”Eva Hamiltons slutsats om tv-avgiften är orimlig”

Publicerad 2011-02-25 20:02

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

SVT:s vd Eva Hamiltons slutsats om att man bör söka en lösning för att avgiftsbelägga innehav av datorer och mobiltelefoner är både otidsenlig och orealistisk. Skrota i stället den nuvarande avgiftsmodellen till förmån för en kostnadseffektiv, modern och långsiktigt mer hållbar finansiering över skattsedeln, skriver moderaterna Cecilia Magnusson och Gustaf Hoffstedt i ren replik.

Det är en på goda grunder nöjd Eva Hamilton som på DN Debatt 22/2 redogör för sin syn på SVT:s och public service framtid. Trots en allt hårdare konkurrens från många håll behåller SVT en ledarposition.

Public service-uppdraget ger SVT möjligheten och förmånen att arbeta självständigt utan kortsiktiga vinstkrav och överdriven jakt på tittarsiffror. Denna möjlighet har SVT förvaltat väl. Fördjupade analyser, granskande journalistik, utrikesbevakning, barnprogram, dokumentärer och drama samsas med publiksuccéerna ”Allsång på Skansen”, ”På spåret” och Melodifestivalen.

Vi moderater vill värna det unika med public service. I de kommersiella medierna bedöms varje idé utifrån hur mycket av kundernas reklampengar den kan tänkas locka. I en medievärld där alltmer handlar om yta och trender är det kvalitetsstyrda public service-utbudet angeläget och blir allt viktigare.

Eva Hamilton konstaterar vidare att begreppet innehav av tv-mottagare fått en ny innebörd när alla via såväl datorer som telefoner kan ta emot SVT:s utbud. Det håller vi med om. Men hennes slutsats om att man bör söka en lösning för att avgiftsbelägga innehav av datorer och mobiltelefoner är både otidsenlig och orealistisk.

Radio- och tv-tjänst i Kiruna behöver varje år ett antal miljoner av skattebetalarnas pengar för att administrera tv-avgiften. En finansiering över skattsedeln skulle kunna vara mindre kostsam. SVT, SR och UR skulle kunna få ökade resurser till sin unika produktion.

Vår åsikt är klar. Skrota den nuvarande avgiftsmodellen till förmån för en kostnadseffektiv, modern och långsiktigt mer hållbar finansiering av public service via skattsedeln.

Cecilia Magnusson (M) gruppledare för moderaterna i kulturutskottet

Gustaf Hoffstedt (M) ledamot i kulturutskottet

 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från debatt

"Vi förbereder inte inför en förväntad dieselransonering"

Replik. Det är inte sant att vi förbereder för en kommande förutsedd dieselkris, skriver experter vid Energimyndigheten.

DN Debatt 24/5. ”Dagens energipolitik leder till dieselransonering.” 177 38 tweets 139 rekommendationer

”Dags för riktade sanktioner mot regimen i Azerbajdzjan”

Fredrik Malm (FP) på DN Debatt: Risken är att vi får se ännu en våg av repression i landet när Eurovision Song Contest är över. 183 29 tweets 154 rekommendationer

"Så kan problemet med djur i misshandelsrelationer lösas"

Replik. Vi har som enda skyddat boende inrättat speciellt boende för kvinnor med husdjur, skriver Ann Isaksson, Alla Kvinnors Hus. 1 0 tweets 1 rekommendationer

DN Debatt 19/5: ”När pappa slår värmer han ofta upp på hunden.” 1788 100 tweets 1688 rekommendationer

”Timbros position i skolpolitiken är ohållbar”

Slutreplik. Timbro hävdar att principen om valfrihet ska stå över alla andra mål för svensk skola, skriver Bo Malmberg, Eva Andersson och John Östh. 75 18 tweets 57 rekommendationer

Energipolitiken kommer att leda till dieselransonering

Professor Kjell Aleklett: Politiska beslut i Sverige och Europa leder till att vi använder mer diesel och mindre bensin. 177 38 tweets 139 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix P-piller för män har diskuterats länge, men ännu finns inget sådant piller.

Ny gen banar väg för manligt p-piller

P-piller för män snart här? Forskare har nu hittat en gen som ger friska spermier. Upptäckten ska användas för att ta fram nya preventivmedel. 64 5 tweets 59 rekommendationer

Läkemedelsbolag stoppar p-piller. Män vill kunna skydda sig. 3744 185 tweets 3559 rekommendationer

P-pillret firade 50 år. Hyllas som viktig upptäckt i kamp för jämställdhet. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Som man, kan du tänka dig att äta p-piller?

Världens äldsta instrument hittat

De äldsta kända musikinstrumenten, som är över 40.000 år gamla, visar att människan var i centrala Europa tidigare än man trott. Nya flöjtfynd. 3 0 tweets 3 rekommendationer

Foto: Scanpix

44 minuter om dagen gör vi inget på jobbet

Under åtta timmars arbetsdag arbetar vi bara sju timmar och en kvart, visar en ny norsk undersökning. Mindre effektiva än vi tror. 24 2 tweets 22 rekommendationer

”Iran anrikar till 27 procent”

FN:s atomenergiorgan IAEA fann spår av uran. Iran har hittills rapporterat att man anrikat uran upp till 20 procent. 8 0 tweets 8 rekommendationer

DN Debatt på Twitter

Anmäl dig till mikrobloggen. Missa inget från Sveriges tyngsta debattsida.

Så jobbar DN:s debattredaktion.

Så jobbar DN:s debattredaktion. Läs DN Debatts öppenhetsrapport om perioden 25 maj 2009 - 24 maj 2010.

Kontakt DN Debatt

Redaktör DN Debatt: Nils Öhman
Tel: 08-738 1223
Bitr redaktör DN Debatt: Peter Ganneby
Tel: 08-738 1209
E-post: debatt@dn.se

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan