pratat med bankens säkerhetsansvarige. Rolf Rånman.

Rolf Rånman kommenterar emellertid ingenting utöver att han inte kommenterar någonting så länge polisutredningen pågår.

Det hindrar inte På stan från att lyfta luren.

Hej! Är det Rolf Rånman?
– Ja.

Jo, det gäller rånet i Råneå.
– Vi kommenterar inte det.

Det behöver du inte. Jag vill prata om ditt namn.
– Jaha.

Det är så klart aldrig kul med rån, men trots det, ser du själv något roande i att det är rån i Råneå, och att du kommenterar det?
– Inte speciellt. Men jag kan se att andra reagerar på det och tycker det.

Har ni råkat ut för rån i Råneå tidigare?
– Ja.

Du jobbar som säkerhetsansvarig för Handelsbanken i norra Sverige. Hur rimmar det med ditt namn tycker du?
– Alldeles ypperligt. Det är därför jag har sökt den här tjänsten.

Hur ofta händer det att någon kommenterar det?
– Det är rätt ofta, inte bara vid såna här händelser. De brukar säga att det ju är ett passande namn eftersom jag jobbar på bank. 

Och vad svarar du?
– Jag brukar säga att det blir ännu värre eftersom jag jobbar med säkerhet.

Ps. En gammal klasskompis hörde just av sig och tipsar om att fenomenet har ett namn, aptonym (och att det finns fler exempel,  sportreportern Robert Tennisberg, chefsekonomen Annika Winsth med flera).

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

Jag anlitade nyligen en elektriker i Göteborg som hette Claes Ström. Det framgick inte om han var flugfiskare.

Sjukt kul och snygg bild!! :)

Det här tyckte jag var roligt.

ja, detta (DAMberg) gör ju att jag har en så att säga naturlig fallenhet för detta med aptonymer. eller aptronymer som det visst heter på engelska. http://en.wikipedia.org/wiki/Aptronym grämer mig över att jag inte frågade om rånman är ett taget namn bara. klantigt.

OBS: Kvinnan Jenny DAMberg.

I Skaulo i Norrbotten finns det en ICA-handlare som heter Dyrlind.