S-krisen

Chatt om Juholts avgång

Publicerad 2012-01-21 19:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Håkan Juholt avgår som Socialdemokraternas partiledare. Vad händer nu? Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet som forskar på socialdemokratin, svarade på frågor.

moderator: Nu startar chatten med Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Välkommen med dina frågor kring Juholts avgång!

adde: Jag har en hypotes om att sossarna kommer att hämta sig först när 2000-talisterna är rästberättigade,vad tror du?
Jonas Hinnfors: Svårt att säga men du pekar på en viktig aspekt. Ungdomsgenerationerna kan svänga ganska snabbt. Möjligen skulle man kunna hävda att (S) har haft svårt att formulera en politik som förenar klassiska mål kring välfärdsstat och arbetsmarknad med mer individualistiskt och mer krävande generationer - vilket skulle tala för att (S) får det lite svårare när 2000-talsgenerationerna får rösträtt


Fredrik: Vad kan Johults framtida uppdrag sannolikt komma att bli? Kan han gå tillbaka till något annat än lokalpolitiker eller kan ha bli talesperson för ett visst område eller något annat?
Jonas Hinnfors:
Han vet nog endast det själv men hans engagemang och vilja att ta ansvar för partiet är mkt stort och han har visat stor stridsvilja.


jast: Måste sossarna gå igenom hela partiledarvalprocessen en gång till? Eller är det möjligt att ny partiledare väljs direkt från partiledningen?
Jonas Hinnfors:
Partiledningen kan inte välja ledaren - det måste kongressen göra. Däremot kan partiledningen/partistyrelsen sanktionera valet av någon som blir tillfällig ledfare fram till en partikongress. Inför en kongress måste dock en valprocess till - antingen via valberedning som förut eller via en öppnare process med flera kandidater. Trycket kommer nog att bli stort för en öppen process.


tanja: Juholt gjorde många fel, men min uppfattning är att det var mediedrevet som gjorde att han fick så dålig start. Det var nästan omöjligt att vända detta. Jag tror också att han är väldigt osvensk till sättet, impulsiv, och svenskarna kan inte riktigt lita på honom, han liknar mera en sydlänning.Många tycker att Reinfeldt är förtroendegivande för att han är så svensk till sättet, och då är det lättare att förstå sig på honom. Vad tycker du?
Jonas Hinnfors:
Det blev onekligen så att mediebevakninen fick en egen logik, men samtidigt har det varit väldigt många interna (S)-aktörer som har gett bränsle till bevakningen. Spänningarna i partiet och osäkerheten om i vilken riktning partiet skall gå är stora medierna förutan.


Fredrik: Hej! Finns det nu risk för att det kan bildas utbrytarfraktioner ur S i stil med Vänsterpartiets Vägval vänster?
Jonas Hinnfors:
Spänningarna är stora i partiet och kriser kan onekligen utlösa oväntade reaktioner. (S) har dock en lång tradition av att kunna hantera interna spänningar utan splittring. Däremot kan självklart väljare driva till vänsterpartiet.


Jeppson: Jaha, vad händer nu då? Ska det bli en kvinnlig efterträdare eller en manlig? Vilka står efter?
Jonas Hinnfors:
Hela processen är fortfarande oklar och den har inte blivit klarare av de besked som partisekreteraren Jämtin gav idag på em. Just manlig/kvinnlig är nog 50/50.


Kalle Sjöblom: Hur nära är Veronica Palm partiledarposten? Jag tycker nämligen att det känns viktigt att satsa på en stark kvinna som är insatt i bostadsfrågorna.
Jonas Hinnfors:
Oklart hur Palm - eller någon annan - ligger till. Om det skulle bli en öppen proces nästa gång, så som tex (V) just använt sig av eller som brittiska Labourpartiet gjorde förra året, kan processen få en egen logik som kan leda till oväntad utgång. I (V) var utgången ganska väntad (Sjöstedt) men i Labourpartiet beslut ledde till en relativt oväntad utgång som sedan har fungerat relativt väl.


mc: Kommer ledningen att bytas ut?
Jonas Hinnfors: Naturligtvis kommer ljuset att riktas även mot andra än Juholt, tex Jämtin och Waidelich. En del kanske frågar sig om partisekreteraren kunde ha agerat annorluna under hösten för att minska krisen. Andra kan peka på Waidelichs relativt svaga lyskraft. Å andra sidan är detnog mindre troligt med stora skiften på kort sikt. Partiet behöver arbetsro. Dessutom måste en ny partiledare få forma sitt team. Jämtin går nu på kort sikt i varje fall in som i praktiken partiledare.


