"Daniel Suhonen trampar på i konspirationsträsket"

Publicerad 2012-10-02 10:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Daniel Suhonens artikel på DN Debatt (2/10) är en magnifik uppvisning i hur rörigt och fel det kan bli när konspirationstrådarna ska knytas ihop till en sammanhängande väv. Å ena sidan tecknar han en dramatisk bild där det framställs som ett hot mot demokratin att ”13 av 44” av statsråden i Göran Perssons regeringar har tagit plats i bolagsstyrelser eller har startat egna företag. Å andra sidan beskriver han bl a mig som en f d politiker som köpts (lejts) av näringslivet för att bedriva aggressiv lobbyism i Socialdemokratin i frågan om företag i välfärdssektorn, skriver Widar Andersson, chefredaktör för Folkbladet Östgöten.

Hur dessa två bilder av verkligheten hänger ihop i Suhonens huvud är inte lätt att förstå. Den röda tråden skulle möjligen kunna vara ett slags beröringsskräck inför allt sådant som näringsliv och företagsamhet? Att en socialdemokratisk person engagerar sig i ett företag räcker för att Suhonen ska uppfatta hen som en ”dubbelagent”?

För min egen del har jag allt sedan tidigt 1980 tal kombinerat mitt S-engagemang med uppdrag i företag i välfärdssektorn.  Hasselakollektivet AB i Hälsingland var startskottet. Det har sedan fortsatt med bl a uppdrag i fristående skolor i Falun och Stockholm, ordförandeskap i Friskolornas riksförbund, bokskrivande om S:t Görans sjukhus och Kunskapsskolan och nu som ordförande i ett Advisory board i utbildningsföretaget Academedia. Jag ser många samhälleliga fördelar i mixen mellan offentliga uppdrag och privata företag. Rätt utförd kan denna mix bidra till högre produktivitet, bättre vårdskolaomsorg och klokare användning skattepengar.  Allt har varit fullständigt öppet och mycket helt oavlönat.

Daniel Suhonen påstår att jag tar emot ”miljonarvoden” för att lobba i partiet.  Kanske är det så i hans värld att dem som har annorlunda uppfattningar än vad han själv har i politiska frågor är per definition köpta dubbelagenter.  Fakta är att jag har ett årsarvode om 30 000 kronor för mitt arbete i AcadeMedia. Mitt livs högsta arvodesnivå nådde jag under mina år som riksdagsledamot.

Mitt uppdrag i AcadeMedia ägnas främst åt utvecklingsfrågor. I samarbete med företagets tjänstemän gör jag rådgivande insatser i frågor om bl a kvalitet, ledarskap, vuxen/arbetsmarknadsutbildning och vidareutbildning av lärare. Självklart följer vi också den politiska utvecklingen.  Men vare sig jag eller AcadeMedia fokuserar på socialdemokratiska partikongresser. Som Suhonen säkert har noterat är det nämligen nu mer än sex år sedan S satt i regeringsställning.  Att jag som socialdemokrat gärna ser att S förhåller sig sansat och pragmatiskt i frågan om välfärdens företag är en sak för sig. Min uppfattning är välkänd och grundades långt innan AcadeMedia fanns på företagskartan.

Widar Andersson
Chefredaktör Folkbladet Östergötland
Tidigare riksdagsledamot (S)

Läs mer: ”Politikens dubbelagenter hot mot demokratins kärna”

Tipsa via e-post

Nyheter från debatt

”Sverige bör gå i bräschen för nordisk mikrofinans”

Ekonomiforskare. Mikrofinans förknippas med länder som Bangladesh men går att anpassa till Norden, skriver Pontus Engström och Lars Oxelheim. 114 24 tweets 90 rekommendationer

”Vårdkvaliteten måste alltid vara viktigare än väntetiden”

Överläkare vid Karolinska. Socialstyrelsens nya utredning riskerar att reducera frågan om akutsjukvården, skriver Åke Andrén-Sandberg. 2243 69 tweets 2174 rekommendationer

"Låt parterna vara med och forma yrkesprogrammen"

Nytt förslag från LO. Stärk yrkesutbildningarnas kvalitet genom att ge parterna större inflytande. Det är bättre än Jan Björklunds uppgivna förslag. 245 51 tweets 194 rekommendationer

"Fokus rankar kommuner – inte kommunalråd"

Fokus chefredaktör. ”Våra kommunpolitiker tar in sina beslutsunderlag från fler håll än Fokus, skriver Martin Ahlquist. 20 0 tweets 20 rekommendationer

”Rankning dåligt verktyg för kommunal utveckling” DN Debatt. 453 100 tweets 353 rekommendationer

Slutreplik: Våra frågor är fortfarande obesvarade. 10 10 tweets 0 rekommendationer

”Fel läge driva frågan om stopp för oljeutvinning”

Utrikesminister Carl Bildt, ordförande i Arktiska rådet: Sverige kommer inte att lägga sin energi på att helt förbjuda oljeutvinning i Arktis. 151 35 tweets 116 rekommendationer

Replik: "Bildt inte beredd ta strid för klimatet." 35 16 tweets 19 rekommendationer

Replik: "Bildt borde ha valt klimatet före oljan.” 620 29 tweets 591 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Rebecca Haimi

Sergels torg guldfirade

Fansen samlades. Kort efter slutsignalen startade firandet i centrala Stockholm. På måndag hyllas guldlaget i Kungsträdgården.

Stenkastning och bilbränder i Husby

En polis skadad. Tumult uppstod i Husby i nordvästra Stockholm på söndagskvällen när ungdomar satte eld på bilar och kastade sten mot polisen. 28 7 tweets 21 rekommendationer

DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Nils Öhman
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Lars Boström
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se
Twitter: @DNDebatt

DN:s debattsidor

DN Debatt
E-post: debatt@dn.se

DN Debatt Sthlm
E-post: sthlm.debatt@dn.se

Kulturdebatt
E-post: kulturdebatt@dn.se

DN:s insändarsida
Skriv i DN

E-post: skrividn@dn.se
Skriv kort och underteckna med namn och ort. Bifoga namn och adress. Publiceras endast i papperstidningen och på dagensnyheter.se.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.