Air France flight AF1463 landar på Charles de Gaulle-flygplatsen i Paris. En välbekant melodi spelas i högtalarna: den svenska duon JJ:s cover av The Game & Lil Waynes ”My life”. Först tror jag att musiken kommer ur någons iPod. Men det verkar faktiskt som om flygbolaget har valt den miserabelt vackra pianotolkningen av The Games hiphopballad. Jämfört med andra låtar som flygbolag använt som signaturer (Lufthansa hälsade under nittiotalet sina passagerare välkomna med Joe Cocker & Jennifer Warnes ”Up where we belong”, United Airlines spelar fortfarande George Gershwins ”Rhapsody in blue”) är JJ ett okonventionellt val. ”I’m grinding til I’m tired, they say you ain’t grindin’ til you tired”, sjunger Elin Kastlander med sin skönt hesa röst. ”So I’m grindin’ with my eyes wide, looking to find a way through the day.” Är låten möjligen kabinpersonalens subtila protest mot slitsamma arbetstider?
Musikvalet blir ännu märkligare om man vet att JJ ligger på den svenska etiketten Sincerely Yours där ett av de andra banden heter Air France. Har det franska flygbolaget måhända fått tillstånd att använda JJ-låten som betalning för att ett indiediscoband från Göteborg snott deras namn? Fast å andra sidan lär nog flygbolaget betala The Games musikförlag snarare än JJ. En del pengar går i så fall också till den tyska eurodiscogruppen ATC vars ”Around the world” inflikas i JJ:s cover (raden ”na-na-na-na-na it goes around the world” passar ett flygbolag ganska bra). Jag mailar till Sincerely Yours och frågar om jag verkligen hörde rätt låt. ”Det var nog den”, svarar Eric Berglund. ”Men det har inget att göra med mina fransar. Alla pengar hamnar i The Games ficka! Räcker förhoppningsvis till en tusendel av ett nytt smycke.”



du har citerat låten fel, slappt.
axel, 17:57, 16 juli 2010. Anmäl Anmäl
För ett år sedan då jag flög med Air France spelade de oxa överraskande hip o bra musik. Om jag kommer ihåg rätt var det Arcade Fire o Rufus Wainwright. Att jämföra med Austrian Airs Rod Stewart ripoff ”We are FLYING” som de väl tyckt varit rolig i snart 20 år.
Eva, 13:15, 16 juli 2010. Anmäl Anmäl
Marie Digby gör en ännu bättre pianocover av låten: http://www.youtube.com/watch?v=0caGOTASqkM
andersh, 11:54, 16 juli 2010. Anmäl Anmäl
fredrik strage, jag har suttit och sträckläst din blogg i snart fem timmar på mitt hjärndöda jobb. tack för roliga, smarta och grymt intressanta texter! det är så jäkla kul att läsa en blogg med genomtänkta inlägg istället för massa bullshit. jag kom ihåg att jag såg dig på 2007 (?) när arcade fire spelade i sthlm och blev lite förvånad över att jag inte såg dig i dalhalla när dom spelade där. jag har uppfattningen om att du är ett stort arcade fire fan. ska bli kul att se vad du tycker om deras nya skiva. anna
Anna, 15:14, 14 juli 2010. Anmäl Anmäl
När mamma och jag åkte båten till Helsingfors (den båt som framställs som ”lyxigast”) spelades ledmotivet till Titanic. Då sov man gott sen!
Hedda, 21:26, 13 juli 2010. Anmäl Anmäl
Freddie, var det Princes soundtrack? Det vore minst sagt mäktigt!
Oliver, 20:48, 13 juli 2010. Anmäl Anmäl
Jag förstår inte för mitt liv inte vad detta har med På Stan att göra. På stan är och ska förbli en tidning som fokuserar på Stockholms kultur och nöjesliv, inte bli DN:s slasktratt för allt som inte får plats någon annanstans. Vill ni prompt blogga om populärkultur får ni väl starta en populärkulturblogg, svårare än så behöver det väl inte vara? Den här sammanblandningen gör mig som läsare mycket förvirrad, och faktiskt lite irriterad. Skärpning!
Lina, (Webbsida) 15:41, 13 juli 2010. Anmäl Anmäl
När jag flög ett par inrikesflygningar i Kina med China Air för ett par månader sedan spelades Enyas ‘May it be’ in absurdum (Sagan om ringenlåten).
Magnus, (Webbsida) 08:57, 13 juli 2010. Anmäl Anmäl
Musik i och i anslutning till flygplan är ständigt fascinerande! Jag har hört Tori Amos – Cruzify Myself strax innan start när jag flög med ett flygbolag, som om man får vara etnocentrisk, inte känns som det säkraste i branschen(dock minns jag inte namnet på bolaget i fråga). Fast det bästa(eller mest alarmerande) är nog själva flygplatserna. Whitney Houston som på märkligt hög volym hackar sig igenom Bodyguard-soundtracket en tidig nyårsdagsmorgon(!) på Tenerife, på en märkligt tom och stor flygplats. En instrumental version av Careless Whisper i Kairo som loopades om och om igen i tre timmar(nej jag skojar inte!) tills någon i vårt sällskap helt enkelt gick till flygplatschefen(!) och bad denne byta låt. Jag har flera. Men det där är vad jag minns just nu, och några av dem som har gett mig mest bestående men.
T., 21:39, 12 juli 2010. Anmäl Anmäl
Och albumet som My life ligger på heter roligt nog LAX (Los Angeles International Airport)
tobias brandin, 15:50, 12 juli 2010. Anmäl Anmäl