Klas: Hej! Kan Juholts, och Sahlins, problem med bristande trovärdighet leda till en renässans för den akademiska, "kyliga", modernistiska sidan av socialdemokratin (som dominerade i mitten av 1900-talet med sådana som makarna Myrdal m.fl., och som idag företräds av Lena Sommestad)? Jag tror att det är vad som krävs för att vinna respekt inte minst hos medeklassen.
Jonas Hinnfors:
Det partiet förmådde under 40-80-talet var att leverera reformer som ett slags konkretion av "demokratisk socialism". Rerformerna var populära både i arbetarklass och medelklass och byggde delvis - som du säger - på en kylig analys av att partiet behövde nå ut till de växande medelklassen för att bli vinnande. Dessutom vara analysen att om medelklassen fick del av välfärdsstaten skulle den acceptera att (S) höjde skatterna - vilket kunde skapa udnerlag för så generösa system att även arbetarklassen gynnades. På senare år har partiet haft svårt att vara offensiv och har haft svårt att leverera konkreta reformer i samklang med ideologiska mål. Partiet har varit både vilset och splittrat och har därför blivit defensivt. Hur den analys ser ut som kan leda till at (S) ännu en gång driver på utvecklingen är naturligtvis svårt att säga men den behövs. Om Sommestad är rätt person är svårt att sia om.


Gisella: Hur ska socialdemokraterna hantera denna kris? Vad behöver de för att kommunicera till sina anhängare?
Jonas Hinnfors:
Exakt vad som behövs innehållsligt måste ju vara en fråga för partiet, men man behöver komma till insikt om vikten av att leverera reformer som tilltalar breda grupper. På senare tid har det funnits tendenser i partiet att utpeka vissa grupper som särskilt viktiga - och då lämnar man den gamla universella tanken. Partiet måste också koma till inskkt om faran med motstridiga budskap. Om man å ena sidan är väldigt kritisk mot sänkta skatter och å andra sidan accepterar alla jobbskatteavdrag utom det sista riskerar man att skapa tveksamhet både hos dem som tycker att skattesänkningar är dåligt och dem som tycker att det är bra.


Jakob: Med tanke på att sossarna tappat många väljare till olika partier så undrar jag: Åt vilket håll tror du att socialdemokratin nu går, åt höger eller vänster? Med tanke på att vänsterpartiet verkar ha fått ett uppsving tack vare Sjöstedt så känns det som att det kan vara riskabelt att röra sig åt vänster för sossarna och därmed direkt konkurrera med honom.
Jonas Hinnfors:
Partier kan delvis påverka väljare, men kortsiktigt är förmodligen en bred mitten det som fungerar bäst. Så har också (S) de facto agerat under många år då partiet regerade. Flertalet stora reformer på socialpolitikens och familjepolitikens område skedde via uppgörelser med något av mttenpartierna. Flera reformer om arbetamarkandspolitik likaså och när det gäller pensioner och försvarspolitik har det rört sig om breda uppgörelser.


Essess: Varför avgår han med omedelbarverkan?
Jonas Hinnfors: Skälet till den omedelbara verkan är förmodligen att Juholt dragit slutsatsen att situationen skulle förvärras ännu mer om han stannade. Genom at avgå direkt tar Juhlt ansvar för partiet. Han hade i sitt korta tal inte eller några bittra slängar eller liknande mot eventuella motståndare utan tog statsmannaaktigt ansvar för partiets sammanhållning.


Helal: Är det interna motsättningar som ledde till Juholts avgång?
Jonas Hinnfors:
Interna motsättningar är en viktig orsak, men motsättningar har ofta funnits i partiet. Dels har olika delar av partiet olika åsikter om centrala ting, tex synen på vinster i offentlig sektor, dels är delar av partiet genuint osäkra om färdriktningen. Vagheten de olika åsikterna har inte gjort Juholts position enkel men är inte så nytt egentligen. Samma problem har funnits sedan slutet av Göran Perssons tid. En extra problematik sedan i höstas är att opinionsstödet i praktiken har halverats gentemot vad många socialdemokrater uppfattar som normal: från ca 45% till ca 23%. Därmed ökar desperationen och alla kanske då inte agerar alldeles rationellt. Jholt mislyckades med att få tillräckligt många att tro på att han som partiledare skulle förmå leda opinionsarbetet så att siffrorna började gå upp.


