Inred ytsnålt som i Japan

Publicerad 2008-11-13 16:01

Kompakt in absurdum. Mycket av det mest extrema kommer från Japan. På Capsule Hotel i Tokyo bor du billigt och litet, men med egen tv och internetuppkoppling.

Louie Psihoyos Kompakt in absurdum. Mycket av det mest extrema kommer från Japan. På Capsule Hotel i Tokyo bor du billigt och litet, men med egen tv och internetuppkoppling.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

När priserna faller och antalet nybyggnationer blir färre ropar allt fler på billigare och mindre lägenheter. ”Compact living” eller ytsmart boende har åter blivit ett begrepp att tala om.

Att få till bostäder som hushållar med ytan och har rum med flera funktioner är alla arkitekters utgångspunkt. Men i nybyggen är det inte så lätt att förverkliga det ytsmarta, kompakta boendet i Sverige.

- Våra hårda krav på tillgänglighet är på gott och ont. Det är en demokratifråga att man ska kunna komma in med rullstol överallt. Och de hårda kraven borgar för en kvalitet i bostäderna som inte alltid finns i andra länder. Men jag önskar att man kunde vara lite mer flexibel. Om man bygger många lägenheter så kunde några av dem få sänkta krav på tillgänglighet, säger Jens Almström på Nyréns arkitektkontor.

Tillsammans med jagvillhabostad.nu driver han forskningsprojektet Ungbo som i slutet av året ska presentera nya idéer om hur man kan tänka smartare med ytor och volymer för att få billigare boende i nya hus.

En lösning de funderar på är kompaktare sovrum där djupet på rummet är detsamma som sängens. Rummet har då en dörr vid var sida av sängen och vill man gå runt sängen gör man det genom anslutande rum. En annan idé är att vinna volym genom att sänka rumshöjden ovanför badrum-
met och använda den till förvaring.

För att få inspiration har projektgruppen rest till Tokyo. Allt är trängre i Tokyo och regelverken når inte alls upp till svensk norm. Det har gett utrymme för uppfinningsrikedom, som till exempel stjärnarkitekten Kazuyo Sejimas "House in a plum grove": ett familjehus insprängt på en liten tomt i staden och ett hus med många udda lösningar. Dotterns sovrum som man kommer in till genom stora fönsteröppningar är en inspirationskälla för Ungbo-projektet.

Men de mycket lösare reglerna ställer också till det.

- Vissa lösningar är rena dödsfällor, som till exempel trappor utan räcken eller med mellanrum som man kan fastna i, säger Tobias Olsson på jagvillhabostad.nu.

Men medan jakten på det ultimata yt- och volymsmarta boendet pågår i liten omfattning i nyproduktioner, så finns det nästan alltid med i tankarna när arkitekter eller privatpersoner ska bygga om.

Monica Hof är inredningsarkitekt på Arkitekt Blå:

- "Compact living"-idéerna finns med i alla projekt vi gör. Det gäller att kunna skapa små rum i rummet utan att för den skull stänga ute dagsljuset. Belysning är jätteviktigt - näst efter dagsljus - det går att skapa rum med hjälp av ljus.

- Det går också att använda förvaring som rumsdelare, till exempel med en bokhylla med fack öppna åt två håll.

Att skapa kontraster anser Monica Hof är viktigt. Att dölja och koncentrera förvaringen, med till exempel en hel vägg med hyllor gömd bakom skåpdörrar, samtidigt som man lämnar andra ytor fria gör rummet mer dynamiskt.

- Att försöka få in flera funktioner i både rum och möbler är också viktigt, som en säng som blir en soffa eller en hall som också är bibliotek.

Viljan att jaga yta har varierat genom arkitekturhistorien. Funktionalismen skulle kunna vara det första moderna exemplet på "compact living". Fast då fanns inte termen utan man pratade i stället om trångboddhet.

I bostäderna från fyrtio- och femtiotalen går funktionerna först, rummen är kompakta och har ofta flera användningsområden.

Men normen för trångboddhet har ändrats i takt med vår ökade levnadsstandard. Normen som gäller nu är från sjuttiotalet. För att inte räknas som trångbodd krävs ett rum per person, kök och vardagsrum oräknat. Gifta och sambor förutsätts dela rum. Den som bor ensam i en etta räknas som trångbodd och en tvåbarnsfamilj behöver minst en fyrarummare.

Antalet trångbodda räknas nu till närmare 700.000 hushåll (16 procent) och riskerar att öka med lågkonjunkturen.

Intresset för "compact living" ökar stadigt. I våras utvecklade fyra industridesignelever på Mittuniversitetet i Sundsvall kompaktmöbeln "Matroshka" som en skoluppgift.

- Det har varit ett fantastiskt intresse från utländska tidningar. Människor hör också av sig och vill köpa, säger Anna Fossane som tillsammans med de tre andra går sista året på utbildningen.

- Vi diskuterar med tillverkare och hoppas att vi kan börja en produktion nästa sommar. Den prototyp vi gjorde var i mdf. Nu tittar vi på alternativa material, som
till exempel wellboard, för att få ner vikt och kostnad. Förhoppningen är att varje enhet ska kosta mellan 20.000 och 35.000 kronor.

Annars finns det ett fåtal butiker, som till exempel Compact-living.com och 10kvm.nu, som säljer färdiga loftsängslösningar eller sängskåp och trappor som också fungerar som förvaring.

Och så förstås Ikea, det företag som tydligast profilerat sig med "compact living" med stapelbart, fällbart , flerfunktionsmöbler och förvaring i fokus.

- "Compact living" har legat stilla ett tag när folk har haft det bra ställt, men nu märker vi åter­igen en ökad efterfrågan på fram-
för allt bäddsoffor, säger Lotta Hahn som är sortimentstrateg på Ikea.

- Folk är kloka och väljer yt­smart.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Webb-TV

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Final i Globen nästa. DN.se:s direktrapportering.

Underdog och barnfavorit till final. Webb-tv med segerjublet.

Hanna Fahl festivalbloggar. I vimlet och minglet i Göteborg.

Lavin begravde by i Kosovo

Minst sju döda. Snön rullade in med förödande kraft och begravde 15 hus. En minderårig flicka hittades vid liv när byggnaderna grävdes fram.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: TG5 / AP

Video: Kaptenen oberörd när ”Costa Concordia” gick på grund

En videoinspelning inifrån bryggan i det olycksdrabbade italienska fartyget ”Costa Concordia” har nu offentliggjorts. Se webb-tv.