Därför ska du följa valbevakningen på DN.se

Redan i dag drar vi på DN.se i gång vår satsning inför valet 2010. Tidigt kan tyckas, med över ett halvår till valdagen i september, men årets val har ett antal ingredienser som gör att intresset redan nu är stort – och det lär inte dröja länge förrän det når kokpunkten.

Två block har utkristalliserats under mandatperioden, men är skillnaderna tydliga för väljarna? Och lyckas partierna i blocken hålla sams? En genomgång av opinionsläget inför valet visar att valutgången är långt ifrån given. Från att S,V och MP enligt Synovate i januari 2008 hade ett övertag på 20,6 procentenheter kunde de i januari i år inte glädjas åt ett försprång på mer än 2,9 procentenheter.

Frågan om Sverigedemokraternas eventuella intåg i riksdagen, och potentiella vågmästarställning, gör också 2010 års val ovanligt. Sverigedemokraterna kommer liksom andra tongivande småpartier att granskas på DN.se under valrörelsen. Däremot kommer vi i enkäter och genomgångar att utgå från de partier som sitter i riksdagen i dag.

På DN.se har vi siktet högt ställt – målet är att fram till valdagen vara den svenska mediesajt som erbjuder läsarna den bästa valbevakningen, inte minst genom att utnyttja webbmediets unika möjligheter med läsarmedverkan, realtidsrapporter, tester, interaktiv grafik och mycket annat.

I dag ska du inte missa de fem kända experter och opinionsbildare som kikar i kristallkulan inför valet 2010. Vi har också grävt fram några minnesvärda youtube-klipp från den gångna mandatperioden, en lista som ska fyllas på under tiden fram till valet – gärna med klipp som du tipsat oss om. 

Detta inlägg går inte att kommentera längre.

DN tycker alltså att väljarna ska välja de partier som redan sitter och som visat sig misslyckats? Intressant hemsnickrad syn på demokrati… För de som vill veta om alternativen så är det här ett bra: feministisktinitiativ . se

17 procent har valt alternativet ”övriga partier” i DN:s nätopinionsundersökning. Det är rent ut sagt patetiskt av DN att inte ha med SD, PP och FI.

Er hållning mot Sverigedemokraterna stärker bara min övertygelse att rösta på dem. Jag avskyr all form av diskriminering och DN:s och övriga medias behandling är inte acceptabel.

”…målet är att fram till valdagen vara den svenska mediesajt som erbjuder läsarna den bästa valbevakningen…”
Med det måste DN givetvis mena de seriösa och förankrade partier som svenskarna efter den 19:e september vill låta sig representeras av.
Eller är det så illa att tidningen verkligen vill att vi ska frånhållas information om vissa av de stora partialternativen?

Det är skumt med dom här opinionsmätningarna .För det stämmer inte med det man hör på jobbet,det har alltid varit rött där,men nu är det blått,riktigt blått .Jag tror nog att media styr mätningarna åt ett visst håll,men det mest logiska är ju att borgarna vinner,folk är rädd om sina pengar ,så dom vill inte skatta bort dom

Det börjar inget bra för bloggstartaren. På ett dygn har han fått tre svar och alla säger samma sak.
Gå nu i spetsen för demokratin och ignorera politiska (smörjan och låt oss som besöker bloggen med relevanta och sanna kommentarer att få blogga med varandra.
Att styra in livegna väljarna på förutbestämda riktlinjer hör inte till demokratiska rättigheter.
SD är också ett demokratiskt valt parti. Att de inte sitter i rikstan kan inte få avgöra. Det är minst fyra andra som inte har där att göra.

Pinsamt att gång på gång utesluta SD från dylika jippon.
SD kommer enligt samtliga barometrar att komma in i riksdagen.
Att tiga ihjäl SD bara för att de är lite ”läskiga” är bara patetiskt & hör inte hemma i en demokrati.

”Däremot kommer vi i enkäter och genomgångar att utgå från de partier som sitter i riksdagen i dag.” Säkrast så, att köra huvudet i sanden. Modigt?