I byggvaruhus, specialbutiker och kataloger finns det rader av hörnduschmodeller, som i sin tur kan varieras i det oändliga.
För den som vill ha en dusch till ett badrum som planeras är valet fritt.
Annars är det värre. Den som redan har ett badrum får vackert rätta sig efter det. För den som vill duscha där det är si och så med våtrumsisoleringen finns duschkabiner med fyra väggar och kar. Precis som duschhörna med två väggar går de att få i alla tänkbara modeller och prisklasser.
Priserna förefaller inte alltid logiska. Högre pris behöver inte betyda högre kvalitet. När vi frågade vad som skilde Hafa Iceberg för 10.830 kronor från den till synes likadana Hafa
Igloo för 5.995 kronor kunde varken försäljare eller grossist komma på någon skillnad än höjden. Den ena hörnan hade fem centimeter högre väggar. Det var den billigare.
Garantitiderna skiljer sig. Två år är det vanliga. Men Ifö, Ido och Duschbyggarna har tio års garanti.
Vad kännetecknar en bra duschhörna?
Den ska passa badrummet och brukarna.
Den ska vara lättstädad.
Den ska kännas stabil.
Det ska gå att få reservdelar även efter garantitiden.
Den ska upplevas som snygg.
En läckert rundad duschhörna med nästan bara glas kräver inte bara specialanpassat och kraftigt fall på våtrumsgolvet. Den går inte heller särskilt bra ihop med utanpåliggande rör och andra ojämnheter, även om försäljarna försäkrar att man kan komplettera med extra sidlister, med utrymme för rörgenomföringar. De rundade glasdörrarna är stiliga just för att de är så enkla och relativt fria från kanter och lister. Ska de monteras på ett kar blir helhetsintrycket inte detsamma. Och kar rekommenderas alltid om golvfallet mot brunnen inte är kraftigt och format efter duschens kanter.
Alla bryr sig kanske inte om ifall duschvattnet råkar sprida sig också utanför duschen. Men modeller med skena i botten anses passa bäst i befintliga badrum, om man inte vill ha ett kar i botten.
Vilken form man föredrar beror både på smak och badrummets mått. Men modellen är bara början. Sedan återstår att välja hörndörr eller sida, skjut- eller slagdörr, en eller två dörrar.
Det som är standard i en modell kostar extra i en annan, till exempel att slagdörren går både utåt och inåt.
Aluminiumlister eller vita, silver, guld, röda, svarta? Faktiskt varnar en vänlig säljare för att man lätt kan tröttna på de röda eller svarta.
Glas måste man också välja, klart eller räfflat, ogenomskinligt eller tonat. Klarglaset är det som smuts och kalkfällningar syns bäst på, men flera säljare tipsar om att det kan grejas med hjälp av flytande bilvax. Några väggar har diskreta dekorationer i bålhöjd, rökfärgat glas påstås vara en nyhet.
Plastväggar av styrén är billigare än glas, men skrangligare och mindre hållbara. För den som väljer slagdörrar finns lyftgångjärn på många. De lyfter dörren några millimeter då den öppnas.
Men det som känns avgörande för helhetsintrycket är ofta listernas och beslagens yttre form. Ju mindre spår, skåror, kanter, synliga skruvar och fästen, desto snyggare.
Och lättare att hålla rent. Då är vi inne på badrummets hjärtefråga. Hur man kommer åt att göra rent avgör ofta valet. Blir det skjutdörrar ska de vara lätta att få loss. Det får kosta litet mer, och tillverkarna satsar på det. Vippbara kallar Ifö sina skjutdörrar, Idos snäpps loss.
För den som tål mera spill på badrumsgolvet är duschdraperi på skena ett prisvärt alternativ. Precis som duschhörnorna av glas kan ett duchdraperi kosta fem gånger mer än ett annat och inget säger att det dyraste är bäst. Men satsa på en bra golvskrapa också.
Varken en gummilist på 4,5 cm, som ska klistras fast på golvet, eller en aluminiumskena på 10 cm, lär stoppa strilet särskilt effektivt.