Satan i Filadelfiakyrkan

I går blev Filadelfiakyrkans planerade konsert med Gregorian, de hårdrockssjungande munkarna, inställd efter påtryckningar från den pensionerade pastorn Stanley Sjöberg som läst en underfundig krönika skriven av min black metal-älskande vän Christoffer Röstlund (även känd som 138 och, i den här bloggen, Metal-Christoffer). Metal-Christoffer tyckte att det var lite märkligt att hårdrocken blivit så mainstream att låtar som ”Hell’s bells” kunde framföras i en frikyrka. Pastor Sjöberg skrev följande till Metal-Christoffer:

Hej Christoffer!
Jag läste på Internet om Din protest mot att Filadelfiakyrkan planerar en konsert med ’Gregorian – the dark side of the chant’. Sedan såg jag att ett stycke är ’The bells of Hell’ – helvetets kyrkklockor. Hur tänker Du? Jag tycker att Du ska skicka in en liknande artikel till DAGEN som står Filadelfiakyrkan nära.

Därefter använde den pensionerade pastorn all sin gudomliga auktoritet till att sätta stopp för konserten. Församlingen drog en lättnadens suck. Men är den sataniska faran verkligen över? I dag meddelas att PJ Harvey kommer att spela i Filadelfiakyrkan den 21 oktober. Hon må vara hyllad av kritiker men man behöver inte lyssna på många av hennes låtar för att inse att även hon är djävulens redskap.

I ”Devil” sjunger PJ Harvey: ”As soon as I’m left alone, the devil wanders into my soul.” I ”To bring you my love” ropar hon visserligen efter Jesus men i sista versen ger hon sin själ och kropp till Satan: ”Forsaken heaven, cursed God above, lay with the devil, to bring you my love.”

Jämfört med hennes Belsebubinspirerade blues känns Gregorians tolkningar av The Rasmus och Alanis Morissette ganska beskedliga.

 

 

 

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

I believe in PJ! Ingen platsar bättre i en kyrka än Polly Jean, så är det. Ta er tid och lyssna på skivan, hör orden hon jobbat med i flera år. Om ni redan hade gjort det hade era kommentarer låtit annorlunda. Musiken är tillängnad alla de människor som trampar på jorden och är det inte det som religion egentligen handlar om? Inte handlar det om att fördöma i alla fall. Vad jag vet.

Ironi eller inte, i detta inlägg, skit det samma. Jag är inte ironisk då jag säger att Stanley Sjöberg är en av de få som vågar stå upp för den kristna tron i Sverige, trots att han blir starkt kritiserad av både sina egna och ännu inte troende.

eftersom sekulariserade människor varken tror på gud eller satan, borde väl frikyrkliga och artister som tror på satan ha mer gemensamt än vanliga människor. De borde liera sig kan man tycka, nu när tron på övernaturligheter börjar försvinna

Jag säger som Noa, jag också. Och all heder år Stanley för att han törs gå emot strömmen och protestera, trots att han blir förlöjligad för det av vissa!!

Instämmer helt med Noa!!!/Elis

haha Strage har fått en helt ny läsekrets.

Jag är mycket tacksam för att man ställt in Gregorians konsert och jag hoppas att man även ställer in PJ Harveys.I Guds hus ska man lovorda Herren inte satan.Tack Stanley Sjöberg. Tack Fredrik Stage för en upplysande artikel.

Det är självklart att den konsert som nu annonseras till den 21 oktober med PJ Harvey blir avbokad i Filadelfiakyrkan. Vi tror på social öppenhet, tolerans och generositet i den meningen att alla ska ha rätt att framföra det man tycker är värdefullt. Samtidigt måste det finnas en respekt för integritet och protesten mot lovsången till ondskan i en tid när vi får vara med om så mycket sjuka uttryck för satanism som i vår tid.

endast en del av min kommentar dök upp. den skulle börja med ”Någonting liknande verkar hända i…”.

Göteborg, där någon form av kyrkoherde försöker stoppa WU LYF från att spela i Annedalskyrkan på Way Out West. Fast detta grundade sig visst mest i Lugers extremt pretentiösa artistbeskrivning på Way Out West’s hemsida.