Alex: Hej, jag fick en känsla under Juholts avgångstal att en ny partiordförande redan är tillfrågad, finns det en möjlighet att så är fallet? Att man inom kort utan längre process (inom en 1vecka) lägger fram en ledare utan normal byråkratisk gång.
Jonas Hinnfors:
Jag tror nog inte att någon kandidat är tillfrågad. Jämtins tal för en stund sedan tydde i allt väsentligt på at hon och partiledningen söker vinna tid (några dagar kanske) för at fundera över hur eferträdarfrågan skall lösas organisatoriskt: Bara en kongress kan välja ledare, men skall det vara vid ordinarie kongress 2013 eller vid en extrainkallad tex i vår? Skall det vara en öppen process som tex (V) just haf - och som många i (S) har efterlyst - eller en sluten valberedningsprocess? Under tiden måste något slags interimistisk eldare fungera. F n är det Jämtin i kraft av att vara partisekreterare, men förmodligen behövs både en ledare och en partisekreterare för att organisera allt som behövs framöver vilket talar för att det blir någon annan än Jämtin som kmmer att utses till tillfällig ledare. Eftersom partiet mycket snart behöver tala politik i en nystart (som Juholt sa i sitt tal) och eftersom en övergångsledare har svårt att med full legitimitet driva ett sådant policyutvecklande arbete borde partiet välja att göra processen relativt kort. Det talaar för att en extra partikongress kallas in i vår,


Gabriella: Är det inte ett faktum att partiet tappade förtroendet för Juholt just som oss S-väljare pga. av alla de uppebarliga lögnerna samt uttalanden som inte har verklighetsförankring i kombination med de många skandalerna?
Jonas Hinnfors:
Det är nog en kombination, men socialdemokratin har haft problem ganska lång tid - både i Sverige och Europa. Man har svårt att formlera ett slagkraftigt socialliberalt alternativ till den borgerlighet som också har blivit tydligt socialliberal. Just skandaler har det väl inte varit så många - mer än det som rörde sig kring hyresaffären. Många väljare blev nog skakade av det - även om inga rättsliga fel begåtts. Å andra sidan visar forskning att skandaler av det slaget inte så ofta får några större konsekvenser i väljarkåren på lite sikt.


Victor: Det här är bara mediernas fel! Riktigt läskigt att medier kan avsätta en partiledare för ett av Sveriges största parti. Han betalade tillbaka pengarna efter bostadsaffären vad jag förstått samtidigt som andra också hade gjort samma fel. Men Juholt rent utsagt mobbades av svenska medier, inte alla dock. Detta ledde till att han var tvungen att avgå efter en sådan ENORM press på honom från medierna. Det är inte MÄNSKLIGT att klara av så mycket press. Lycka till Juholt, hoppas du får lite lugn!
Jonas Hinnfors: Jag tror inte man så entydigt kan säga att det är mediernas fel. Medierna har fått väldigt mycket bränsle från partiföreträdare. Partiet lider av vilsenhet och motsättningar.


Frej: Varför talas det som en vedertagen sanning att Juholt "tvingades" avgå, när både han själv och partisekreterare Jämtin menar att beslutet fattades av Juholt själv? Står verkligen journalisternas anonyma källors utsagor över två offentliga uttalanden?
Jonas Hinnfors:
Formellt var det kanske så att han inte tvingades avgå. Rellt var det nog änså så att trycket blev så stort att han i praktiken tvingade av omständigheterna. Juholts omsorg om partiet är omvittnat stor och hans val skall ses i ljuset av att situationen hade blivit ännu värre mer infekterad om han stannat.


Sven: Jag har en känsla av att den enda med nog pondus och kapacitet att leda S är Jan Eliasson. Har han någon chans?
Jonas Hinnfors:
Jag vet ärligen inte hur varken hans eller andras chanser är. Om Eliasson själv är intresserad vet jag inte heller. Som valet av Juholt visade är det tnte alltid de som är mest tippade som blir valda. Rimligast är att nästa gång ha en öppen process.


fd S: Är det inte uppenbart att det finns en stor splittring inom partiet? Det känns som att framträdande socialdemokrater oavbrutet huggit honom i ryggen under dessa månader?
Jonas Hinnfors: Splittringen finns, men det har det funnits ganska länge. I höst har dock desperationen ökat i takt med att opinionssiffrorna fallit.

