HEMMA HOS
BO SVENSON
Här bor: Bo och Lise Svenson med hunden Ringo, ankor, kaniner och fåglar.
Familj: Döttrarna Pia och Maja, samt barnbarnen Mia, Bibi och Matteo.
Gör: Bo är skådespelare med roller i filmer som Quentin Tarantinos Kill Bill och Inglorious Basterd; favoritregissören som också blivit en god vän. Bo har svart bälte i judo och kom först till Amerika som hockeyspelare. Numera fixar han sportbilen och snickrar på hus och påtar i trädgårdsland mellan skådespelarjobb och resor. Lise är spindeln i nätet, som ser till att allt blir som det ska och är dessutom den perfekta värdinnan och en utsökt kock.
Bakgrund: Bo stod på scen första gången som 14-åring i Sten-Åke Cederhöks ungdomsrevy Topparna. Han är son till storbandsledaren och dragspelsdrottningen Lola Hertzberg. Pappan var atlet och kungens privata chaufför, som också slogs på finnarnas sida under finska vinterkriget. Som 17-åring kom Bo ensam till USA och var i US Marines under sex års tid innan han blev skådespelare på allvar.
Aktuell: Bo filmar bland annat på Gotland för tyska tv-serien Der Kommisar und das Meer, där han spelar skurken i dramat. Gjorde under förra hösten och vintern Ont Blod; filmatiseringen av Arne Dahls populära bok.
Bostad: En gul, lagom stor villa uppe bland Pacific Palisades gröna kullar utanför Los Angeles, med en stenmur som omsluter atriumgård och en blommande trädgård full av liv.
Bästa med bostaden: Den oslagbara utsikten över Santa Monicabukten med den berömda piren och breda stranden. Även lugnet och närheten till naturen, med vilda djur och fåglar, som lockas hit av trädgårdens grönska och familjens alla husdjur.
Drömmer om: “Jag har aldrig haft drömmar om nånting, men nu när jag ser tillbaks på mitt liv, är det att jag träffat Lise. Jag har haft en sån jäkla tur att Lise inte har stuckit från mig, eller sparkat ut mig”. “Det har jag ju gjort några gånger”, svarar Lise, “men han kom alltid tillbaka”.
Inredningsstil: En blandning av gammalt och nytt skandinaviskt. Konsten på väggarna är gjord av släkt och goda vänner. Många möbler är kärt arvegods från Köpenhamn och Göteborg.
Inredningstips: “Varje rum ska ha något rött, det var något min mamma sa. Ett hem måste växa fram, man kan inte forcera det”, säger Bosse. “Man ska se rummen och veta hur människorna är som ska bo där. Det ska liksom lysa igenom vad folk håller på med och tycker om, oavsett om det är traditionellt eller modernt, “ fortsätter Lise.
Vad vi inte vill ha hemma: Klumpiga, mörka möbler, fulla av ornament och snidat trä, typ engelsk stil. Det tycker vi är deprimerande och jobbigt.