Priskommentaren
Borätter fortsätter ned
Publicerat 2008-01-18 06:35
Först sjönk bostadsrättspriserna. I Stockholm redovisas en nedgång på 10 procent. Nu följer villapriserna efter.
Relaterade artiklar
- Vad händer 2008?
- Fem frågor till Stellan Lundström
Priskommentaren
- Fler artiklar
- Fjällstugan en god investering
- Stor prisökning i närförorter
- Alltfler väljer korta bolån
- Stillastående priser under årets sista månad
- Bostadsbyggandet ökar 2010
- Rekordhöjningar ett år efter finanskrisen
- Gotland het marknad oavsett årstid
- I vintermörkret är elpriset som högst
- Bostadslånen rekordstora
Bostadsrättspriserna i Stockholm har fallit med tio procent under hösten. Snittpriset per kvadratmeter ligger nu på samma nivå som för ett år sedan. I juli låg exempelvis kvadratmeterpriset på drygt 60.000 kronor i Gustav Vasa församling. I dag ligger snittet på drygt 52.400 kronor.
Först rasar bostadsrättspriserna och sedan, med en viss fördröjning, villapriserna. Den senaste prisstatistiken från branschen som släpptes förra fredagen visar att även villapriserna går ned. Snittpriset i Stockholm ligger just nu på samma nivå som i våras. I augusti låg snittet per kvadratmeter för en villa i Bromma församling på drygt 50.000 kronor. I dag ligger det på drygt 45.600 kronor. Det motsvarar prisnivån i maj.
Branschen redovisar oftast den procentuella prisutvecklingen för de tolv senaste månaderna. Det ger ett helt annat resultat än vad prisutvecklingen visar för de tre senaste månaderna. Tolvmånaders redovisning ger plussiffror. Tremånadersgranskningen minussiffror.
Villapriset i Stockholm har under de senaste tolv månaderna stigit med 16 procent, samtidigt går priset just nu ned. Plus sexton procent kan alltså vara en nedåtgående trend. Hade priset inte fallit "just nu" hade siffran för tolv månader varit högre.
Intressant är SEB:s senaste boprisindikator som kom i början på veckan. I den tror inte hushållen längre på fallande bostadspriser. 39 procent av de tillfrågade tror på stigande priser jämfört med 31 procent i december.En förklaring till optimismen är att fler ändrat syn på boräntan. Hushållen ser inte längre samma risk för höjningar.
Spöket i fjärran är dock allt dystrare utsikter för världsekonomin och fallande börskurser. Än så länge famlar flertalet i mörker om den framtida prisutvecklingen på bostäder.
Läs mer: Fjällstugan en god investering
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Fasadrenovering
Vi hjälper er med ny-, till-, ombyggnad och renoveringar.
-
Låt oss renovera er fasad!
WMP Balkong AB arbetar med att montera nya balkonger på äldre fastigheter i Stockholm. Välkomna att boka...
-
Detol Bygg & Fasad - Pålitliga fasadjobb
Fasadputs, tilläggsisolering, fasadrenovering, foglagning. Vår policy är att göra ett bra jobb som...


















