Bostadskrönikor

Bo Westmar: Inget plus för Sindy

Publicerad 2012-02-17 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Att man är Sveriges största samlare av plastfigurer från Kalas Puffar är kanske inte riktigt lämpligt att nämna på första dejten. Eller att Sindydockor varit den största passionen i livet sedan tonåren.

Frimärkssamlande ger möjligen pluspoäng om man så där i förbifarten råkar nämna att en viss gul treskilling ingår i samlingen:

– Jag börjar faktiskt tröttna på den. Kanske kan man byta den mot ett hyggligt slott i Provence eller ett schyst ställe på Bahamas? Vad tror du?

En fråga som plötsligt kan få fipplandet med pincett, förstoringsglas och små papperslappar att framstå i ett nytt, nästan lite sexigt skimmer.

Att samla grejer kan annars vara lite skämmigt. Om man nu inte valt något ämne som kan ge klirr i kassan eller har alla förutsättningar att bli kvällens stora samtalsämne. Dit hör definitivt Lasse Åbergs Musse Pigg-figurer – liksom leksaks­experten Peter Pluntkys fantastiska skyltar.

Själv sörjer jag fortfarande min första bunt Davy Crockett-bilder, som jag bytte bort mot en trasig lådkamera och en sliten Kalle Markatta-bok.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy

”Ska inte tåla stryk men förnedring”

”Det gäller för oss domare också”. Lärare ska inte tåla stryk. Däremot är hot en del av yrket och inget att få skadestånd för, utvecklar domaren i målet. 61 11 tweets 50 rekommendationer

Björklund: Jag tar mig för pannan över resonemanget. 211 15 tweets 196 rekommendationer

Dom i Gällivare Tingsrätt. Misshandlad lärare utan skadestånd. 4724 158 tweets 4566 rekommendationer

Foto: Christine Olsson

Lagligt att kapa andras identitet på Twitter

Att starta ett Twitter-konto i någon annans namn är i stort sett riskfritt. I värsta fall blir du polisanmäld för förtal. Kändisar blir ofta ”kapade”. 4 4 tweets 0 rekommendationer

Är det okej att twittra i andras namn?

SD-avhoppare: Judar styr SD

”Veteran”. En SD-politiker i Strömstad lämnar partiet eftersom hon menar att ”det infiltrerats av judar”. Det uppger expo.se. 104 14 tweets 90 rekommendationer

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år.

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån

Zlatan laddar inför EM

Webb-tv. Zlatan Ibrahimovic är glad över att förberedelserna inför EM har börjat.