David Ekström: Hur kommer det sig att S lyckats klamra sig fast vid 20 - 30%? Vad finns det för traditioner i Sverige som gör att Juholt och andra socialister blir allmänt accepterade? I resterande delar av världen ser man med skepsis på socialism.
Jonas Hinnfors: (S) är ju egentligen inte ett "socialistiskt parti". Socialdemokratins idéer om stor välfärdsstat och full sysselsättning (via aktiv arbetsmarknadspolitik) är relativt populära hos breda väljargrupper. Snarare är det så att flera borgerliga partier har närmat sig socialdemokratins socialliberala hållning, vilket har gjort konkurrensen svårare för (S). Ser man till opinionsundersökningar via forskning (tex av sociologen Stefan Svallfors) finns ett utbrett stöd för satsningar på välfärdsstaten, även om det kräver höga skatter.

O: Om Socialdemokraternas ledare som utses "på riktigt" i April 2013 är någon annan en den som kommer leda tillfälligt fram till dess, är inte chanserna försvinnande små att denna nya ledare ska s.a.s hinna "göra sig ett namn" och etablera sina idéer inför valet 2014 så bra att hen i valet kan konkurrera med Reinfeldt? M måste ha ett milslångt försprång?
Jonas Hinnfors: Jag tror du har alldeles rätt. För att ha en rimlig chans at forma en slagkraftig politik för 2014 års val bör (S) ordna partiledarfrågan redan 2012. Endast en kongressvald ledare har full legitimitet att leda det policyarbete som krävs. En interimistisk ledare saknar sådant mandat.

Jan Gustavsson: Har inte ledande socialdemokrater (tex de som kom till tals i Studio ett) en bristande verklighetsförankring? De återkommer hela tiden till att det är medias fel, att Sverige håller på att köras i botten, det är kris men regeringen gör inget, socialdemokraternas politik är omtyckt?
Jonas Hinnfors: Medieforskare får undersöka systematiskt medias roll här, men min uppfattning är att problemen för (S) inte i första hand härrör från media. Relativt många socialdemokrater har nog värjt sig från tanken att man inte längre är i regeringsställning och man har nog ibland tänkt att det inte behövs så mycket för att åter bli ett 45%-parti. Ett förmodligen nödvändigt förnyelsearbete har därför inte blivit av.

Marianne: Varför kan inte en omröstning bland medlemmarna ske om vem som ska vara partiledare för S. Detta är ju för jävligt! Juholt är en enormt kompetent och vettig politiker.
Jonas Hinnfors: Möjligen är partiet på väg mot en öppnare valprocess, även om det förmodligen inte blir ett direktval via medlemmar (bla inte alldeles lätt att upprätta röstlängder osv). Något slags kombination av en öppen process med viss hjälp av valberedning som vaskar fram några namn som sedan får kampanja och där valet slutligen sker av kongressens ombud är dock troligt.

H.: Vad kan vara orsaken till att så många har avgått den senaste tiden ?
Jonas Hinnfors: Flera partier har haft stora problem med var de egentligen står ideologiskt ch med vilka medel man skall använda för att nå målen: C, KD, V, SD. Samtliga dessa partier har även haft svårt att leverera i form av ökat väljarstöd.

Torkel Rantatalo: Är inte det som har hänt Håkan de senaste 10 månaderna, egentligen mobbing? Han har aldrig påstått sig vara en god talare, han erkänner att han kan vara lite för snabb i bland, han erkänner att han gör misstag. Han påstår sig vara ungefär som alla andra i samhället. Om då media hackar på just de egenskaperna kan man inte kalla det för mobbing? Om samma sak skulle ske i en skolan så vore det glasklart.
Jonas Hinnfors: Här finns säkert inslag som kan påminna om mobbing. Några aspekter håller jag dock inte med om. Juholt är allmänt ansedd som en god talare - det menar både motståndare och vänner. Han är ofta entusiasmerande och utstrålar övertygelse och engagemang. Det är hans bästa gren. Hans problem har ibland varit att när han sluntit i debatter så har det inte rört sig om perifera aspekter utan om central färdriktning. Redan i sitt första tal skapade han osäkerhet om pensionsuppgörelsen genom att hävda att fackliga företrädare diskuterade med (S) om att riva upp uppgörelsen. Det stämde inte. Att inga diskussioner pågick kunde säkert passera i sig men värre var att han skapade osäkerhet kring den stora symboliskt tunga pensionsfrågan. Att be om ursäkt är en god egenskap men när det sker ofta riskerar fokus att lyftas från sakfrågorna till personen - vilket inte har gynnat (S)

