
Rapparen Petter är tillbaka med ny musik. Låten ”Fast för evigt”, första låten från nya skivan ”En räddare i nöden”, har nu släppts på hans blogg. Det är en raplåt av riktigt klassiskt snitt, med hård rap och ett Collén & Webb-producerat beat med smurfpitchad sampling i bästa gamla Kanye-maner. Jag fick nyss tag på Petter, som satt i studion och knappt kunde prata:
”Fast för evigt”, det låter som en låt om hiphop?
- Ja, det är det. Jag har skrivit lite om låten på bloggen också, det kommer upp tillsammans med låten.
När kommer skivan?
- Det är inte exakt klart än, fast skivan är färdig. Men någon gång under våren. Det kommer en video till låten snart också, som Pål Hollender har regisserat.
(Petters kommentar till bilden: ”Bilden är inte skivomslaget utan bara en ironisk bild. Jag hoppas att ni förstår det och inte tolkar det på något annat sätt.”)



Kan bli det bästa sedan Sam-E:s debut!
Peterok, 18:56, 15 januari 2010. Anmäl Anmäl
Det är fan bara inom hiphop man måste lägga en brasklapp om ironi. Poes lag.
Effo the Def Postah, 15:52, 15 januari 2010. Anmäl Anmäl