Benkes krönika: Det är svårare än någonsin

Jag läste någonstans att heroinister som var i gång under 70-talet i New York tycker att läget i dag är så mycket bekvämare och mer välordnat på alla sätt och vis – i den mån man nu kan ha det bekvämt och välordnat om man är heroinist – ­eftersom man har sin langare och sina kontakter och tillgången är stadig och alla har mobiltelefon.

På 70-talet var det andra puckar, förstår man. Ingen visste vem som hade eller hur mycket eller var de höll hus. Man gjorde upp överenskommelser men visste aldrig om de skulle hållas. Och man fick alltid vänta. ”He’s never early, always late, first thing you learn is that you always gotta wait.”

Inga jämförelser i övrigt, men det börjar bli lite samma läge med biogasen i Stockholm.

Man sitter i griniga köer vid någon pump i Årsta eller Sköndal och man trummar Maureen Tucker-rytmer mot ratten och ser hur någon uppgiven taxichaufför står utanför sin bil med glada solrosdekaler på sidan och MILJÖBIL med 70-talsbokstäver, chauffören ser ut att härstamma från Mellanöstern och det duggregnar över honom och på pumpen ser man hur displayen plågar ur sig en liten rossling biogas i taget. Chauffören har inte bett om det här. Alla i kön hatar honom eftersom han får de sista rosslingarna.

Ibland är stämningen annorlunda, och det uppstår en omedelbar gemenskap mellan män med händerna i byxfickorna och man skakar på huvudet och säger att det är för djävligt, men hur är det i Sjöstaden, vet du, nej, den andra skakar på huvudet, det är lika illa där, jag var där nyss, det stod två sopbilar och väntade, så jag gav upp och åkte hit. Nu vete fan vart jag ska ta vägen. Jag hörde att det bara är Statoil i Skärholmen som har biogas i hela Stockholm.

Rykten flammar upp. Hoppet tänds och släcks igen.

Sopbilarna är värst. De glurpar i sig biogas för sex sju hundra spänn, de står som urkiga vidunder och bara är omättliga.

Jag har kört på biogas i flera år nu. Jag har hållit fanan högt. Men under hösten har något hänt. Det är svårare än någonsin.

Ännu svårare känns det när man får hurtiga broschyrer från Stockholms stad om hur bra det är att man har valt det miljövänligaste bränslet, och nu under hösten har det visserligen varit lite kärvt, men det kommer snart att bli bättre, för nu ska vi bygga ut och fixa nytt och yada yada, och sen kommer allt att lösa sig och köerna kommer att skingras och den där chauffören från Mellan­östern kommer att stå solbelyst och göra glad honnör till sin omgivning.

Grejen är bara att när man läser det finstilta i broschyrerna ser man att alla utbyggnader och nyordningar kommer att äga rum under hösten 2019 eller något.

Jättebra, tackar mjukast. Men, som Al Pacino säger i ”Heat”, what happened to right now?

Kruxet är att vi har en miljöhäxa i Stockholm som heter Ulla Hamilton (M) och hon vill att marknaden ska hitta lösningarna på dilemmat. Hon slutar aldrig hoppas.

Det kommer marknaden att göra också, Ulla. Däri har du helt rätt.

Snart har alla poler och glaciärer smält och då öppnas nya sköna marknader. Marknader för flytvästar, livflottar, pontoner. Taxichauffören från Mellanöstern kan omskola sig till gondoljär och sjunga ”O sole mio” när han kavar sig fram över den kluckande Årstaslätten. Och något miljövänligare än en gondol kan man knappast tänka sig. Bättre sent än aldrig.

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

Bra krönika. Att som miljöansvarig rulla tummarna i väntan på att marknadskrafterna ska slå till, ja det är inte lättja,det är kriminell lättja.

Kan inte låta bli att reagera på en kommentar till Benkes förra krönika, signerad Anna-Karin Johansson, även om min kommentar blir förmodligen omgående raderat. Hur som helst så finner jag hennes kommentar både absurd och löjlig, eftersom den säger mycket mer om henne än om Benke! Jag tolkar hennes kommentar som att hon anser B. Ohlsson inte vara en författare alt. att han inte kan skriva! Hon vet uppenbarligen ingenting om Bengts författarskap! Dessutom är Bengt mycket skicklig och alltid läsvärd krönikör, som säkerligen uppskattas av många DN-läsare, vilket andra kommentarer på hans krönikor ofta vittnar om! Jag hoppas att han fortsätter länge till.

Bra krönika. Bort med alliansen och bort med allt nyliberalt marknads-nonsens.

ytterligare en pk människa som gått på miljö bluffen

Det här var mycket bättre. Heja!

Dr GK, Explosionen vid biogaspumpen i Sköndal berodde, precis som olyckan i Göteborg, på att de försökte tanka biogas (200 bars tryck) i en bil konverterad för gasol (16 bars tryck) med hjälp av en hemmagjord adapter. Tragiskt… Om du har ”korrekta” uppgifter om nedsmältning så vore det ju intressant med en källhänvisning. Om du hävdar att smält is från polerna skulle få havsnivån att sjunka, då förhåller i alla fall jag mig väldigt skeptisk till dina fortsatta uttalanden.

Bil exploderade i Gubbängen Sverige 29 jan 15:34 En personbil exploderade Gubbängen i södra Stockholm under fredagseftermiddagen. Två personer ska ha skadats. Explosionen inträffade i korsningen Nynäsvägen/Bogårdsvägen. Enligt de första uppgifterna rör det sig om en naturgasbil. Räddningstjänst och polis anlände till platsen vid 15-tiden. – Vi har patruller på plats där och det är två personer skadade vad det verkar som, säger Fredrik Age, på Stockholmspolisen länskommunikationscentral, till Sveriges Nyheter. En polispatrull har meddelat att en av de skadade är medvetslös. Området har spärrats av och det ska inte vara någon explosionsrisk i övrigt.

Du är missunderrättad. Beräkningarna på polerna och glaciärernas eventuella nedsmältning har varit fel. De räknade fel på 380 år. Sen finns det ett annat sakfel. Sanningen är att om isen smälter vid polerna så kommer havsnivån att sjunka dessvärre.

Snälla Benke måste du använda uttrycket yada yada i var och varannan krönika? Jag förstår att du gillar det men iiii… så uttjatat!

Lyckades just (på sjunde försöket) att fylla halv tank biogas (eller förmodligen den fossila naturgasen). Hämtningen av matavfall (som vi får betala extra för) används inte ens för att göra fordonsgas, utan eldas upp till fjärrvärme. Och alla pratar om elbilar… Har inga konkreta siffror, men kommer inte majoriteten av elkraften i världen från fossila källor såsom kol? Trots den vinst elbilar gör genom högre effektivitet, enklare mekanik och återvunnen bromsenergi, så faller alla miljövinster när det kommer till produktion av batterier och el? Om man var lagd åt det konspiratoriska hållet skulle man kunna tro att elbilar är en praktisk fasad att putsa på för bränslelobbyn. Genom att hålla fram elbilar som den allenarådande lösningen så skjuter man upp övergången till lokalt producerade drivmedel… Elbilar kräver mycket mer utveckling av batterier (kapacitet, laddningstid samt kostnader) och infrastruktur. Allt detta faller ju sedan om tillgången på miljövänlig el inte räcker för att möta den ökade efterfrågan. Gasbilar kan använda befintlig och sedan länge förfinad motorteknik med lokalt producerat bränsle som annars facklas bort, släpps ut i atmosfären eller eldas upp trots den stora mängden vätska den innehåller. Varför är detta den bäst bevarade hemligheten i fordonsvärlden?