AndersJ: Om inte Sossarna kan respektera sitt eget kongressbeslut - då är man ute på farligt vatten, eller?
Jonas Hinnfors: Normalt skall ju något sådant här inte behöva ske. På slutet började dock partidistrikten röra på sig och då blev det ohållbart att sitta kvar. Om inte partidistrikten stöder ledaren är det svårare för ledaren att med legitimitet tala för hela partiet.

Lennart i Solna: Media är ju som tokiga. En kris inom (s) är väl inte som om det vore jordens undergång!
Jonas Hinnfors: Onekligen finns många andra viktiga frågor - klimatkris, svält, eurokris osv. En viss utmattningseffekt kan säkert också skönjas framöver. Samtidigt är det naturligt att medieintresset är stort i Sverige när det gäller ledarskapet för riksdagens största parti.

rebecca torisho: det är sorgligt att han avgår ,han fick inte möjlighet att arbeta med de viktiga frågor som skulle lyfta upp s. jag är väldigt besviken på Juholts partikamrater.
Jonas Hinnfors: Det paradoxala är att trots att de viktiga frågorna egentligen står över ledarfrågan blev det mot slutet så att Juholt stod i vägen för de viktiga frågorna. En del i partiet kan nog även ha använt kritik mot Juholt som ett (irrationellt) sätt att undvika att ta i de fundamentalt viktiga frågor som har med politikens innehåll att göra.

Anders Lindqvist: Socialdemokraterna har inte klarat av att formulera en politik för nutid/framtid, utan försöker fortfarande leva på meriterna av att skapat folkhemmet. Om de menar allvar vill jag att de visar det och genomför ngt nytt. Inför ett delat ledarskap med Mikael Damberg & Veronica Palm. Två unga Hö/Vä inom partiet, annars kommer nästa ordförande bli ytterligare en jättekompromiss, som väljs, inte genom att ha flest med sig, utan att ha minst antal mot sig. Det skapar varken ledare, eller ledarskap.
Jonas Hinnfors: Det skulle kanske fungera. Jag tror dock att partiet nu är moget/behöver genomföra en öppen process, dvs en som inte består i att en valberedning "planerar" för vad som skulle vara bra ur olika aspekter. Paradoxalt nog sätter en valberedningsstyrd process fokus på personen - dvs precis det som många vill undvika. En öppen process får istället möjlighet att sätta sakfrågor i fokus.

Kicki: I mina ögon har socialdemokratin stått för solidaritet, vad som nu hänt kan tyckas vara ett osolidariskt förhållningssätt mot sin egen partiledare. Hur ska socialdemokraterna angripa detta dilemma för att behålla sin trovärdighet?
Jonas Hinnfors: Ja det är en unik händelseutveckling hos (S) som traditionellt värnat mycket starkt om sina partiledare. Dock fanns liknande tendenser i den utveckling som ledde fram till att Mona Sahlin avgick.

Robert: Kommer allmänheten nånsin att få veta hur budgetprocessen kring a-kassepengarna egentligen gick till? (Huruvida Juholt strök några miljarder där eller inte).
Jonas Hinnfors: Turerna kring budgeten förefaller så röriga att det nog blir svårt att veta vad som hände.

Kidogo: Först har partiledningen "fullt förtroende" sedan avgår Juholt på "eget initiativ. Finns det någon, som tror på det förloppet. Väljarna är inte dummare än S-partiledningen. (I sådant fall skulle Sverig fortfaaranade var ett u-land.
Jonas Hinnfors: Man kanske kan uttrycka det så att VU har förtroende för sin ledare tills dess den inte är ledare längre. Det var också ett sätt att ge Juholt möjlighet att på ett rakryggat vis själv ta beslutet och presentera det utåt. Han gjorde det också på ett mycket solidariskt vis helt utan bittra slängar mot motståndare.

