Dagens Rocky 6 februari

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

Tur att Rocky inte söker på sitt egen namn på wikipedia… Då skulle han kunna inse att han är en tecknad figur, bli deprimerad och börja knarka. Eller så uppstår en paradox och Rocky börjar teckna en serie om en person som heter Martin Kellerman. Gränserna mellan verklighet och fantasi suddas gradvis ut, alla reella saker förlorar sitt värde och sen står jag där, med en nyköpt bil som inte är värd ett öre… Hoppas att det inte händer.

ok man ser bara lite av hans fyrkantiga hatt nere till vänster i bild.

he he, busted, Slidkrans!

Helt enkelt genom att jämföra IP-adressen inläggen kommer i från. Säker kan jag naturligtvis inte vara, men hur stor är sannolikheten att det är olika personer från samma dator, när personen verkar så älska Slidkrans inlägg?

Maria, och hur kan du veta att det är samma person? :O

@bystander : vaknade av ågren när jag kom att tänka på att den där noll festen i festvåningen kanske var de där ”vanliga människor” som alliansen pratar om

jag letar och letar, men hittar ingen kinaman. vart är han?

Titanic var för övrigt 1912.

Japp, Estonia var 94. Klantigt av Kellerman.

ker är på jättekul fest men varför är han uppe tidigt och skriver om att han stått i en matkö? Har datorer blivit radioaktiva? Och vad gör Kinamannen i ruta 2? Varför har jag ont i hälen? Varför säger man inte 000-talet? Kommer framtidens digitala samhälle att kalla vårt nya decennium för ettnolltalet? Och vad betyder egentligen swagger? Dessa frågor kommer och fler kommer att besvaras i nästa version av rockypedia.