Trädgård

Frossa i nya sommarfavoriter

Publicerad 2011-07-17 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Med blommor som bara prunkar en sommar kan du förändra din trädgård eller balkong varje år. Boken "Sommarblommor" av Inger Palmstierna hjälper dig att välja i det enorma blomutbudet.

Ena året kan rabatten bestå av skiftande blå och violetta blommor, för att nästa lysa i gult och limegrönt. Med de ettåriga sommarblommorna är det lätt att förändra utseendet i trädgården år efter år. För balkongodlare, som har svårt att få perenner (fleråriga växter) att överleva, är ettåringarna ofta enda alternativet.

Men vilka ska man välja? Vilka växter kan planteras tillsammans? Går det att blanda sommarblommor och perenner? På det senare är svaret ja. Men sommarblommorna är enkla på andra sätt också, man behöver inte ta hänsyn till härdighet, jordmån och läge (skuggigt, soligt) på alls samma sätt som man måste göra med perenner, och därför kan man blanda hej vilt i både rabatt och kruka. Men för att få bästa resultat och lång blomning är det förstås bättre att välja växt efter odlingsplatsens förutsättning.

Sommarblommor går att variera i det oändliga. I sin bok ger Inger Palmstierna noggranna växtbeskrivningar på en mängd arter, det kan vara klätterväxter som passar för balkong, som är skuggtåliga eller som tål stark och långvarig sol. Svenskar har en stor faiblesse för blå blommor, och ett av kapitlen behandlar blå och violetta växter i alla nyanser, ett annat gula och limegröna växter. Föredrar man orange, vitt och grått, rosa eller rött och svart finns det större avsnitt om detta också. Vitt och grått kan, liksom olika blad och gräs, binda ihop en rabatt och lugna ned andra färger så att det inte blir spretande krockar.

Vill man frossa vilt i sommarblommor så gör man bäst i att förså, eller direktså, först. Om man nu har dessa gröna fingrar som krävs för att dra upp plantor från frön, så blir det bra mycket billigare. Dessutom finns en hel del av sommarblommorna endast att köpa som frö.

För både rabatt och kruka gäller att placera höga växter längst bak, och marktäckare eller hängande växt längst fram. Och glöm inte att näringsvattna hela sommaren, ända in på hösten. Det är meningen att dessa ögonfröjder ska tokblomma.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy Domen mot pojken som sparkat, slagit och mordhotat en lärare uppmärksammades.

”Våld inför elever särskilt allvarligt”

Hot en del av läraryrket, menar domare. Lärarförundet resonerar tvärtom och menar att våld mot lärare inför elever gör kränkningen särskilt allvarlig. 80 12 tweets 68 rekommendationer

Björklund: Jag tar mig för pannan över resonemanget. 216 15 tweets 201 rekommendationer

Dom i Gällivare tingsrätt. Misshandlad lärare utan skadestånd. 4751 158 tweets 4593 rekommendationer

Foto: Christine Olsson

Lagligt att kapa andras identitet på Twitter

Att starta ett Twitter-konto i någon annans namn är i stort sett riskfritt. I värsta fall blir du polisanmäld för förtal. Kändisar blir ofta ”kapade”. 14 12 tweets 2 rekommendationer

Är det okej att twittra i andras namn?

Foto: AP

Islamister hävdar ledning i Egypten

Ser ut att bli andra valomgång. En islamist och en före detta Mubarakminister ser ut att mötas i fortsättningen av Egyptens presidentval. 2 0 tweets 2 rekommendationer

SD-avhoppare: Judar styr SD

SD-politikern lämnar partiet. Hon menar att partier ”infiltrerats av judar”. Avhopp är vanligare från SD än andra partier, säger en expert. 197 16 tweets 181 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån

Se Zlatan inför EM

Webb-tv. Zlatan Ibrahimovic är glad över att förberedelserna inför EM har börjat.

Rapport från en träning. 800 på läktarna.