"Alla förlorar vi"

Publicerad 2008-10-16 16:25

- Hela tillverkningskjedjan förlorar värdefulla inkomster på de piratkopierade möblerna, säger Eero Aarnio, skapare av "Åskbollen".

- Hela tillverkningskjedjan förlorar värdefulla inkomster på de piratkopierade möblerna, säger Eero Aarnio, skapare av "Åskbollen".

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

För Eero Aarnio, "Åskbollens" skapare, är piratkopiering ett brott och ren stöld. Inte bara mot honom själv utan mot alla som ingår i tillverkningskedjan.

- Vi förlorar alla värdefulla inkomster. De som tillverkar materialen som vi använder, de som gör formerna, de som producerar den faktiska slutprodukten, hela försäljningskedjan och i slutet till och med staten - som förlorar rättmätiga skatteintäkter och andra avgifter, säger Eero Aarnio.

Utan att gå in på några detaljer bekräftar han att alla inblandade på olika sätt, och i samarbete, inte minst med tullen, försöker stoppa piratkopieringen.

- För att ingen ska behöva bli lurad att köpa en kopia startade jag i våras en egen sajt där jag säljer mina produkter. Även de klassiker som fortfarande tillverkas och framför allt nya föremål, som garanterat är äkta.

Hur viktigt är varumärkesskydd och upphovsrättigheterna för en formgivare som du själv?

- De är en garanti för att kunna arbeta och försörja sig. En frilansare får betalt i form av procent på intäkterna av de föremål som säljs. Om möblerna inte säljer blir det ingen vinst att få del av.

Vad tror du behöver göras för att stoppa piratkopieringen?

- Jag skulle vilja se att alla kopior systematiskt plockades bort så fort de dök upp på marknaden och att tillverkningen stoppades. Dessutom borde alla inblandade, både de som kopierar och de som säljer kopiorna, tvingas ta ekonomiskt ansvar för det brott de begått.

Kan du se något positivt i det faktum att dina möbler och din design är så eftertraktad att den kopieras?

- Nej, att kopiera någon annans verk är helt och hållet en negativ handling. Fast, jag försöker intala mig att det bara är god design som kopieras.

Vad skulle du vilja säga till dem som köper piratkopierade "Åskbollar" och andra föremål som du har skapat?

- Jag skulle vilja påminna dem om att kopieringen är ett brott. Och genom att köpa kopiorna främjar man den här typen av illegal verksamhet.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy

”Ska inte tåla stryk men förnedring”

”Det gäller för oss domare också”. Lärare ska inte tåla stryk. Däremot är hot en del av yrket och inget att få skadestånd för, utvecklar domaren i målet. 55 11 tweets 44 rekommendationer

Björklund: Jag tar mig för pannan över resonemanget. 211 15 tweets 196 rekommendationer

Dom i Gällivare Tingsrätt. Misshandlad lärare utan skadestånd. 4724 158 tweets 4566 rekommendationer

Foto: Christine Olsson

Lagligt att kapa andras identitet på Twitter

Att starta ett Twitter-konto i någon annans namn är i stort sett riskfritt. I värsta fall blir du polisanmäld för förtal. Kändisar blir ofta ”kapade”.

Är det okej att twittra i andras namn?

SD-avhoppare: Judar styr SD

”Veteran”. En SD-politiker i Strömstad lämnar partiet eftersom hon menar att ”det infiltrerats av judar”. Det uppger expo.se. 93 11 tweets 82 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år.

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån

Zlatan laddar inför EM

Webb-tv. Zlatan Ibrahimovic är glad över att förberedelserna inför EM har börjat.