Lukas: Var kommer alla de tidigare socialdemokraterna lägga sina röster nu när de byter parti? Finns det risk för att SD ökar som följd av detta? Eller kommer rösterna hamna hos V?
Jonas Hinnfors: En del väljare har hittills gått direkt till (M). En del har gått till (MP) och vissa till (SD). Relativt många har även gått till "vet ej".

valle: Vilka tror du har störst chans att bli efterträdare till Juholt?
Jonas Hinnfors: Svårt att spekulera - och jag tror ju även på enöppen process vilket kan ge oväntade resultat. En som varit lojalt tyst länge vad gäller de interna striderna är Mikael Damberg. Han har ibland uppfattats som kontroversiell för att han skulle vara "höger" men lojalitet gentemot partiet är en viktig faktor.

Nina: Kan det vara så att den nya arbetarklassen består mest av invandrare, svenskar har det så pass bra nu och är inte intresserade att hjälpa folk som anses leva på bidrag. Problemet för sossarna skulle kunna vara att binda ihop dessa två grupper. vad tros du?
Jonas Hinnfors: Delvis går utvecklingen i den riktningen. Invandrare röstar idag i väldigt mycket lägre utsträckning än på tex 70-talet. Här finns alltså en mobiliseringsmöjlighet för (S). Samtidigt är många invandrare pga strukturell diskriminering på arbetsmarknaden småföretagare - vilket gör dem mer mottagliga för borgerliga partiers syn på företagande. Mona Sahlin försökte vrida (S) till en mer företagsvänlig hållning, men med ganska liten framgång reellt sett.

So Fo Bo: Varför har ingen ersättare utsetts innan Juholt avgår?
Jonas Hinnfors: Utvecklingen gick utomordentligt fort de sista dagarna. Man har ingen erfarenhet av liknande situationer. Partiledningen behöver lite tid för att fundera över olika strategiska vägar.

moderator: Då var det dags att avsluta chatten. Tack till Jonas Hinnfors och tack till alla medverkande!

Sven E: I förlängningen vad kommer att ske med det svenska socialdemokratiska partiet?
Jonas Hinnfors: Det beror på hur man hanterar sakpolitiken. Många europeiska (S)-partier har likartade problem. Å ena sida finns en stor väljarberedskap att stödja satsningar på välfärdsstat och ett relativt jämlikt samhälle. Å andra sidan vacklar socialdemokratin kring hur de målen skall konkret genomföras.

Jesper: Det är ju näst intill orimliga krav som ställs på socialdemokratiska partiledare idag. Jag säger inte att Juholt inte gjorde några misstag, men vare sig han eller Sahlin fick en chans att bedriva den politik de verkligen ville. Nu är självklart ett parti större än en partiledare, men hur sossarna behandlar sina partiledare tycker jag är ett mycket större problem än partiledarna de faktiskt väljer. En bra opposition behövs, oavsett vilken regering man har.
Jonas Hinnfors: En skarp opposition är viktig i en demokrati. Det behöver ju dock inte nödvändigt vara (S) som leder den. Både (MP) och (V) presenterar alternativ till regeringen. Dock är det naturligtvis mer oklart huruvida det finns ett tydligt alternativt regeringsalternativ till alliansregeringen i nuläget.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy

”Ska inte tåla stryk men förnedring”

”Det gäller för oss domare också”. Lärare ska inte tåla stryk. Däremot är hot en del av yrket och inget att få skadestånd för, utvecklar domaren i målet. 36 11 tweets 25 rekommendationer

Björklund: Jag tar mig för pannan över resonemanget. 211 15 tweets 196 rekommendationer

Dom i Gällivare Tingsrätt. Misshandlad lärare utan skadestånd. 4724 158 tweets 4566 rekommendationer

SD-avhoppare: Judar styr SD

”Veteran”. En SD-politiker i Strömstad lämnar partiet eftersom hon menar att ”det infiltrerats av judar”. Det uppger expo.se. 32 7 tweets 25 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

SJ sänker förseningsavgifter

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar.

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix

Residenset fixat för 17 miljoner kronor

Nu är det fräscht igen. Statsministerns residens i Sörmland, Harpsund, har renoverats under hösten. Det hela kostade 17 miljoner kronor. 7 0 tweets 7 rekommendationer

Foto: AFP Allvarlig humor

Parodisajt stängde efter stämning

Greenpeace drev med finskt oljeföretag. Ett webbhotell i Västerås har stämts av det finska oljebolaget Neste Oil på grund av en parodisajt. 2 0 tweets 2 rekommendationer