I kväll klockan 20 visar SVT:s vetenskapsredaktion Mattias Klums film En värld av liv i SVT. Jag fick en förhandstitt häromdagen och jag kan verkligen rekommendera filmen.
Under ytan handlar om ett av världens mest välbevarade korallrev. Det ligger vid den indonesiska delen av Guinea. Där finns en massa vackra koraller och fiskar och en elvaårig pojke som är makalös på att fridyka.
Visst, filmen är lite romantiserande och exotistisk, det medger till och med Mattias Klum själv. Men historien som han berättar är sann, och den är viktig. Korallrev över hela jorden är hotade – av trålfiske, av global uppvärmning, av koldioxid i våra utsläpp som gör haven surare. Överfisket är antagligen, vid sidan av klimatfrågan, världens mest akuta miljöproblem.
Mattias Klum berättar om problemen, men han visar också bilder så att man fattar vad det är som håller på att gå förlorat.






Kane – har kollat websidan du föreslog och är låååångt ifrån övertygad av hans argument. Han har aldrig publicerat sina teorier i någon vetenskaplig tidskrift, han är Dr i ”computer science” men listar inga biologi/fysik/kemi-kunskaper i sin cv. Det som definitivt gjorde mig mycket mycket skeptisk till honom är hans otroligt idiotiska ”Hall of Shame” med listor på seriösa forskare som inte tycker som han… Väldigt många väldigt framstående forskare där – och vilka har han på sin sida?
kollar källor, 14:03, 12 april 2011. Anmäl Anmäl
Snygga bilder. Visst. Men det blev lite tröttsamt mycket miljöpartistjargong för min del. Borde bantats till tredjedelen. 15 minuter hade räckt väl för att framföra det han ville säga. Tacka vet jag David Attenborough vad gäller naturprogram. Han kan konsten att redovisa intressanta fakta utan att hela tiden tjata om hur elaka vi människor är mot den stackars naturen.
Janne N, 02:51, 12 april 2011. Anmäl Anmäl
Visst, en vacker och tänkvärd film, men i segaste laget!
Thorsten Schütte, 21:39, 11 april 2011. Anmäl Anmäl
Dykarn: Hur är det med kunskaperna i Kemi?
Havet kan i princip buffra CO2 i all oändlighet, problemet är om halten stiger för fort och frågan är om det gör det. Forskningsrapporterna sticker åt olika håll. Klums som är en tvättäkta alarmist kommer givetvis bara hänvisa till de rapporter som stöder hans tes.
Kane, 14:23, 11 april 2011. Anmäl Anmäl
Här är en bra förklarande länk;
http://www.fof.se/tidning/2008/1/haven-forsuras-rekordsnabbt
Dykarn, 14:06, 11 april 2011. Anmäl Anmäl
@Ari. Skojar du? Det här lär sig barner i kemi i åk 5. CO2 bildar kolsyra när det löses i vatten. Syra är surt och bryter ner kalket som korallreven till stor del består av.
Dykarn, 13:34, 11 april 2011. Anmäl Anmäl
@Ari. Skojar du? Det här lär sig barnen i kemi i åk 5. CO2 bildar kolsyra när den löses i vattnet. Syra är surt. Kalk bryts ner av syra och korallrev består till stor del av kalk.
Dykarn, 13:31, 11 april 2011. Anmäl Anmäl
Hur kan koldioxid göra haven surare???
Finns det någon logik bakom detta tvivelaktiga påstående?
Ari Hahn, 13:12, 11 april 2011. Anmäl Anmäl