Priskommentaren

Alltfler väljer korta bolån

Uppdaterad 2010-01-22 14:21. Publicerad 2010-01-22 14:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det flesta vill sälja sin bostad på våren, 79 procent enligt Svensk Fastighetsförmedlings Bobarometer.

Fast innan man säljer vill man först köpa en ny bostad. 65 procent vill köpa en ny bostad innan de säljer sin gamla.

Våren närmar sig. Det betyder att vi nu är på väg mot fler bostadsförsäljningar.

Den stora förändringen på bostadsmarknaden har dock skett på bolånemarknaden. Mönstret har förändrats totalt under de två senaste åren enligt låneinstitutet SBAB.

Tidigare har det funnits klara skillnader vilka som tar korta och vilka som tar långa bolån.

Låntagare i bostadsrätt valde kortare lån än villaägare. I storstäderna var bindningstiden kortare än i övriga landet. Och yngre låntagare valde längre bindningstid än äldre.

Så är det inte längre. Låntagare i småhus väljer nu kortare bindningstid än de i bostadsrätter. Yngre och medelålders väljer båda korta lån. Och bindningstiden är inte längre kortast i storstäderna.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.