Mitt rum

”Jag lever lyxliv med mina kläder”

Publicerad 2010-01-16 06:00

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En febrig Helene Billgren är inte alltid på språng till ateljén. Vi gluttar in i hennes klädvårdsrum. Vad gör hon?

 Konstnären Helene Billgren har lyxat till livet med ett klädvårdsrum. Inte stort, hon stegar upp ytan på två röda, och säger snabbt tolv. Tolv kvadratmeter med pryttlar: skärp, blixtlås, nålar, trådrullar, måttband ...

– Jag lever lyxliv när jag umgås med mina kläder, både när jag syr för hand och när jag drar i gång symaskinen. Den är basic, klarar raksöm och sicksack, men jag föredrar att sy för hand. Maskiner har aldrig varit mina vänner.

Det är inte varje dag Helene Billgren lappar och lagar, men hon tar en sväng in i rummet så gott som dagligen. I garderoben hänger klädfynd från Stadsmissionen och kyrkliga julbasarer, men till och med de har blivit prismedvetna. Gamla inredningsdetaljer från decennier som för länge sedan passerat hittar hon i containrar.

– Det är ingen konst att fynda. Gå inte och såsa, ge innehållet en blick.

Mysigt som klädvårdsrummet är, skulle det kunna vara ett rum för umgänge, men det här är Helene Billgrens eget rum. Här finns till och med en gammal brun väggtelefon som fungerar.

– Prylar behöver inte alls vara snygga, estetik är rätt trist.

De mönstrade gardinerna var för korta för fönstret, och då gällde det att hitta en fiffig lösning: Helene Billgren förlängde dem genom att sy på svarta silkesfransar.

Ernst gitarr står på trekvart. När lusten faller på testar Helene om hon minns några ac-kord. Gamla instrument är bra att ha om suget efter en liten musikstund uppstår.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

UD till svenskar i området: Håll er uppdaterade om läget.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Beslut om Odells framtid skjuts upp

”Diskussionen har inletts.” Kristdemokraternas riksdagsgrupp sköt på tisdagens upp beslutet om Mats Odells framtid som gruppledare.