Hela familjens hus

Publicerad 2009-05-22 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Från gatan ser Helenas och Jureks funkisvilla rätt oansenlig ut, men från baksidan öppnar väldiga glasfasader hemmet mot skogen och golfbanans vackra landskap. Jesper Husmans modernistiska skapelse sjunker in och blir ett med naturen.

 Jurek och Helena hade letat ett bra tag efter ett gemensamt boende när den moderna funkisvillan vid golfbanan, ett stenkast från Stockholms innerstad, sattes ut till försäljning. Jurek blev på en gång eld och lågor, medan Helena som kom från ett sekelskifteshus med pärlspånt, stuckaturer och höga golvfoder var mer avvaktande. Men det räckte att hon kom in och såg ljuset och utsikten för att hon skulle smälta.

– Jag var helt såld, säger hon.

Huset är vackert i sin enkelhet. Sten, puts, aluminium, glas och betong skapar en avskalad, rå yta, såväl utåt som inåt. Samtidigt ger återkommande träprofiler och -inslag runt fönster och i fasaden värme i miljön. Sedumtaket förbättrar inomhusklimatet, vilket även stenhuset som sådant gör. Huset är disponerat som ett skepp, i flera nivåer, som breder ut sig längs sluttningen i öster och överblickar golfbanan.

– Ibland känns det som om golfbanan är en enda storslagen tavla, vars vy förändras med årstiden och gör att man aldrig tröttnar på huset. Jag mår bra här, säger Helena.

Mot gatan är huset slutet och tillbakadraget, nästan lite tråkigt, med syfte att skydda de boende från insyn. Samtidigt sticker det avrundade taket på ett utkikstorn upp, som baksidan på en keps, och skapar förvirring. Här tittar även det enda runda fönstret i huset fram, som ögat på en fågel. Den oväntade arkitekturen bryter upp de strama, raka linjerna och skapar nyfikenhet.

Som herre på täppan huserar en av de äldre tonårssönerna i ”tornet”, omgiven av en väldig terrass och utsikt. Och det är just denna plötsliga lekfullhet som är ett genomgående drag i bostaden. En hel- eller halvväggs plötsligt rundade avslut, eller en på baksidan utstickande balkong – som liknar kommandobryggan på en båt – tillägnad den nyfikna besökaren som vill se mer av omgivningarna, är exempel på detta.

Raka och runda former möts och skapar variation i miljön, liksom olika nivåer och utblickar. Det är verkligen ett hus att gå på upptäcktsfärd i. Bakom varje hörn döljer sig en ny spännande detalj.

– De tidigare ägarna som byggde huset bad mig göra något annorlunda, säger Jesper Husman som är arkitekten bakom huset.

– De bad mig till och med att skala bort köket. Funkis och minimalism är roligt, men jag tycker att det är viktigt att skapa hus som går att sälja, säger han.

Huset passar verkligen en stor­familj med barn i alla åldrar. De olika etagen med gemensamma, öppna ytor och mer privata utrymmen ger möjlighet för de boende att både vara sociala och dra sig undan när lusten faller på.

Huset är byggt i vinkel, och på entréplanet, rakt fram när man kommer in i huset, öppnar sig kök och vardagsrum ut mot den väldiga fönsterfasaden som omfamnar naturen. Här är det fyra meter i takhöjd och köket som man passerar på vägen ligger en halvtrappa upp från vardagsrummet, vilket bidrar till att man skapar rum i rummet samtidigt som det blir luftigt och öppet.

I anslutning till köket finns också all kommunikation mellan husets tre våningsplan samlad. Designade ektrappor med olika former bidrar till husets vackra och annorlunda arkitektur.

På entréplanet finns även föräldrarnas privata sovdel, med ett rymligt badrum och en smart ingångsgarderob, liksom nästgårds, minstingen Julias kungarike, samt en gästtoalett.

En trappa upp härskar Simon med takterrassen och en trappa ned är tonåringarnas gemensamma domän. Här finns ett lyxigt badrum med en bastu och dusch med rundade hörn. Här finns ett stort tv-rum där killarna kan hålla till utan att störa eller störas av andra. Här finns även Victors och Williams rum och en generös tvättstuga som Helena och Jurek har inrett med två tvättmaskiner.

– Om man ska få någon tid för sig själv i en så stor familj gäller det att alla större barn sköter sin tvätt själva. Därför har vi alla varsin tvättkorg som man får se till att tömma om man ska ha rena kläder, säger Helena med ett leende.

Huset är placerat i den oländiga terrängen på slänten och har ingen källare, men samtidigt är husets alla delar väl utnyttjade. Planlösningen är utformad så
att ljusinsläppet optimeras. Dessutom finns det balkonger, terrasser och uteplatser i alla vädersträck.

– Vi kan följa solen alla tider på dagen, säger Helena.

Husets nedsänkning framifrån och upphöjning bakifrån, med en uppbyggd terrass och pool, gör att huset även därifrån blir privat trots de stora fönsterytorna.

– Baksidans upphöjning gör att terrassen skyddas från väder och insyn, samtidigt som man tar till vara på den vackra utsikten, säger Jesper Husman.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy Domen mot pojken som sparkat, slagit och mordhotat en lärare uppmärksammades.

”Våld inför elever särskilt allvarligt”

Hot en del av läraryrket, menar domare. Lärarförundet resonerar tvärtom och menar att våld mot lärare inför elever gör kränkningen särskilt allvarlig. 85 12 tweets 73 rekommendationer

Björklund: Jag tar mig för pannan över resonemanget. 216 15 tweets 201 rekommendationer

Dom i Gällivare tingsrätt. Misshandlad lärare utan skadestånd. 4751 158 tweets 4593 rekommendationer

Foto: Christine Olsson

Lagligt att kapa andras identitet på Twitter

Att starta ett Twitter-konto i någon annans namn är i stort sett riskfritt. I värsta fall blir du polisanmäld för förtal. Kändisar blir ofta ”kapade”. 14 12 tweets 2 rekommendationer

Är det okej att twittra i andras namn?

Foto: AP

Islamister hävdar ledning i Egypten

Ser ut att bli andra valomgång. En islamist och en före detta Mubarakminister ser ut att mötas i fortsättningen av Egyptens presidentval. 2 0 tweets 2 rekommendationer

SD-avhoppare: Judar styr SD

SD-politikern lämnar partiet. Hon menar att partier ”infiltrerats av judar”. Avhopp är vanligare från SD än andra partier, säger en expert. 207 16 tweets 191 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån

Se Zlatan inför EM

Webb-tv. Zlatan Ibrahimovic är glad över att förberedelserna inför EM har börjat.

Rapport från en träning. 800 på läktarna.