”En trädgård ska vara sensuell”

Publicerad 2011-07-09 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Varje år skaffar sig mängder av svenskar sitt livs första trädgård, eller blir med kolonilott. Men vad ska man börja med? Förra DN-medarbetaren Karin Berglund ger sina bästa trädgårdstips.

Karin Berglund har odlat, skrivit om och fotograferat blommor och trädgård sedan början av 1980-talet, under 18 år i Dagens Nyheter. Hon tycker att man ska planera sin trädgård intuitivt och på känsla och pröva sig fram. Då är ett bra sätt att plantera i krukor i början för att se vad som fungerar och vad man tycker om. Det man måste bestämma ­direkt däremot är buskar, häckar och träd. En trädgård är inte fullkomlig utan träd, betonar hon, de sätter hela anslaget och stämningen på en plats.

– De ger form, karaktär och vacker, vandrande skugga. De står för kontinuitet och trygghet. Träd är själsliga, de bär på en berättelse. Om det är gammalt kan man tänka på de människor som fanns här ­tidigare, om det är nytt kan man fundera på dem som kommer efter. På sikt så blir ju även ett nytt träd gammalt.

Själv har hon en liten trädgård, 600 kvadrat, men där växer flera träd. Bland annat en skenkamelia (Stewartia pseudocomellia), se bild ovan. Karins vårdträd, ”som vakar över huset och de mina”, är ett minst tio meter högt päronträd på högväxande stam.

– Där i skuggan sitter vi alltid och äter. På försommaren har vi päronblommor i håret, på sensommaren dunsar päronen ned på bordet.

Man brukar säga att man ska akta sig för raka linjer och gångvägar i en trädgård, att böljande linjer gör trädgården mer spännande. Men när man har en liten trädgård är det viktigt att skapa raka siktlinjer någonstans, där man ser trädgården i hela sin längd, menar Karin Berglund. Då känns trädgården större och blir mer lätthanterlig.

– När man har de raka linjerna kan man bygga in avgränsade ytor, en rabatt här, ett stenparti där, det är enklare att plantera när figurerna blir tydliga. Sedan kan man dela in de avgränsade områdena med låga häckar emellan. Det blir lite grann som en medeltida trädgård. Inte så dumt, faktiskt.

Vill man få sin trädgård att verka längre än den är kan man på klassiskt vis låta gången vara lite bredare vid huset, och låta den smalna av långsamt bortåt. Om man vill få den att verka ännu längre kan man använda sig av blommornas färger.

– Röda, vita, orange och gula starka färger verkar stoppande och gör trädgården kortare. Ljusblått, ljusviolett och gräddgult förlänger, blickpunkten förflyttas längre bort.

Hur man bygger sin trädgård med form och färg och mängder av andra tips har hon skrivit om i ”Bonniers stora bok om Din trädgård” från 1997. Nu har boken getts ut på nytt fast i två delar, med nya bilder och pedagogiska teckningar, ”Rosor och gamla äppledamer” och ”Lustgården” (Bonnier Fakta).

– Trädgården ska vara sensuell. Då är dofterna den viktigaste ingrediensen. Det ska dofta på många olika sätt vid olika ­tider på dygnet och man ska på doften kunna känna vilken månad på året det är.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy Domen mot pojken som sparkat, slagit och mordhotat en lärare uppmärksammades.

”Inget våld eller hot ska accepteras”

Lärarförbundet kritiskt efter Gällivaredom. Lärare ska inte tåla stryk, men hot är en del av yrket, anser domaren i målet. Lärarförbundet håller inte med. 80 12 tweets 68 rekommendationer

Björklund: Jag tar mig för pannan över resonemanget. 216 15 tweets 201 rekommendationer

Dom i Gällivare tingsrätt. Misshandlad lärare utan skadestånd. 4751 158 tweets 4593 rekommendationer

Foto: Christine Olsson

Lagligt att kapa andras identitet på Twitter

Att starta ett Twitter-konto i någon annans namn är i stort sett riskfritt. I värsta fall blir du polisanmäld för förtal. Kändisar blir ofta ”kapade”. 13 11 tweets 2 rekommendationer

Är det okej att twittra i andras namn?

SD-avhoppare: Judar styr SD

SD-politikern lämnar partiet. Hon menar att partier ”infiltrerats av judar”. Avhopp är vanligare från SD än andra partier, säger en expert. 175 16 tweets 159 rekommendationer

Foto: Nicklas Thegerström

Perfekt – när allt stämmer

Betyg 4

Krogkommissionen. På klassiska Stallmästaregården har man alla chanser att bli själaglad – men har man otur svajar servisen.

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån

Se Zlatan inför EM

Webb-tv. Zlatan Ibrahimovic är glad över att förberedelserna inför EM har börjat.

Rapport från en träning. 800 på läktarna.