När Ericsson lämnade Telefonplan började förvandlingen av området. Konstfack flyttade in i en del av lokalerna och studenterna har följt efter till ny- och ombyggda bostäder. Tre kvarter berörs genom att industrifastigheter blir bostäder samtidigt som helt nya bostadshus har byggts och kommer att byggas. Försäkringskassan flyttar sitt huvudkontor till en del av Ericssons före detta industrilokaler.
Ericssons kontorshus vid Södertäljevägen/E 4 är ett landmärke med sin röda tegelfasad. Byggföretaget ALM Equity har ansökt om få ändra användning från kontor till bostäder.
– Vi planerar att bygga om hela fastigheten till 340 ungdomsbostäder eftersom det råder stor brist på bostäder för unga personer, säger vd Joakim Alm. Det blir minitvåor med arbetsrum och sovalkov. Fasaden mot motorvägen är blåmärkt vilket gör att vi inte kan ändra den. Där bygger vi en fasad innanför fasaden så att det blir ett slags loftgång till lägenheterna. Den gamla fasaden dämpar trafikbuller och hindrar luftföroreningar samtidigt som den ger ljusinsläpp till passagen innanför.
På andra sidan huset finns inte samma restriktioner för bevarande. Där skissar White arkitekter på möjligheten att ge lägenheterna balkong och en ”garden-box”, ett litet växthus. På gården ligger en gammal laboratoriebyggnad som rivs och ersätts med 260 nya bostäder.
ALM har inte bestämt om ungdomsbostäderna ska vara hyres- eller bostadsrätter.
– Vi vill hjälpa ungdomar att få sin första lägenhet. Men kravet är att de har arbete och inkomst på cirka 20 000 kronor i månaden och då är upplåtelseformen inte så viktig. För att ungdomarna ska ha råd planerar vi för att Bostadskreditnämnden ska gå in med lånegarantier, säger Joakim Alm. Ett problem för oss är att Stockholm inte har resurser att sätta i gång med planarbetet trots det stora behovet av ungdomsbostäder.
Enligt planerna ska området kring Telefonplans tunnelbanestation bebyggas med cirka 450 nya bostäder, förskolelokaler och butiker, delvis över tunnelbanespåren.
– Det är ett både dyrt och mycket komplicerat arbete eftersom tunnelbanetrafiken inte kan stoppas. Att bygga invid och över spåren är förenat med tekniska svårigheter vilket gör tidplanen väldigt osäker, säger projektledaren Gustaf Schneidler, Stockholms exploateringskontor.