Kungens kris

”Även kungen ska skyddas av rättssamhället”

Publicerad 2011-06-14 00:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

REPLIK.

Per E Samuelson har i ett inlägg på DN Debatt 10/6 valt att framföra synpunkter på vad han felaktigt påstår att jag skall ha sagt och gjort. I sak är det inte mycket som är rätt i de påståenden som förs fram. Jag tycker också att DN Debatt inte är den naturliga platsen för att diskutera interna frågor inom vår organisation. Men därtill nödsakad föranleder debattartikeln följande kommentarer från min sida.

Jag har aldrig sagt ”Man kan inte lita på kriminella. Kungahuset måste ha rätt”. Citatet är hämtat från Aftonbladet 4/6. Jag har heller inte gjort några generella uttalanden om kriminellas trovärdighet i allmänhet. Det måste stå fullständigt klart för envar att jag genom mina yttranden inte har uttalat mig generellt – för alla sammanhang eller om alla individer – när det gäller dömda personers tillförlitlighet och trovärdighet.

Om man besvärar sig med att lyssna på den aktuella debatten i SVT:s ”Aktuellt” framgår det klart att mina uttalanden tog sin utgångspunkt i källkritik av medierna. I drevet mot statschefen har som huvudsakliga sanningsvittnen anlitats två personer, en som bland annat är dömd för förberedelse till utpressning, och en till Jugoslavien utflyttad, som hyllas som Sveriges gangsterkung i en nyligen utkommen bok.

Vad jag har gjort är att understryka vikten av att oskyldighetspresumtionen tillämpas även när det gäller kungen. I en situation när kungens verklighetsbeskrivning står i motsats till vad i detta fall en utpressningsdömd person påstår bör självklart kungens ståndpunkt äga företräde intill dess det föreligger rimlig bevisning till stöd för motsatsen. Denna självklara rättsprincip borde stödjas av alla.

Också kungen är berättigad att komma i åtnjutande av rättssamhällets skydd på samma sätt som andra medborgare. Det handlar om mänskliga rättigheter och grundläggande principer i en rättsstat. Det borde också Per E Samuelson inse.

Varifrån Samuelson fått att jag skulle ha dömt någon på förhand är oklart. Oavsett är hans resonemang ologiskt, obegripligt och felaktigt. Detsamma gäller påståendet att Advokatsamfundet skulle tagit kungens parti i ”kungaskandalen”. Vilken skandal det är Samuelson åsyftar är höljt i dunkel.

Nästa felaktighet är att Per E Samuelson tror att Advokatsamfundet är en fackförening. Så är inte fallet. Det borde en advokat känna till. Advokatsamfundet är reglerat i lag och dess stadgar fastställs av regeringen.

Ett tips är att läsa på innan man anfaller med så väldigt hög röst.  

Anne Ramberg
generalsekreterare Advokatsamfundet

Läs mer: ”Sveriges advokatsamfund får inte svassa för kungen”

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

”Dags för riktade sanktioner mot regimen i Azerbajdzjan”

Fredrik Malm (FP) på DN Debatt: Risken är att vi får se ännu en våg av repression i landet när Eurovision Song Contest är över. 171 27 tweets 144 rekommendationer

"Så kan problemet med djur i misshandelsrelationer lösas"

Replik. Vi har som enda skyddat boende inrättat speciellt boende för kvinnor med husdjur, skriver Ann Isaksson, Alla Kvinnors Hus. 1 0 tweets 1 rekommendationer

DN Debatt 19/5: ”När pappa slår värmer han ofta upp på hunden.” 1787 100 tweets 1687 rekommendationer

”Timbros position i skolpolitiken är ohållbar”

Slutreplik. Timbro hävdar att principen om valfrihet ska stå över alla andra mål för svensk skola, skriver Bo Malmberg, Eva Andersson och John Östh. 63 16 tweets 47 rekommendationer

Energipolitiken kommer att leda till dieselransonering

Professor Kjell Aleklett: Politiska beslut i Sverige och Europa leder till att vi använder mer diesel och mindre bensin. 173 38 tweets 135 rekommendationer

”MP måste backa från stöd för friskolor med vinstsyfte”

Ledande företrädare för partiet: I dag dominerar vinstintresset och skattepengar ­avsedda för skolan läcker ut i annan verksamhet. 502 47 tweets 455 rekommendationer

Replik Tomas Tobé (M): ”Tyvärr verkar det inte längre gå att lita på MP.” 62 12 tweets 50 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Alamy Domen mot pojken som sparkat, slagit och mordhotat en lärare uppmärksammades.

”Inget våld eller hot ska accepteras”

Lärarförbundet kritiskt efter Gällivaredom. Lärare ska inte tåla stryk, men hot är en del av yrket, anser domaren i målet. Lärarförbundet håller inte med. 77 12 tweets 65 rekommendationer

Björklund: Jag tar mig för pannan över resonemanget. 216 15 tweets 201 rekommendationer

Dom i Gällivare tingsrätt. Misshandlad lärare utan skadestånd. 4751 158 tweets 4593 rekommendationer

Foto: Christine Olsson

Lagligt att kapa andras identitet på Twitter

Att starta ett Twitter-konto i någon annans namn är i stort sett riskfritt. I värsta fall blir du polisanmäld för förtal. Kändisar blir ofta ”kapade”. 13 11 tweets 2 rekommendationer

Är det okej att twittra i andras namn?

SD-avhoppare: Judar styr SD

SD-politikern lämnar partiet. Hon menar att partier ”infiltrerats av judar”. Avhopp är vanligare från SD än andra partier, säger en expert. 158 16 tweets 142 rekommendationer

Foto: Marcus Ericsson / Bildbyrån

Se Zlatan inför EM

Webb-tv. Zlatan Ibrahimovic är glad över att förberedelserna inför EM har börjat.

Rapport från en träning. 800 på läktarna.

Foto: Scanpix

EU-dom kan ge oss lägre kortavgifter

Svensk Handel välkomnar domen. EU-domstolen förbjuder att kortavgifter läggs på varandra. Därmed avslutas en tvist som pågått i fem år.

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Nils Öhman
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan