Tar Airtours till Helgen

Astronautfilmerna, ni vet.
Eposen där hjältarna lämnar över till Houston för att sedan bara sitta och skaka under fentio kilo säkerhetsbälten och hundra kilo ångest under tiden de hjälplöst väntar på att brinna upp i en eller annan atmosfär.

Det är jag, när jag spelar konsolstöpta AAA-fps:er.

Som senast: Deadspace III.

De har sina poänger, de här hangaroundsen.
De är som Gröna Lund, Liseberg eller EuroDisney.
En blandning av det heroiska bekämpandet av träankor i något gistet stånd under ett blött företagsrace och att åka spöktåg.
Jag klarar ett par timmar av hjälplöst vallande längs scenariot innan mitt frihetsbehov manar mig till revolt.

Om jag ska ledas vid nosen genom en story så får den vara fan så mycket bättre än Deadspace III:s slöa kompromiss mellan Alien, Doom och Clas Ohlson (och jag orkar inte gå in på Aliens: Colonial Marines och dess närapå fulländade hopplöshet)

, för att skaka av mig känslan att famnas av en järnjungfru och återfå känslan av frihet, återvänder jag till Skyrim, lik en tuberkulös frigångare till ett schweiziskt sanatorium.

Jag vill bara kunna röra mig en aning i sidled, runt en sten till exempel, utan att stöta emot järnjungfruns obönhörliga vägg.

Det kan ha varit en usel idé.

Kommentarerna ska hålla respektfull ton. Vi förbehåller oss rätten att ta bort inlägg med exempelvis rasistiskt och sexistiskt innehåll (läs vårt regelverk för artikelkommentarer). Vänligen håll dig till ämnet och skriv inte längre än 500 tecken.

Carl: DEAL!

Jonas: Jag köper en prenumeration när DN erbjuder en produkt som är värd att betala för. Ditt senaste inlägg, ”Trasiga saker”, var betydligt bättre än de två första. Fortsätt så!

TV: Bioshock Infinite är ett måste. Jag har spelat färdigt det och förhoppningsvis kan du läsa recensionen samt den intervju jag gjorde med Ken Levine för ett år sedan härintill vilken minut som helst.

Anonym:
Tack, jag vet. Men upplevelsen är densamma när man står i trång korridor och tömmer magasinen. Dessutom får jag välja perspektiv. Och om du köper en prenumeration så får vi nog råd att bevaka spelen på daglig basis.

Jonas, Du vet väl att FPS står för FIRST PERSON shooter och att Dead Space 3 spelas från tredje person (TPS)?

Jag vill inte vara elak, men jag upplever det som om Du egentligen inte vet vad Du ska skriva här och därför bara sitter och ordbajsar.

Jag vet att det är dumt att förvänta mig att DN ämnar bedriva seriös speljournalistik (senaste uppdateringen på er Spelsida gjordes 2013-03-02 – har det inte hänt något inom spelvärlden sedan dess?) men ni kan väl i alla fall låtsas?

Det är antagligen lika illa, men bioshock infinite. Spela, tänk och ge dig in debatten om handlingen <3 Finns en längre diskussion mellan fyra recensenter på gamespot som av bra anledning heter "spoilercast", men som är mycket intressant.