Karl frågar:
Piratpartiet har jag inte hört många ord om sedan EU-valet, så jag undrar lite om vad som händer med ”deras” frågor. Vad kommer att hända med FRA, ipred och datalagringsdirektivet efter valet? Kommer FRA och/eller ipred rivas upp vid rödgrön vinst? Kommer datalagringsdirektivet att genomföras oberoende av vilket block som vinner?
Valakuten svarar:
De rödgröna är numera överens om en gemensam inställning till FRA. Lagen ska rivas upp omgående och frågan om signalspaning ska i samma veva utredas. S har till skillnad från samarbetspartierna velat ha någon övergångslagstiftning först, men nyligen anslöt man sig till V:s och MP:s uppfattning. Alliansen lyckades under uppmärksammade former få igenom FRA i riksdagen så formellt står alla regeringspartier bakom lagen. För att stilla kritiken föreslog man och fick senare igenom ändringar med ett förstärkt integritetsskydd.
Även datalagringsdirektivet motsätter sig V och MP, som båda sagt att de vill arbeta för att riva upp det. Intrång i den personlig integriteten, ineffektivitet och höga kostnader är några av skälen. S, med Thomas Bodström som justitieminister i spetsen, drev igenom direktivet och har sålunda värnat det. I en kritiserad rödgrön kompromiss kom partierna senare överens om att införa direktivet men att lagringen inte ska överskrida minimigränsen sex månader. Några veckor senare bröt V överenskommelsen.
Alliansen, vars justitieminister Beatrice Ask tidigare motsatte sig datalagringsdirektivet, har redan skrivit ett lagförslag om det. Även om EG-domstolen skulle kunna riva upp hela direktivet, med hänvisning till Europakonventionen för mänskliga rättigheter, menar man att man än så länge är skyldig att införa det. Men först efter en grundlig analys där man får fram en godtagbar balans mellan effektiviteten i brottsbekämpningen och skyddet av den enskildes privatliv.
Ipredfrågan är de rödgöna inte överens om. V och MP vill bestämt riva upp den för att man anser att den brister i rättssäkerhet och kränker människors integritet. S vill inte riva upp lagen, utan vill i stället stärka den enskildes integritet och rättigheter på olika sätt. Alliansen är också något delat i fallet ipred. C är på den sidan blockgränsen ensamt om att vara kritiska till lagen, men avvaktar den treåriga översyn som regeringen tillsatt.
Uppdatering: Karl nämner Piratpartiet i sin fråga och kallar detta ”‘deras’ frågor”. Mycket riktigt är det till stor del frågor om immaterialrätt och personlig integritet i en digital miljö som PP både bildats och fått mandat i EU på. Många av er som kommenterat artikeln efterlyser PP:s ståndpunkt i Karls frågor.
Vad gäller datalagringsdirektivet vänder sig PP mot möjligheten för staten att ”ta reda på allt om var du befunnit dig och vilka personer du känner”. Man menar att direktivet medger en stor inskränkning i privatlivet och därmed bryter mot såväl svensk grundlag som Europakonventionen om mänskliga rättigheter. PP har nyligen svarat DN.se mer utförligt om datalagringsdirektivet.
Integritetskränkning är också det huvudsakliga skälet till varför man är emot FRA:s signalspaning. PP tror samtidigt att sannolikheten att man med den lagen skulle förhindra terrorism är minimal.
PP inställning till ipred och andra upphovsrättsliga frågar kan man läsa om här och där.






Raketostpartiet?
Fråga Svante Grundberg!
Raggarrock!, 19:57, 16 september 2010. Anmäl Anmäl
Men raketostpartiet då? Vart tog det vägen?
Lindsey Cheeze, 17:55, 16 september 2010. Anmäl Anmäl
”tror ingen politiker är övermänskligt god/ren och det gör mig inget så länge det inte sopas under mattan allt för mycket. låt skiten ligga ute och lukta”
Kankse dags då att fråga Falkvinge vem som var med att finansiera PP, det vill ju inte han berätta? Undrar varför..
Upp, 16:44, 16 september 2010. Anmäl Anmäl
Vadå smutskasta? Både Christian och Rick är ju nyliberaler! Rick säger sig ju själv stå långt till höger om Moderaterna.Sen att de flesta av PP’s naiva anhängare kanske inte är nyliberaler än eller vill bli det, är skäl att dra upp detta inför valet.
Sen tycker jag att det är häpnadsväckande att Rick både kan bestämma och rösta om sin egen lön!
Upp, 16:42, 16 september 2010. Anmäl Anmäl
verkar som Upp sitter på endera blocks lönelista om man ser till det engagemang han har i att försöka smutskasta PPs ledning. skillnaden mellan PPs ledning och övriga partiers är att PPs är lättare att kolla upp då deras info ligger tillgänglig på ett annat sätt. tror ingen politiker är övermänskligt god/ren och det gör mig inget så länge det inte sopas under mattan allt för mycket. låt skiten ligga ute och lukta
Ned, 16:23, 16 september 2010. Anmäl Anmäl
Så nu är målet 2.5% för PP? lol jaja bara 2.4% kvar då
Sven, 16:18, 16 september 2010. Anmäl Anmäl
45000? Vilken annan partiledare i ett fattigt icke-riksdagsparti kan begära så hög lön och själv besluta om den? Brukar inte Rick och hans mobb ofta prata om giriga direktörer? Men direktörer generar ju oftast vinst till sina bolag, det gör inte Rick.
Boris J., 15:33, 16 september 2010. Anmäl Anmäl
”När storleken på Rick Falkvinges lön skulle bestämmas gjorde partiledaren tydligt att han inte tolererade mindre än 45 000 i månaden, annars skulle han hoppa av. När många i partistyrelsen röstade emot använde Falkvinge sin utslagsröst för att avgöra frågan.
I den efterföljande debatten på PP:s hemsida har medlemmarna beskrivit partiets agerande som ”vedervärdigt” och menat att partiet är toppstyrt.”
+1
+1Mannen, 15:30, 16 september 2010. Anmäl Anmäl
Piratpartiet borde kalla sig opportunistpartiet, det passar dom bättre.
Jakob, 15:29, 16 september 2010. Anmäl Anmäl
Frida den länken var ju inget svar på din fråga utan en länk till en intressant diskussion fylld av referenser om PPs politik och dess nyliberala ursprung.
Upp, 15:28, 16 september 2010. Anmäl Anmäl